Kielecka
Kielce: dwunastu kandydatów rozpocznie studia w seminarium duchownym
Do podjęcia studiów w Wyższym Seminarium Duchownym przygotowuje się dwunastu kandydatów – młodych mężczyzn z parafii diecezji kieleckiej. Właśnie odbywają przygotowawcze rekolekcje.
Diecezja kielecka dostępna na Twitterze
Najświeższe wiadomości z życia diecezji kieleckiej są już dostępne także na portalu społecznościowym Twitter, na którym zaczął działać oficjalny profil @DiecezjaKielce.
Bp Piotrowski apeluje o pomoc ofiarom trzęsienia ziemi we Włoszech
„Wszystkich nas dotknęła i poruszyła wiadomość o kataklizmie trzęsienia ziemi, jaki dotknął mieszkańców Włoch. Straciło tam życie wiele istnień ludzkich, wiele rodzin straciło dorobek całego swojego życia” – wspomniał bp Jan Piotrowski w komunikacie, odczytywanym w kościołach kieleckich w niedzielę, 11 września. Biskup zaapelował o modlitwę w intencji ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech oraz zbiórkę pieniędzy dla osób dotkniętych kataklizmem.
Kielce: przy pomniku Homo Homini mieszkańcy oddali hołd ofiarom ataku na WTC
Modlitwa, zaduma, wiązanki kwiatów, przemówienia z apelem o pokój na świecie – tak wyglądały niedzielne kieleckie obchody upamiętnienia 15. rocznicy zamachu na World Trade Center, które odbyły się przy pomniku Homo Homini – pierwszym tego rodzaju monumencie zbudowanym w Europie, tuż po amerykańskiej tragedii.
Abp Kowalczyk: przez chrzest zostaliśmy włączeni do kultury europejskiej
„Przez chrzest święty, przyjęty tu, w Wiślicy w 880 roku i 966 roku przez Mieszka I, zostaliśmy włączeni do kultury europejskiej, Kościoła katolickiego i do kręgu krajów monarchicznych Europy” – powiedział w sobotę w Wiślicy prymas senior abp Józef Kowalczyk.
Miechów: Bożogrobcy i sympatycy Ziemi Świętej spotkają się na Dniach Jerozolimy
Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, ingres nowych dam i kawalerów, konferencja naukowa, ekspozycja ołtarza ŚDM, „Piknik z Bożogrobcami”, kwesta na Ziemię Świętą, koncerty, stoiska – tak będą wyglądały IV Miechowskie Dni Jerozolimy, trwające od 16 do 18 września.
Chmielnik: wystawa o tajemniczym świecie chasydów w „Sztetlu”
Kilkadziesiąt fotografii ilustrujących życie chasydów w ortodoksyjnej zamieszkałej przez chasydów dzielnicy Jerozolimy Mea Szearim, można już zobaczyć w „Świętokrzyskim Sztetlu”. Wystawa zdjęć w dawnej synagodze w Chmielniku jest częścią programu Europejskich Dni Dziedzictwa.
Kielce: Caritas zachęca parafie do skorzystania z puli darmowych podręczników
Kilkadziesiąt kompletów darmowych podręczników jest jeszcze w dyspozycji Caritas diecezji kieleckiej, która zachęca księży proboszczów do rozprowadzenia ich w parafiach, najlepiej wśród rodzin żyjących w niedostatku.
Kielce: szczątki Niezłomnych z regionu – ofiar UB spoczną we własnych grobach
Doczesne szczątki czterech żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej i Armii Krajowej zamordowanych potajemnie przez służby UB w lesie w Zgórsku k. Kielc w 1948 r., zostaną jeszcze w tym miesiącu pochowane w kilku miejscach Kielecczyzny, związanych z ich życiem i działalnością. Pochówek poprzedzi żałobna Msza św. odprawiona w poniedziałek, 5 września o godz. 18.00 w łódzkiej bazylice. Eucharystii za spokój duszy czterech Żołnierzy Niezłomnych, będzie przewodniczył metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.
Chęciny: odbyło się diecezjalne spotkanie trzeźwościowe
Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, świadectwa, mitingi, konferencja, wspólna modlitwa oraz integracja i poznawanie historii zamku królewskiego – to najważniejsze elementy III Spotkania Trzeźwościowego, które odbyło się dzisiaj w Chęcinach.


