Gnieźnieńska
Prymas Polski o śp. abp. Michaliku: wspominam z szacunkiem i modlę się za niego
– Chciałbym przede wszystkim podziękować Panu Bogu za życie, powołanie i posługę kapłańską śp. abp. Józefa Michalika, a przede wszystkim za to, że był mi mentorem i nauczycielem, kiedy przez trzy lata pełniłem funkcję sekretarza Konferencji Episkopatu Polski, on zaś był jej przewodniczącym – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Prymas Polski na zakończenie Kongresu Małżeństw: sakrament to miłość, która nie opuszcza
– Sakrament to łaska, to prawdziwa obecność Boga, to miłość, która nie opuszcza, nawet jeśli wszystko inne zwiodło – przypomniał Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. sprawowanej na zakończenie III Międzynarodowego Kongresu „Odkryj Małżeństwo”, który odbywał się w Gnieźnie w dniach 1-3 maja.
Bp Orchowicz: żadna konstytucja nie zastąpi sumienia, żadne prawo nie zastąpi uczciwości
– Żadna konstytucja nie obroni wspólnoty, jeśli nie będzie ona oparta na fundamencie prawdy i sumienia. Prawo może wyznaczać granice, ale nie stworzy uczciwości, nie nauczy szacunku, nie da miłości Ojczyzny. To rodzi się w sercu człowieka – mówił 3 maja w Gnieźnie bp Radosław Orchowicz przypominając, że wspólnota jest tak mocna, jak człowiek, który ją tworzy.
Bp Orchowicz: Bóg nie stoi z boku ludzkiej miłości
– Bóg nie stoi z boku ludzkiej miłości. On w nią wchodzi. Uświęca ją swoją obecnością – mówił bp Radosław Orchowicz do uczestników trwającego w Gnieźnie Kongresu Małżeństw Przypomniał, że Jezus zaczął swoją publiczną działalność właśnie w kontekście małżeństwa. I to nie był przypadek.
Ks. Wielądek: Kościół nie zaczyna się od struktur, ale od człowieka
Kościół nie zaczyna się od struktur, od programów, od działań duszpasterskich, ale od człowieka, który ma odwagę powiedzieć Bogu tak. Jeśli takiej postawy brakuje, wszystko inne może istnieć, ale pozostaje puste – mówił ks. Robert Wielądek podczas Mszy św. rozpoczynającej III Międzynarodowy Kongres „Odkryj Małżeństwo”. Kongres organizowany jest przez Fundację Misterogrande.
Ks. Kwiatkowski: my uciekamy od kryzysów, a Duch Święty w nie wchodzi
– Duch Święty nie jest dodatkiem do małżeństwa, lecz jego sercem. Nie jest czymś dla bardziej pobożnych, porządnych czy zaangażowanych. Nie jest czymś, co można mieć albo nie mieć. Jest Kimś, kto należy do samej istoty małżeństwa – mówił ks. Przemysław Kwiatkowski w pierwszym dniu Kongresu „Odkryj Małżeństwo”, który odbywa się w dniach 1-3 maja w Gnieźnie.
„Razem w Duchu Świętym” – w Gnieźnie rozpoczął się Kongres „Odkryj Małżeństwo”
Po raz trzeci w Gnieźnie odbywa się Międzynarodowy Kongres „Odkryj Małżeństwo”, organizowany przez Fundację Misterogrande. W spotkaniu biorą udział małżeństwa z dziewiętnastu polskich diecezji, a także z Włoch i Słowacji.
Abp Zieliński: modlimy się o klimat otwarcia na życie dla Kościoła
– Modlimy się dziś o święte matki, świętych ojców, święte rodziny, w których będą się rodziły powołania zakonne, kapłańskie i misyjne. Prosimy, by w naszym społeczeństwie był klimat otwarcia na życie dla Kościoła – mówił abp Zbigniew Zieliński podczas II Nieszporów o św. Wojciechu, zamykających uroczystości świętowojciechowe w Gnieźnie.
Nuncjusz apostolski: jesteśmy posłani, aby nieść Ewangelię, nie podziały
O tym, że jedność jest możliwa tylko tam, gdzie panuje pokora, a nie pycha, która rodzi podziały przypomniał nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi wręczając krzyże misyjne misjonarzom, którzy wkrótce wyjadą na misje.
Kard. Német w Gnieźnie: wzmacniajmy mentalność pojednania zamiast odwetu
– Nie bójmy się ludzi, którzy za każdą cenę budują tylko swój kraj, widzą tylko swój naród, tylko swoje interesy. Kościół katolicki jest wspólnotą ludzi ochrzczonych ze wszystkich narodów i każdego języka pod słońcem – mówił kard. László Német podczas Mszy św. sprawowanej 26 kwietnia w katedrze gnieźnieńskiej z okazji uroczystości świętowojciechowych i rozpoczęcia Kongresu Eucharystycznego w Archidiecezji Gnieźnieńskiej.


