Kielecka
Diecezja kielecka: 1200 maturzystów wraz z bp. Andrzejem Kaletą modliło się na Jasnej Górze
Ok. 1200 maturzystów z opiekunami i alumnami kieleckiego seminarium, pod przewodnictwem bp. Andrzeja Kalety, odbyło dzisiaj pielgrzymkę wielkopostną na Jasną Górę, zawierzając Maryi Częstochowskiej maturę i swoją przyszłość. Organizatorzy szacują, że w minionych latach w tej formie pielgrzymowania wzięło udział znacznie ponad sto tysięcy maturzystów z diecezji kieleckiej.
Chmielnik: obchody Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych
Ponad stu uczniów regionu, mieszkańcy kilku gmin ze świętokrzyskiego oraz goście z różnych stron Polski, spotkali się dzisiaj w dawnej synagodze w Chmielniku z okazji Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych. Były prezentacje, referaty naukowe, wspomnienia i akcenty artystyczne.
Bp Marian Florczyk przewodniczył pielgrzymce maturzystów na Jasną Górę
Blisko 3 tysiące maturzystów, wspólnie z bp. Marianem Florczykiem uczestniczyło dzisiaj w pielgrzymce na Jasną Górę, która trwa od 6 do 7 marca. W tym roku towarzyszy jej hasło „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.
Gorzków: kielecka Caritas otwiera nowy dom dla seniorów
30 osób powyżej 60. roku życia może skorzystać docelowo z nowego Dziennego Domu Pobytu „Senior Plus” w Gorzkowie w gminie Kazimierza Wielka. To efekt zaadaptowania budynku starej szkoły w Gorzkowie przez Caritas kielecką na podstawie umowy z gminą Kazimierza Wielka.
Chmielnik: w muzeum w synagodze – projekt Sprawiedliwi
Podobnie jak przed rokiem ośrodek „Świętokrzyski sztetl” – multimedialne muzeum w dawnej synagodze w Chmielniku, włącza się w Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, obchodzony 6 marca, zapraszając w tym dniu do współpracy kolejne gminy i szkoły regionu – tym razem Chęciny i Kije.
Kielce: ponad 220 osób wyruszyło na całonocną Drogę Krzyżową na św. Krzyż
Całą noc w trudnych górskich i pogodowych warunkach z 2 na 3 marca potrwa terenowa Droga Krzyżowa z Kielc do sanktuarium na Świętym Krzyżu, na którą dzisiaj 2 marca wyruszyło ponad 220 osób. Dotrą na miejsce ok. 9 rano, po przejściu 37 kilometrów.
Bp Piotrowski: niech modlitwa, post, jałmużna będą stylem życia każdego z nas
„Niech modlitwa, post i jałmużna będą ewangelicznym stylem życia każdego z nas” – napisał w komunikacie do wiernych bp Jan Piotrowski, zachęcając mieszkańców diecezji do otwartości i hojności na rzecz dzieł diecezjalnej Caritas, do czego szczególnie inspiruje czas Wielkiego Postu.
Kielce: spotkanie z ks. A. Bonieckim nt. Marca’68 zainaugurowało festiwal czytelniczy
Spotkanie z ks. Adamem Bonieckim na temat wspomnień zdarzeń związanych z „Marcem ’68” zainaugurowało kilkunastodniowy I Festiwal Czytelniczy Literatury Faktu i Poezji „Wolność i Pokój”, który rozpoczął się 1 marca w Kielcach.
Kielce: całodzienne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Prawem dla nich była bezbożna i bezludzka ideologia nienawiści, kłamstwa, siły i zabijania. Ideologia odrzucenia Boga po to, by łatwiej, bez wyrzutów sumienia panować, zabijać i niszczyć. To była ideologia totalnej pogardy człowieka. Tak o systemie odpowiedzialnym za prześladowania Żołnierzy Wyklętych mówił w Kielcach 1 marca bp Marian Florczyk. Msze, spotkania z historykami, prezentacje, koncerty, biegi patriotyczne i apele pamięci złożyły się w Kielcach i w całym regionie na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upamiętniający bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Pośmiertne odznaczenie dla bp. Wacława Świerzawskiego
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany przez Prezydenta RP zmarłemu ks. biskupowi seniorowi diecezji sandomierskiej Wacławowi Świerzawskiemu, wręczyła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Odznaczenie zostało przekazane Ewie Biegun, bratanicy księdza biskupa.


