Koszalińsko-kołobrzeska
Koszalin: inauguracja II Synodu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
25 lutego w koszalińskiej katedrze bp Edward Dajczak uroczyście otworzył II Synod diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. – Niech każdy z was przyjmie ten dekret z całą miłością, jako wezwanie, dar i zadanie – zwrócił się do nowo mianowanych członków komisji synodalnych.
Bp Dajczak: synod jest przestrzenią otwartą, do której zapraszam wszystkich
W Koszalinie 10 lutego odbyła się konferencja prasowa przed uroczystym otwarciem II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. – Ludzie mnie nieraz pytają, czy ja naprawdę chcę wiedzieć, co oni myślą o Kościele. Tak, naprawdę chcę to wiedzieć. Inaczej nie zwoływałbym synodu – powiedział dziennikarzom bp Edward Dajczak.
Sycewice: otwarto Warsztaty Terapii Zajęciowej
Warsztaty Terapii Zajęciowej powstały w parafii Sycewicach koło Słupska. Na 400 m kw., pod okiem 10 pracowników, 25 niepełnosprawnych z powiatu słupskiego znajdzie zajęcie w rozmaitych pracowniach: od gastronomicznej po komputerową. „To miejsce dawania chrześcijańskiego świadectwa” – powiedział święcąc budynek bp Krzysztof Zadarko.
Bp Włodarczyk: samorządowiec powinien być człowiekiem sumienia
Samorządowiec powinien być człowiekiem sumienia – podkreślił biskup pomocniczy koszalińsko-kołobrzeski Krzysztof Włodarczyk, podczas noworocznego spotkania z biskupami diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, które odbyło się 10 stycznia w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie. Wzięło w nim udział ponad 100 włodarzy z regionu.
Słupsk: na cmentarzu stanął pomnik dzieci utraconych
– Rodzice przeżywają ogromny dramat, kiedy z miłością oczekują na dziecko, ale zamiast radości przeżywają ból straty. Ten pomnik będzie przypominał, że rodzic może pożegnać swoją pociechę przez godny pochówek. Pogrzeb daje bowiem szansę łagodzenia bólu – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas uroczystości pobłogosławienia pomnika, 18 grudnia.
Bp Dajczak: Franciszek zachęca, by Kościół nie zamykał się w sobie
Na froncie posługi duszpasterskiej widać, że współczesny człowiek potrzebuje innego sposobu komunikacji wiary. Papież zachęca cały Kościół, by nie zamykał się w sobie, tylko wychodził do człowieka, nie obawiając się, że może się trochę wybrudzić – powiedział KAI bp Edward Dajczak. Papież Franciszek skończy 17 grudnia 80 lat.
Koszalin: bp Edward Dajczak wyświęcił czterech nowych diakonów
– We współczesnym świecie na Kościół patrzy się przez pryzmat postawy uczniów Chrystusa – powiedział bp Edward Dajczak podczas Mszy św. w koszalińskiej katedrze, gdzie wyświęcono czterech nowych diakonów.
Koszalin, Słupsk, Szczecinek: pogrzeby dzieci utraconych
– Wierzymy, że te dzieci są już w ramionach Ojca, a Matka Boża otula je swoim płaszczem. Jesteśmy tutaj, aby wesprzeć rodziców, którzy stracili swoje dzieci, ale także po to, żeby przypomnieć, że dziecko zmarłe przed urodzeniem to człowiek, któremu należy się pogrzeb taki sam, jak każdemu innemu człowiekowi – mówił dziś na cmentarzu komunalnym w Koszalinie ks. Piotr Subocz, kapelan miejscowych szpitali.
II Pielgrzymka Tradycji Łacińskiej w Skrzatuszu
Na II Pielgrzymkę Tradycji Łacińskiej w Skrzatuszu, która odbyła się w sobotę, 8 października, przybyło ok. 120 wiernych z dziewięciu diecezji północno-zachodniej Polski. Pątnicy modlili się w tamtejszym Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. Mszy św. przewodniczył ks. Dawid Pietras.
Bp Dajczak: trzeba znieruchomieć przed Panem Bogiem
– Każdy, kto chce spotkać Boga, musi nauczyć się czekać. To czekanie nazywa się też modlitwą. Chodzi o to, abyśmy na chwilę przed Nim znieruchomieli – powiedział bp Edward Dajczak do wiernych z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, którzy w niedzielę wzięli udział w corocznej pielgrzymce do sanktuarium w Skrzatuszu. Wzięło w niej udział kilka tysięcy osób.


