Gdańska
Abp Głódź: Mamy obowiązek pamiętać o bł. ks. Popiełuszce i dbać o etos „Solidarności”
To było dla gdańszczan oraz licznie zgromadzonych członków „Solidarności” ważne wydarzenie religijne i patriotyczne. Do kościoła pw. Św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku – Emaus wprowadzone zostały relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Do świątyni wniósł je Józef Popiełuszko – brat patrona „Solidarności”.
Abp Głódź: przez Polskę płynie nurt brudnej wody, która rozmywa wartości
Przez naszą ojczyznę płynie nurt, który niesie wodę brudną i zainfekowaną rozmaitym śmieciem, rozmywa wartości, deprawuje sumienia, atakuje bezpardonowo Kościół, odmawia mu prawa do uczestniczenia w debacie publicznej – powiedział abp Leszek Sławoj Głódź 15 sierpnia w bazylice mariackiej w Gdańsku podczas uroczystości Wniebowzięcia NMP.
W Gdańsku stanie pomnik „Inki”
30 sierpnia w Gdańsku odsłonięty zostanie pomnik Danuty Siedzikówny ps. Inka, zamordowanej przez komunistów sanitariuszki AK – poinformował ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku. Pomnik 17-letniej bohaterki ma stanąć na terenie parafii św. Jana Bosko.
Uczestnicy rajdu rowerowego „Na Hel dla Światowych Dni Młodzieży” dotarli do celu
Przejechali 1025 kilometrów w ciągu ośmiu dni. Dwunastka młodych ludzi z diecezji radomskiej postanowiła w ten sposób promować przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Uczniowie, studenci, klerycy, jechali po 100 kilometrów dziennie. Bez względu na pogodę, pokonując zmęczenie i własne słabości. Przeżyli sporo, w tym nawet gradobicie. W Trójmieście byli na Westerplatte, byli też na sopockim molo.
Duszpasterz uzależnionych o Pakcie Przeciw Dopalaczom: sytuacja poważna, każdy pomysł dobry
Sytuacja jest poważna, więc każdy pomysł jest dobry – ważne, by był skuteczny, a z tym niestety bywa różnie – tak ocenia w rozmowie z KAI podpisany dziś w Warszawie Pakt Społeczny Przeciwko Dopalaczom duszpasterz uzależnionych w archidiecezji gdańskiej ks. Bogusław Głodowski.
Wyuszyła XXXIII Gdańska Piesza Pielgrzymka
Po uroczystej Mszy św. z Bazyliki Mariackiej 28 lipca wyruszyła na trasę XXXIII Gdańska Piesza Pielgrzymka pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”. Blisko tysiąc pielgrzymów pożegnał biskup Wiesław Szlachetka.
„Tornister pełen uśmiechów” trafi do dzieci jeszcze w wakacje
Wakacje dopiero na półmetku, dzieci jeszcze cieszą się z letniego wypoczynku, ale rodzice już muszą myśleć o wyposażeniu dzieci na nowy rok szkolny. Szkolna wyprawka to koszt od kilkudziesięciu do nawet dwustu złotych, a taka kwota – zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych – to duży wydatek. Stąd ogólnopolska akcja Caritas, „Tornister pełen uśmiechów”, odbywa się już po raz szósty.
Mechowo: odpust ku czci św. Jakuba w Mechowie
Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Mechowie obchodziła 26 lipca odpust parafialny. Uroczystej Mszy św. z udziałem pielgrzymów XXXIV Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej, przewodniczył biskup Wiesław Szlachetka.
Rozpoczął się 755. Jarmark Świętego Dominika – największa plenerowa impreza w Europie
Na ten dzień Gdańsk czeka cały rok – Jarmark świętego Dominika rozpoczął się jak zawsze na przedprożach Dworu Artusa, gdzie dotarł barwny orszak kupców, turystów i mieszkańców. Tam przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek i przeor gdańskiego klasztoru dominikanów o. Marcin Mogielski wręczyli klucze do miasta kupcom.
Gdańsk: rozpoczął się 755. Jarmark Świętego Dominika – największa plenerowa impreza w Europie
W Gdański rozpoczął się dziś 755. Jarmark świętego Dominika. Inauguracja odbyła się tradycyjnie na przedprożach Dworu Artusa, gdzie dotarł barwny orszak kupców, turystów i mieszkańców. Tam prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i przeor Klasztoru Dominikanów o. Marcin Mogielski wręczyli klucze do miasta kupcom.


