Gdańska
Aleksandra Dulkiewicz o Trójmiejskim Marszu Równości: Czuję się oszukana
Aleksandra Dulkiewicz zwołała konferencję prasową po sobotnim V Trójmiejskim Marszu Równości, w trakcie którego doszło do happeningu obrażającego uczucia religijne katolików. W oświadczeniu, jakie opublikowała prezydent Gdańska, czytamy: “Czuję się tym urażona jako osoba wierząca. A jako prezydent miasta, obejmująca patronatem marsz, czuję się oszukana”. Krytyczny list do organizatorów V Trójmiejskiego Marszu Równości przesłał również prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Marsz Równości w Gdańsku symbolem braku szacunku i tolerancji
Marsz w Gdańsku stał się symbolem braku szacunku i tolerancji wobec osób o innych poglądach – napisał w komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik. Duchowny odnosi się do wydarzeń z 25 maja, kiedy ulicami Gdańska przeszedł Trójmiejski Marsz Równości.
Gdańsk: abp Głódź udzielił sakramentu swięceń
Uroczystość święceń kapłańskich zgromadziła w sobotnie przedpołudnie w archikatedrze oliwskiej tłumy wiernych archidiecezji gdańskiej. We Mszy św., podczas której abp Sławoj Leszek Głódź wyświęcił ośmiu nowych kapłanów, uczestniczyły rodziny i przyjaciele przyjmujących święcenia, członkowie wspólnot parafialnych oraz społeczność Gdańskiego Seminarium Duchownego. Wraz z metropolitą gdańskim Eucharystię koncelebrowali bp Zbigniew Zieliński oraz osiemdziesięciu pięciu kapłanów. Z neoprezbiterami łączył się też duchowo bp Wiesław Szlachetka, który w tym dniu przewodniczył ogólnopolskiej pielgrzymce Caritas do Niepokalanowa.
Przepraszam ofiary pedofilii!
Moje słowa nie miały na celu urazić ofiar pedofilii – tym bardziej te osoby przepraszam i łączę się z nimi w ich cierpieniu – pisze abp Sławoj Leszek Głodź w oświadczeniu przekazanym KAI. Dodaje, że w Gdańsku działa „specjalna Komisja Archidiecezjalna. Komisja ta również prowadzi sprawy śp. ks. Franciszka Cybuli i śp. ks. Henryka Jankowskiego”.
Gdańska Caritas tworzy projekt dot. przyjaźni międzypokoleniowej
Maryja jako cudowna orędowniczka stała się inspiracją projektu o nazwie „Opowiem Ci o Matce Bożej w moim życiu”, realizowanego przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Inicjatywa ta jest próbą tworzenia przyjaźni pokoleniowej oraz międzypokoleniowej pomiędzy seniorami a dziećmi i młodzieżą.
Święto patronalne archidiecezji gdańskiej
Pod przewodnictwem biskupa seniora diecezji drohiczyńskiej Antoniego Dydycza odbyły się w niedzielę, 5 maja, uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha. Święty biskup męczennik jest głównym patronem Polski i patronem archidiecezji gdańskiej.
Ogłoszono nową bazylikę w Gdyni
W sobotę, 4 maja, odbyły się uroczystości nadania kolegiacie pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni godności bazyliki mniejszej. Mszy św. przewodniczył arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.
Abp Głódź apeluje o uszanowanie wartości „sprawdzonych w szkole wieków”
O uszanowanie wartości „sprawdzonych w szkole wieków” zaapelował dziś abp Sławoj Leszek Głódź. Podkreślił, że śluby króla Jana Kazimierza były dziejowym aktem, który wciąż obowiązuje. Metropolita gdański przewodniczył Mszy św. sprawowanej w gdańskiej bazylice mariackiej z okazji uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Święta Narodowego 3 Maja.
Gdynia: Kolegiata pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni będzie Bazyliką
W sobotę, 4 maja br. odbędzie się uroczystość ogłoszenia tytułu Bazyliki Mniejszej, który zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej z dnia 21 listopada 2018 r., będzie odtąd przysługiwał kolegiacie pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni. Z tej okazji będzie sprawowana przy nowej bazylice uroczysta Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.
Abp Głódź: ład społeczny w Polsce jest podważany
Obserwujemy jak ład społeczny i pokój podważa agresja hałaśliwych antychrześcijańskich prądów i ideologii, promocja moralnego nihilizmu i społecznej arogancji, apologia relatywizmu – powiedział podczas mszy rezurekcyjnej w Bazylice w Gdańsku-Oliwie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Mówiąc o strajku nauczycieli przyznał, że Kościół nie jest po żadnej ze stron politycznego sporu, natomiast strajk ten krzywdzi uczniów.


