Gdańska
Dziś uroczystości pogrzebowe prezydenta Pawła Adamowicza
W Gdańsku odbędą się dziś uroczystości pogrzebowe śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Rozpoczną się one w południe Mszą św. w Bazylice Mariackiej pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.
Gdańszczanie żegnają prezydenta Adamowicza
W bazylice mariackiej w Gdańsku odprawiono wieczorem Mszę św. w intencji zabitego w niedzielę prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Jeszcze do północy będzie możliwość pożegnania prezydenta. Jutro w tej samej świątyni, po sprawowanej w południe Mszy św., prezydent zostanie pochowany.
Trwają uroczystości żałobne prezydenta Pawła Adamowicza
W piątek w Gdańsku trwają uroczystości żałobne prezydenta Pawła Adamowicza. Do popołudnia w Europejskim Centrum Solidarności jest wystawiona trumna z ciałem śp. prezydenta, którego żegnają tysiące mieszkańców miasta. Wieczorem w Bazylice Mariackiej sprawowana będzie liturgia żałobna, a w sobotę o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. W pogrzebie weźmie udział prezydent Andrzej Duda, o czym poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
Pielgrzymi z Pomorza i Kujaw w Panamie
Większość pielgrzymów z regionu, przygotowujących się do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, dotarła we wtorek, 15 stycznia, do lokalnych parafii diecezji Chitre i Penonome. Spędzą tam kilka dni przed spotkaniem z papieżem.
Puste Noce za duszę Pawła Adamowicza
W piątek, wieczorem przed pogrzebem śp. Pawła Adamowicza, w Gdańsku i Warszawie odbędą się tradycyjne kaszubskie obrzędy Pustych Nocy. Aleksandra Dulkiewicz, zastępczyni śp. Pawła Adamowicza, w poruszającym wspomnieniu o Zmarłym napisała: „Jest w tradycji Pomorza, w tradycji Kaszub, coś takiego jak Pusta Noc. Kiedy jest się przy zmarłym. Trwa przy nim. Bądźmy przy naszym Prezydencie tej nocy”.
Prezydent Paweł Adamowicz spocznie w bazylice mariackiej
Pogrzeb zamordowanego 13 grudnia prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę 16 grudnia. Eucharystia, której będzie przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź rozpocznie się o godz. 12.00. Zgodnie z tradycją szczątki Zmarłego zostaną złożone w Bazylice Mariackiej. Program uroczystości został przekazany na dzisiejszej konferencji prasowej władz miasta.
Abp Głódź: pamiętamy o dłoni ze światełkiem do nieba
Abp Sławoj Leszek Głódź dokonał dziś pierwszego wpisu w księdze kondolencyjnej wystawionej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku po śmierci Pawła Adamowicza. „Pozostaje w pamięci w naszych oczach ta wyciągnięta dłoń ze światełkiem do nieba, to jest swoista statua wolności” – napisał metropolita gdański.
Gdańsk w żałobie
W bazylice Mariackiej w Gdańsku abp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył w poniedziałek wieczorem Mszy św. w intencji zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza. Wraz z metropolitą gdańskim koncelebrowali biskupi Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński i licznie przybyli kapłani. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, wiceprezydenci miasta, radni i tysiące mieszkańców Gdańska.
Śmierć Pawła Adamowicza przeżywam tragicznie
– Tę śmierć przeżywam tragicznie, serce przestało bić dla rodziny, dla Gdańska, dla całej naszej społeczności i dla Polski – powiedział KAI abp Sławoj Leszek Głódź po śmierci prezydenta Gdańska. Metropolita gdański dodaje, że po tym, co się stało „sytuacja ta jest dramatyczna i bardzo delikatna politycznie i społecznie. Wszystko więc trzeba robić, aby nie dopuścić do eskalacji”.
Zmarł Paweł Adamowicz. Wieczorem Msze w Gdańsku i Warszawie
W poniedziałek zmarł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który podczas wczorajszego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został ugodzony przez nożownika. Dziś wieczorem w bazylice mariackiej za duszę Zmarłego będą się modlić przedstawiciele trójmiejskich Kociołów i wspólnot wyznaniowych. Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej archidiecezji gdańskiej, nabożeństwo rozpocznie międzywyznaniowa modlitwa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja […]


