Kielecka
Misjonarz z Kielc organizuje w Brazylii dni młodzieży
Ks. Piotr Pochopień, od ośmiu lat misjonarz w Brazylii, kapłan diecezji kieleckiej, u progu Wielkiego Postu zorganizował w parafii św. Piotra Apostoła w Laranjal Dzień Młodzieży. O tym oraz o wyzwaniach i trudnościach w pracy misyjnej, napisał w liście skierowanym do diecezjan.
Kielce: Caritas rozprowadza 25 tys. czekoladowych baranków
25 tys. baranków z białej czekolady dostarczyła Caritas kielecka do wszystkich parafii diecezji kieleckiej. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na zorganizowanie kolonii przez Caritas kielecką – dla dzieci z rodzin wielodzietnych i ubogich oraz na działalność świetlic środowiskowych.
Trwa konflikt o szkołę sióstr nazaretanek
W Kielcach toczy się spór o przyszłość szkoły sióstr nazaretanek w budynku przy ul. Marszałkowskiej, gdzie mieści się szkoła podstawowa, prowadzona przez zgromadzenie. Budynek jest własnością miasta, którego władze niedawno wypowiedziały umowę użyczenia obiektu. Porozumienie z nazaretankami podpisał poprzedni prezydent Kielc.
Biskup poprowadził nocą pielgrzymkę na św. Krzyż w intencji trzeźwości
Kilkaset osób – w tym trzeźwiejący alkoholicy i ich rodziny – przeszło w nocy tzw. Drogą Królewską na św. Krzyż, aby uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, zakończonej Mszą św. w świętokrzyskim sanktuarium. Przewodniczył jej bp. Jan Piotrowski, który był jednym z pątników.
Kielce: wtorkowe spotkania wielkopostne – „stawać się dzieckiem Paschy”
Od pierwszego wtorku Wielkiego Postu ruszają spotkania przygotowujące do pełnego, pogłębionego i świadomego przeżycia Triduum Paschalnego, skierowane do wszystkich, odbywające się w Centrum Duszpasterskie WESOŁA54 przy kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach.
Diecezja kielecka: maturzyści z biskupami w pielgrzymce na Jasną Górę
Maturzyści ze zdecydowanej większości szkół diecezji kieleckiej wezmą udział w dwudniowej pielgrzymce na Jasną Górę, w której od 18 – 19 marca będą im towarzyszyli katecheci, nauczyciele i dyrektorzy szkół. Modlitwę maturzystów poprowadzą biskupi kieleccy: bp Jan Piotrowski i bp Marian Florczyk.
Diecezja kielecka: jałmużna wielkopostna już ruszyła w parafiach
18 tysięcy skarbonek Caritas kielecka przeznaczyła dla ponad 300 parafii diecezji kieleckiej, aby od pierwszych dni Wielkiego Postu realizować akcję „Jałmużny wielkopostnej” – to forma bezinteresownego daru pieniężnego dla bliźnich w potrzebie, składana do tekturowych skarbonek. Księża uwrażliwiali na akcję jeszcze przed Środą Popielcową.
Bp Piotrowski: Wielki Post to nasza osobista droga do Bożej miłości
Wielki Post to nasza osobista droga do zrozumienia, czym jest Boża miłość, to jednocześnie czas naszego zwrócenia się do Boga różnymi dyskretnymi drogami, które wskazał nam Pan Jezus, a są nimi jałmużna, modlitwa i post – mówił bp Jan Piotrowski, przewodnicząc Mszy św. w bazylice kieleckiej w Środę Popielcową, w koncelebrze z biskupami pomocniczymi, bp. Marianem Florczykiem i bp. Andrzejem Kaletą.
Kielce: opat cysterski i wydawnictwo katolickie odebrali „Świętokrzyskie Victorie”
O. Edward Stradomski, opat archiopactwa cystersów w Jędrzejowie oraz wydawnictwo Jedność znaleźli się wśród zdobywców tegorocznych „Świętokrzyskich Victorii”, przyznawanych przez marszałka województwa dla najbardziej aktywnych w regionie. Uroczysta gala odbyła się 5 marca w Filharmonii Świętokrzyskiej.
Spotkanie z A. Michnikiem rozpoczęło festiwal „Dialog przeciw nienawiści”
Spotkanie z red. Adamem Michnikiem, opozycjonistą antykomunistycznym w latach 1968 – 1989, zainaugurowało II Festiwal Literatury Faktu i Poezji „Dialog przeciw nienawiści”, który odbywa się od 4 marca w Kielcach. Przebiegało ono pod hasłem „Okrągły Stół – spojrzenie po 30 latach. Czy dialogować warto, czy dialogować się opłaca”.


