Kielecka
Bp Krzysztof Nitkiewicz wsparł akcję charytatywną „Choinka pod choinkę”
Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wsparł akcję charytatywną „Choinka pod choinkę”, której celem było zebranie funduszy na zakup specjalistycznego ambulansu na potrzeby stacjonarnego Hospicjum im. Św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach.
Bp Piotrowski w rocznicę stanu wojennego: niech cnota pojednania i przebaczenia żyje w naszych sercach
Niech ewangeliczna cnota pojednania i przebaczenia żyje w naszych sercach, a wraz z nią swoją rolę niech pełni społeczny etos Solidarności – powiedział dziś w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski podczas Mszy św. z okazji obchodów 35 rocznicy stanu wojennego.
Kielce: 16 ton żywności z przedświątecznej zbiórki Caritas
Szesnaście ton żywności – o kilka ton więcej niż zwykle – zebrano podczas przedświątecznej akcji zorganizowanej w sklepach regionu w ostatni weekend przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Dzięki temu ok. 2 tys. rodzin i kilkuset bezdomnych otrzyma świąteczne paczki.
Kielce: bp Marian Florczyk odebrał od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju
Do Kielc wczoraj wieczorem dotarło Betlejemskie Światło Pokoju, gdzie z rąk harcerzy przyjął je bp Marian Florczyk w kościele św. Jadwigi Królowej. Wcześniej reprezentacja Chorągwi Kieleckiej odebrała ogień od skautów na przejściu granicznym w Słowacji.
Bodzentyn: Jan Paweł II patronem miasta
Bp Jan Piotrowski przewodniczył w niedzielę uroczystościom wieńczącym kilkunastoletnie starania miasta Bodzentyn o oficjalny patronat Jana Pawła II. Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów stosownym dekretem potwierdziła postulat rady miasta i parafii.
Muzeum Narodowe przejęło wiślickie zabytki
Uchodzące za unikatowe ze względu na wątki chrzcielne z czasów państwa Wiślan zabytki muzealne i sakralne w Wiślicy znalazły się pod pieczą Muzeum Narodowego, dzięki umowie podpisanej przez Piotra Glińskiego, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz marszałka województwa świętokrzyskiego – Adama Jarubasa.
Diecezja kielecka: dwie studnie głębinowe w Afryce dzięki zbiórce makulatury w parafiach
Blisko 350 ton makulatury zebrano w parafiach, a za uzyskaną dzięki temu kwotę 100 tys. zł udało się wybudować dwie studnie głębinowe w Afryce – to efekt zbiórki prowadzonej w ciągu ostatnich czterech lat w kilkudziesięciu parafiach diecezji kieleckiej. Makulatura jest zbierana nadal.
Chęciny: żywa szopka i „terapeutyczna” pastorałka u oo. franciszkanów
Uzależnieni od środków psychoaktywnych podopieczni franciszkańskiego ośrodka „San Damiano” w Chęcinach tworzą spektakl świąteczny. Będzie to autorska opowieść o Bożym Narodzeniu, osadzona we współczesnych realiach. Z pomocą wolontariuszy, budują także zagrodę dla zwierząt – element tzw. "żywej szopki". Jej inauguracja nastąpi w wigilię Bożego Narodzenia.
Kielce: świąteczne „Jeruzalem” na wystawie w Muzeum Wsi Kieleckiej
Wystawa pt. „A pod Jeruzalem nowa szopka była… Święta Bożego Narodzenia w zwyczajach i sztuce ludowej” od dziś jest dostępna w dworkowych salach w Muzeum Wsi Kieleckiej. Ekspozycja prezentuje eksponaty charakterystyczne dla tradycyjnych polskich Godów, zestawione z bożonarodzeniową sztuką współczesną.
Kielce: „zupa albertyńska” na inaugurację kampanii „Pomagamy ze smakiem”
Gorąca zupa serwowana na kieleckim Rynku przez członków Towarzystwa Brata Alberta i zarazem promocja działalności kieleckiego Koła zainaugurowały kampanię „Pomagamy ze smakiem”, która przypada w setną rocznicę śmierci św. Brata Alberta.


