Kielecka
Wiślica: ruszył remont ołtarza, prace czekają słynny Dom Długosza i dzwonnicę
Ruszyły prace przy ołtarzu głównym w bazylice w Wiślicy, spowolnieniu natomiast uległy prace przy Domu Długosza. Na pilny remont czeka dzwonnica z XV wieku. Ołtarz główny bazyliki kolegiackiej w Wiślicy został już przekazany do pracowni konserwatorskiej w Krakowie, która przeprowadzi jego renowację i złocenie.
Diecezja kielecka spędzą „trzeźwe” ostatki
Kieleckie wspólnoty Oazy Rodzin, „Zarażę Cię Bogiem ” oraz grupa osób niepełnosprawnych w ostatnich dniach lutego organizuje bezalkoholowe bale karnawałowe. W tym roku pretekstem do abstynencji jest obchodzony w tym czasie Narodowy Tydzień Trzeźwości.
Bp Piotrowski: dar abstynencji jest cenny
„Wyjątkowo cennym darem jest dar abstynencji w roku Kongresu Trzeźwości” – napisał bp Jan Piotrowski z okazji rozpoczynającego się 26 lutego 50. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu. Komunikat biskupa kieleckiego będzie odczytany w niedzielę 19 lutego.
Chmielnik: rozszerzona formuła konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”
Słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku mogą dołączyć do uczestników wojewódzkiego konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, adresowanego dotąd do uczniów szkół wszystkich szczebli w województwie świętokrzyskim. Organizatorom zależy na jak największej liczbie świadectw i relacji, tym bardziej, że ubywa osób pamiętających żydowskich sąsiadów.
Diecezja kielecka: parafie coraz chętniej transmitują Msze św. przez internet
Parafie coraz chętniej transmitują Msze św. przez internet jako alternatywę dla osób, które z różnych względów, np. zdrowotnych, nie mogą być w kościele albo dla zamieszkałych za granicą.
Bp Piotrowski zaprasza do Kielc na jubileusz bp. Piotra Skuchy
„W niedzielę 19 lutego, w 30 rocznicę otrzymania święceń biskupich, będziemy dziękować Bogu za dar Księdza Biskupa Piotra. Pragniemy także wyrazić wdzięczność Czcigodnemu Jubilatowi za wszelkie dobro, które przez Jego posługę dokonało się i dokonuje na naszej ziemi” – pisze biskup kielecki Jan Piotrowski w komunikacie czytamy dziś w kościołach diecezji kieleckiej.
Kielce: obchody 75. rocznicy powstania Armii Krajowej
Rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową zgodnie z tradycją wielu lat rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej w Kielcach, z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich i miejskich, przy licznym udziale środowisk kombatanckich Kielecczyzny. Eucharystia była sprawowana za żyjących i zmarłych członków Armii Krajowej. Przewodniczył jej ks. Rafał Nowiński.
Bp Florczyk: w każdym cierpieniu człowieka jest cierpienie Jezusa
– W każdym cierpieniu człowieka można dopatrzeć się cierpienia Jezusa, w każdym westchnieniu chorego człowieka można usłyszeć westchnienie Jezusa – mówił dzisiaj bp Marian Florczyk podczas diecezjalnych obchodów XXV Dnia Chorego, obchodzonego w Kielcach w Szpitalu Wojewódzkim na Czarnowie.
Kielce: obchody 77. rocznicy deportacji na Syberię
Sybiracy, delegacje samorządowe i uczniowskie uczcili 77. rocznicę pierwszej masowej deportacji ludności polskiej na Syberię, modląc się i składając kwiaty przy Pomniku Sybiraków i przy Pomniku Katyńskim.
Kielce: promocja książki opowiadającej o eksterminacji Żydów w Klimontowie
Promocja książki pt. „Zmiłuj się nad nami” reportażysty Andrzeja Nowaka – Arczewskiego, opowiadającej o eksterminacji Żydów, ale też o mordach dokonywanych także w 1945 r. na ziemi sandomierskiej w Klimontowie, odbyła się 9 lutego br. w Kielcach. Wzbudziła ona duże zainteresowanie kielczan.


