Gdańska
Szymański: Jaką rodzinę i jakie społeczeństwo dajemy w prezencie naszym dzieciom? (komentarz)
Pamiętamy dobrze powtarzane przez św. Jana Pawła II określenie rodziny jako pierwszej szkoły cnót społecznych. Dzień dziecka to znakomita okazja, by rodzice zastanowili się jakich wartości uczą swoje dzieci i do jakiego społeczeństwa zamierzają je wprowadzić.
Abp Głódź: Polska nie zginęła, bo trwa siłą nieulękłej wiary (dokumentacja)
Jakże się natrudzili wrogowie naszej ojczyzny, aby zniszczyć polską tożsamość, zniweczyć polską tradycję, zgasić historyczną pamięć, zrusyfikować, zgermanizować, skomunizować. Próżny trud. Próżne starania. Nie zginęła. Trwała Siłą nieulękłej wiary. Tradycji. Przywiązania do tego, co Polskę stanowi. Oryginalnej kultury – mówił abp Sławoj Leszek Głódź podczas Mszy św. celebrowanej w uroczystość Bożego Ciała. Publikujemy pełny tekst homilii.
Gdynia: „Dar Młodzieży” wypłynął w Rejs Niepodległości
Płyńcie i mówcie światu, jaka Polska jest piękna – mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, żegnając uczestników Rejsu Niepodległości, który w niedzielę 20 maja wypłynął z nabrzeża za przy Skwerze Kościuszki w Gdyni w rejs dookoła świata. Podczas 11-miesięcznej morskiej podróży odwiedzi 22 porty w 18 państwach.
Abp Głódź do uczestników Rejsu Niepodległości: dajcie świadectwo płynące z owoców Ducha
Pragniemy zawierzyć Bogu „Dar Młodzieży”, jego załogę i młodych uczestników rejsu – napełnionych radością i pięknem morza, aby szczęśliwie zawijali do portów i dotarli także na Światowe Dni Młodzieży do Panamy. Dajcie świadectwo płynące z owoców Ducha – mówił w niedzielę do młodych abp Sławoj Leszek Głódź, którzy w ramach Rejsu Niepodległości wyruszą z Gdyni na legendarnym żaglowcu „Dar Młodzieży”, by opłynąć świat i promować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Gdynia: Dar Młodzieży gotowy do drogi – dziś inauguracja Rejsu Niepodległości
Uczestnicy Rejsu Niepodległości już w sobotni poranek zostali zamustrowani na Darze Młodzieży. Na Skwerze Kościuszki w Gdyni od piątkowego popołudnia odbywają się wydarzenia towarzyszące inauguracji Rejsu Niepodległości. W sobotę odbył się koncert, którego gwiazdą była Justyna Steczkowska. Po nim w formie prezentacji 4D wyświetlanej na froncie gdyńskiego akwarium została przedstawiona historia Polski niepodległej ostatnich stu lat. Uroczystości zwieńczył pokaz fajerwerków.
Abp Głódź: kapłan musi być człowiekiem otwartym i ufnym
Kapłan musi być człowiekiem otwartym i ufnym jak dziecko, by mógł być kapłanem Bożego Królestwa – mówił abp Sławoj Leszek Głódź w sobotę podczas uroczystości wyświęcenia siedmiu nowych kapłanów archidiecezji gdańskiej.
Nowy ośrodek Caritas w Wawrzenku
W południe w Ośrodku Szkoleniowo-Kolonijnym Caritas w Warzenku odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku. Poświęcił go abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. W uroczystej gali wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, władz wojewódzkich, samorządowych, wolontariusze i przyjaciele gdańskiej Caritas.
Gdańsk: święto patronalne archidiecezji ku czci św. Wojciecha
Na wzgórzu św. Wojciecha w Gdańsku odbyły się dziś uroczystości patronalne archidiecezji gdańskiej ku czci św. Wojciecha, chrzciciela gdańszczan. Tegoroczny główny odpust archidiecezjalny wpisał się w jubileusz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mszy św. w intencji ojczyzny przewodniczył biskup Łukasz Buzun z Kalisza.
Abp Głódź: Służba pożarnicza była podglebiem Polskiej Niepodległości (dokumentacja)
Służba pożarnicza była podglebiem Polskiej Niepodległości – powiedział abp Sławoj Leszek Głodź, który przewodniczył uroczystej mszy św. w kościele seminaryjnym archidiecezji warszawskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Msza zainaugurowała centralne uroczystości strażackie w stolicy.
Abp Głódź: wracamy do Konstytucji jako źródła wody żywej (pełna treść homilii)
W roku stulecia odzyskania Niepodległości wracamy do Konstytucji jako źródła wody żywej. Czerpali z niego Ci, którzy nie tracili z oczu idei Niepodległej Ojczyzny. Wolnej od zewnętrznego ucisku. Idącej starym ojców szlakiem – mówił abp Sławoj Leszek Głódź podczas homilii wygłoszonej w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Przewodniczył on uroczystej Mszy św. w intencji ojczyzny, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.


