Gdańska
Abp Głódź: św. Wojciech był misjonarzem i wędrowcem – od dziś wita wjeżdżających do Gdańska
Pomnik świętego Wojciecha, patrona Gdańska i całej Polski, stanął na wjeździe do Gdańska od strony Pruszcza Gdańskiego. Miejsce nie jest przypadkowe. Zaledwie kilkaset metrów od tego miejsca, w Wielki Piątek 997 roku biskup praski Wojciech ochrzcił gdańszczan. Na pamiątkę tego najważniejszego w dziejach miasta wydarzenia ta południowa dzielnica Gdańska nosi nazwę Święty Wojciech, a wzgórze w pobliżu kościoła, któremu patronuje, jest ważnym miejscem kultu na Pomorzu i celem licznych pielgrzymek.
Gdańsk: przyjechali już niemal wszyscy zgłoszeni pielgrzymi ŚDM
W Archidiecezji Gdańskiej rozpoczęły się już Dni w Diecezji poprzedzające Światowe Dni Młodzieży.
Na Pomorze przyjechał już ponad 3,5 tys. młodych ludzi z 23 krajów. Najwięcej jest Francuzów, Włochów i Argentyńczyków. Są też Boliwijczycy, Niemcy i pielgrzymi z RPA. Pielgrzymi przyjechali też z Martyniki, USA, Austrii, Czech, Gabonu, RPA, Egiptu i Brazylii.
Gdańsk: na Pomorze przyjechali już niemal wszyscy zgłoszeni pielgrzymi ŚDM (jest wyżej)
Dni w Diecezjach rozpoczęły się w archidiecezji gdańskiej. Bierze w nich udział ponad 3,5 tysiąca młodych ludzi z 23 krajów. Nie wszystkie grupy mogą uczestniczyć w przygotowanym dla nich programie. – Grupy z Sierra Leone i Kamerunu ze względu na kłopoty z wizami przyjadą od razu do Krakowa – mówi KAI ks. Krzysztof Nowak, archidiecezjalny koordynator ŚDM.
Program gdańskich Dni w Diecezjach
Do archidiecezji gdańskiej przybyły już pierwsze grupy uczestników Światowych Dni Młodzieży. To młodzież z Boliwii, która jeszcze przed Dniami w Diecezjach chce poznać atrakcje, jakie oferuje Pomorze. Same Dni w Diecezjach rozpoczną się 20 lipca. Znamy program wydarzenia, w którym udział weźmie młodzież z ponad dwudziestu krajów.
Abp Głódź na obchodach Dni Morza
Abp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył w niedzielę Eucharystii w Parafii pw. Świętej Rodziny w Gdańsku Stogach z okazji obchodzonego święta Marynarki Wojennej oraz Dni Morza. W kazaniu mówił o wymaganiach, jakie Chrystus stawia swoim uczniom i zachęcał do wypłynięcia na głębię, do dojrzałego naśladowania Jezusa w życiu parafialnym i całej wspólnoty narodowej.
Gdańsk: w katedrze oliwskiej odsłonięto epitafium poświęcone abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu
W czwartek, 2 czerwca, w przededniu miesięcznicy śmierci abp. Tadeusza Gocłowskiego abp Sławoj Leszek Głódź odprawił Mszę w intencji zmarłego i odsłonił pamiątkową tablicę wspominającą pierwszego metropolitę gdańskiego. Arcybiskup Gocłowski zmarł 3 maja.
Abp Głódź: Potrzeba nam harmonii społecznej!
– Miarą postępowania każdego katolika powinna być miłość miłosierna – mówił podczas dzisiejszej homilii podczas procesji Bożego Ciała metropolita gdański. Przypomniał, że obchodzimy nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, które było też bardzo istotnym wątkiem nauczania Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz obecnego papieża Franciszka.
Z Trójmiasta na ŚDM pociągiem „Św. Faustyna”
Pielgrzymi z Trójmiasta na ŚDM pojadą pociągiem PKP InterCity „Św. Faustyna” – przewoźnik podpisał we wtorek z Archidiecezją Gdańską umowę na uruchomienie specjalnych składów dla pielgrzymów podróżujących z Trójmiasta do Krakowa.
Abp Głódź wyświęcił 12 nowych kapłanów Archidiecezji Gdańskiej
W Bazylice Mariackiej w Gdańsku dwunastu diakonów Gdańskiego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia kapłańskie. Mszy św. przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Abp Głódź konsekrował sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź konsekrował w sobotę sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Żabiance. Po dwudziestu latach budowy ściany kościoła zostały namaszczone olejami, a na ołtarzu zapalono kadzidło, którym okadzono wnętrze świątyni i tłumy wiernych. Gdański ordynariusz koronował też figurę Maryi – patronki kościoła.


