Koszalińsko-kołobrzeska
Koszalin: IV Forum Charyzmatyczne
Na hali „Gwardii” zgromadziło się niemal 400 osób. Organizatorzy, czyli koszalińska Szkoła Nowej Ewangelizacji, Odnowa w Duchu Świętym oraz Szkoła Maryi, zaproponowali uczestnikom temat „W mocy Słowa”. – Można łatwo ulec postawie, która wyraża się w stwierdzeniu „Już wiem”. Kiedy idziemy na spotkanie z Bożym słowem, nie możemy iść z takim nastawieniem. Właściwy stan ducha to gotowość – powiedział bp Edward Dajczak 22 kwietnia podczas Mszy św. otwierającej spotkanie.
KEP w Poznaniu: w sprawach migrantów najważniejszy jest głos Ewangelii
W sprawie migrantów Kościół musi działać apolitycznie, a w zgodności z Ewangelią – powiedział dziś podczas obrad Episkopatu w Poznaniu bp Krzysztof Zadarko. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigrantów wyraził też zaniepokojenie postawą Polaków wobec problemu uchodźców.
Jasna Góra: 1,5 tys. maturzystów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
– Uczcie się więcej niż kiedykolwiek, bo jesteście przed maturą. Trzeba się uczyć, żeby wiedzieć. Nie wolno tego bagatelizować. Ale w takim razie, po co nam jest potrzebna do matury Jasna Góra? Wiedza potrafi bardzo wiele, ale nie potrafi uczynić człowieka człowiekiem. Ta pielgrzymka jest dla maturzystów, którzy chcą wiedzieć, ale także bardzo chcą być w pełni ludźmi – powiedział bp Edward Dajczak młodym zgromadzonym 18 marca w jasnogórskiej bazylice.
Koszalin: 20. rocznica śmierci bp. Czesława Domina
Mszy św. 15 marca w katedrze, gdzie pochowany jest śp. bp Domin, przewodniczył obecny ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski bp Edward Dajczak. – Przyszedł tu i tutaj dopełnił życia, złożony ciężką i bardzo bolesną chorobą nowotworową. Szybko przekroczył granice Domu Ojca, ale w tym krótkim czasie pobytu między nami pozostawił po sobie takie dzieła, które sprawiają, że dzisiaj diecezja może inaczej żyć – powiedział pasterz diecezji o swoim poprzedniku.
Bp Dajczak: uczynić Jezusa sensem swojego życia to za mało
Bp Edward Dajczak 2 lutego przewodniczył Mszy św. w katedrze z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. Do Koszalina przyjechali przedstawiciele zgromadzeń zakonnych z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. – Uczynić Jezusa sensem swojego życia to za mało. Po co być biskupem, kapłanem, zakonnikiem, jeśli nie przyprowadzamy innych do Niego? – pytał biskup w homilii.
Bp Cieślik: modlitwa jest podstawową drogą do jedności
Ostatnie spotkanie w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej tradycyjnie odbyło się 25 stycznia w kościele pw. MB Częstochowskiej w Darłowie. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób.
Bp Dajczak: nie wolno nam tego roku zmarnować
Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak otworzył 13 grudnia Drzwi Święte w katedrze. – Rozpoczynamy dziś bardzo ważny rok. Chcemy w nim zobaczyć Boga takiego, jakim jest, a nie wymyślonego przez człowieka. Jeśli zaś chcemy zobaczyć prawdziwe oblicze Boga, musimy zapatrzyć się w Jezusa Chrystusa, który jest miłosierny – powiedział biskup w homilii.
Bp Dajczak: Rok Jubileuszowy to cudowne zamieszanie wokół miłosierdzia
Najpierw musimy spojrzeć w górę, na Boga, aby móc uczynić konkretny gest wobec człowieka – powiedział bp Edward Dajczak 9 grudnia w Koszalinie na specjalnej konferencji prasowej z okazji Roku Miłosierdzia. Na konferencji obecni byli także bp Krzysztof Zadarko, który reprezentował diecezjalną Caritas, oraz ks. Radosław Siwiński, dyrektor Domu Miłosierdzia.
Koszalin: rabunek w sanktuarium na Górze Chełmskiej
Nieznani sprawcy obrabowali i zdewastowali Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej w Koszalinie. – Dwóch mężczyzn weszło do otwartej kapliczki. Wyrwali ze ściany tablicę z wotami. Ukradli ją i po pięciu minutach opuścili sanktuarium – wyjaśnia przebieg zdarzenia komendant I Komisariatu Policji w Koszalinie Artur Lachowicz.
Bp Dajczak: niepodległa znaczy niepodzielona
Mszy św. za ojczyznę z okazji Święta Niepodległości w koszalińskiej katedrze przewodniczył bp Edward Dajczak. – Niestety, wszyscy, bez wyjątku, jesteśmy dotknięci ułomnością koncentracji na sobie, zamykania się we własnej przestrzeni, konstruując świat, w którym są "my" i "oni", i w którym "oni" są zawsze zbyt wrodzy – powiedział hierarcha w homilii.


