Częstochowska
Jasna Góra: tysiąc bezdomnych przybyło na swoją pielgrzymkę
Po raz dziewiąty na Jasną Górę przybyła ogólnopolska pielgrzymka bezdomnych i wykluczonych społecznie. W zorganizowanym przez Caritas Polska spotkaniu wzięło udział ok. tysiąca osób – podopiecznych noclegowni, stowarzyszeń i organizacji zajmujących się w diecezjach pomocą pozbawionym dachu nad głową.
Bezdomni z całego kraju spotykają się na Jasnej Górze
Pod hasłem „Bogu ufam, nie będę się lękał!” osoby bezdomne z całej Polski przybywają 8 listopada na Jasną Górę w dorocznej, dziewiątej już pielgrzymce. Obecność zadeklarowało blisko dziewięćset osób bezdomnych z opiekunami z 19 diecezjalnych Caritas. Pielgrzymkę organizują Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.
Abp Gądecki: szkoły katolickie są chwalone także przez inne religie
W rozpoczętym dziś na Jasnej Górze 25. Forum Szkół Katolickich uczestniczą reprezentanci ok. sześciuset takich placówek z całego kraju. Tematem trzydniowego spotkania jest zagadnienie prawdy. Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki powiedział podczas spotkania, że w najbardziej liberalnych krajach Europy, takich jak Belgia, czy Holandia, ponad 60% wszystkich uczniów uczęszcza do szkół katolickich. Dodał, że katolickie placówki są chwalone także przez buddystów, muzułmanów czy hinduistów.
Jasna Góra: odsłonięto tablicę pamięci płk. Kuklińskiego
W Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze odsłonięto tablicę poświęconą płk. Ryszardowi Kuklińskiemu. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Kapituły Odznaczeń przy Zarządzie Regionu Dolnośląskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, od których wyszła ta inicjatywa.
„Bogu ufam, nie będę się lękał!” – 8 listopada pielgrzymka bezdomnych na Jasną Górę
Niemal dziewięćset osób bezdomnych wraz z opiekunami spodziewanych jest 8 listopada na Jasnej Górze. Po raz dziewiąty będą pielgrzymowali do sanktuarium w ramach dorocznej pielgrzymki. W tym roku jej hasłem są słowa psalmu „Bogu ufam, nie będę się lękał!”.
Jasna Góra: kapelani modlili się za Służbę Zdrowia w Polsce
Szczególna modlitwa za Służbę Zdrowia w Polsce i za chorych trwała w ostatnich dniach na Jasnej Górze. W sanktuarium zakończyły się doroczne rekolekcje księży posługujących w szpitalach, hospicjach, domach opieki i różnych innych ośrodkach.
Caritas archidiecezji częstochowskiej współorganizuje konwój humanitarny na Ukrainę
Caritas archidiecezji częstochowskiej we współpracy z Zarządem Województwa Śląskiego organizuje pomoc materialną na rzecz dzieci z Obwodu Donieckiego, gdzie wciąż trwają działania wojenne. Konwój humanitarny powinien wyruszyć na Ukrainę w listopadzie.
Częstochowa: ponad 15 tys. zł zebrano na ratowanie zabytkowych nagrobków
Ponad 15 tys. zł zebrano podczas XVIII kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, która odbyła się 1 listopada na największych częstochowskich nekropoliach – poinformowała KAI Małgorzata Nowak ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater w Częstochowie.
Częstochowa: odbyły się „Zaduszki artystyczne”
Po raz czternasty częstochowscy artyści zgromadzili się 2 listopada w Częstochowie na modlitwie i specjalnym koncercie poświęconym pamięci zmarłych twórców i ludzi kultury.
Abp Depo modlił się za zmarłych biskupów częstochowskich
„Nasza modlitwa za zmarłych jest uczynkiem miłosiernym co do duszy” – mówił w homilii abp Wacław Depo, który 2 listopada, we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Metropolita częstochowski modlił się za swych zmarłych poprzedników. W kazaniu odniósł się także do krytycznie do spotów, emitowanych w telewizji publicznej, promujących związki homoseksualne.


