Gdańska
Gdynia: Msza z okazji święta Akademii Morskiej
Mszę św. z okazji święta Akademii Morskiej w Gdyni odprawił dziś abp Sławoj Leszek Głódź. W liturgii sprawowanej w kościele parafialnym ojców redemptorystów pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka wzięli udział członkowie senatu uczelni wraz z rektorem, nauczyciele i wykładowcy akademicy oraz studenci.
Odsłonięcie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny
W sobotę 16 grudnia w kościele św. Brygidy zostanie odsłonięty i poświęcony Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny, który – jak podkreśla abp Sławoj Leszek Głodź – jest „wotum wdzięczności Bogu za troskę o naród Polski, ołtarzem ofiar, ale i ołtarzem wyzwolenia”. Uroczystego odsłonięcia ołtarza dokona prezydent Andrzej Duda, a poświęci go abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.
Abp Głódź w rozmowie z KAI o wielu odmianach polskiego patriotyzmu
– Bez Kościoła niepodległości Polski by nie było – mówi KAI abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański apeluje, by dziś „poszukiwać dobra wspólnego, ponad podziałami, niezależnie czy jest się w rządzie, czy w opozycji”. Dodaje, że „krytyka winna być prowadzona w imię określonych zasad, a nie na zasadzie: nie bo nie!”. Abp Głódź zapowiada otwarcie […]
Koncert kolęd – bożonarodzeniowe przesłanie z Gdańska
W tym roku bożonarodzeniowe przesłanie popłynie na całą Polskę z Gdańska. Wszystko za sprawą wielkiego koncertu kolęd, który zostanie nagrany dziś o godz. 19.00 w kolegiacie pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli na Oruni.
Stolica Apostolska i Kościół w Polsce na Światowy Dzień Ubogich
Ojciec Święty Franciszek w liście apostolskim „Misericordia et misera” na zakończenie Roku Miłosierdzia ustanowił Światowy Dzień Ubogich, który będziemy obchodzić w całym Kościele każdego roku w 33. Niedzielę Zwykłą. W tym roku 19 listopada. W zamyśle Ojca Świętego ten dzień jest najbardziej właściwym przygotowaniem do przeżycia Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, który utożsamia się „z maluczkimi i ubogimi, a osądzi nas z uczynków miłosierdzia” (por. Mt 25, 31-34).
Abp Głódź: papieskie wezwanie „brońcie krzyża” dalej aktualne [homilia]
O tym, że wypowiedziane pod Giewontem przez Jana Pawła II wezwanie „brońcie krzyża” jest dalej aktualne, mówił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź podczas Mszy w Święto Niepodległości. Liturgia odprawiona została w gdańskiej bazylice mariackiej.
Abp Sławoj Leszek Głódź wręczył Pierścienie „Inki”
Podczas uroczystości z okazji 11 listopada w bazylice Mariackiej w Gdańsku abp Sławoj Leszek Głódź uhonorował Pierścieniem „Inki” dyrektor TVP Gdańsk – Joannę Strzemieczną-Rozen oraz dziennikarkę gdańskiego ośrodka telewizyjnego – Jolantę Roman-Stefanowską. Wyróżnienie zostało przyznane za zaangażowanie w przygotowanie filmu dokumentalnego o ks. Józefie Zator-Przytockim – duszpasterzu Armii Krajowej, kawalerze orderu Virtuti Militari, więźniu politycznym i wieloletnim proboszczu bazyliki Mariackiej.
Abp Głódź: papieskie wezwanie „brońcie krzyża” dalej aktualne
O tym, że wypowiedziane pod Giewontem przez Jana Pawła II wezwanie „brońcie krzyża” jest dalej aktualne, mówił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź podczas Mszy w Święto Niepodległości. Liturgia odprawiona została w gdańskiej bazylice mariackiej.
Abp Głódź dla KAI: wszystkie niedziele winny być wolne od pracy
– Wśród dziesięciorga przykazań nie ma przykazań parzystych i nieparzystych, dlatego wszystkie niedziele winny być wolne – wyjaśnia abp. Sławoj Leszek Głódź w rozmowie z KAI. Metropolita gdański dodaje, że „niedziela przeznaczona jest dla Pana Boga i dla człowieka, a konkretnie dla rodziny”.
Wolne od handlu powinny być wszystkie niedziele
Zdecydowane poparcie dla projektu ograniczenia handlu we wszystkie niedziele wyraził dziś w rozmowie z KAI abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański przypomniał, że stanowisko takie już kilkakrotnie wyrażała Konferencja Episkopatu Polski. Tymczasem po poprawkach, jakie w projekcie Solidarności dokonała sejmowa komisja, ograniczenia miałyby dotyczyć tylko dwóch niedziel w miesiącu.


