Koszalińsko-kołobrzeska
Kołobrzeg: jubileusz 40-lecia parafii mariackiej
Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu świętowała 40-lecie istnienia. Uroczystej Mszy św. w bazylice przewodniczył bp Edward Dajczak. Z okazji rocznicy parafianie wydali gazetę „Katedralna 25”.
Msza św. w intencji Ojczyzny w katedrze koszalińskiej
– Gdy zachowamy skarb wiary i będziemy tą wiarą żyć, zachowamy ład moralny i obronimy rodzinę jako dzieło Stwórcy. Będziemy się co rano budzić w Polsce wolnej od społecznych zaburzeń – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w Narodowym Dniu Niepodległości. Wierni modlili się rano w koszalińskiej katedrze.
Formacja świeckich akolitów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
W weekend 6 i 7 listopada odbyło się – w ramach Studium Formacyjnego dla Świeckich – przygotowanie kandydatów do posługi akolitatu. Wzięło w nim udział 26 mężczyzn z różnych stron diecezji.
Nagroda ks. Bolesława Domańskiego dla diecezjalnych skautów
Civitas Christiana po raz 34. przyznała nagrodę doceniającą osoby i instytucje wcielające w życie chrześcijańskie ideały. Otrzymali je ks. Tomasz Kancelarczyk, Halina Szumiło oraz Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego “Zawisza”.
Bp Dajczak apeluje o modlitwę „o mądrość i chęć poszukiwania prawdy dla wszystkich zabierających głos w trwającym sporze”
– Jestem poruszony tym co się dzieje w Polsce, na ulicach miast, między nami Polakami w minionych dniach w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, dlatego chciałbym wszystkich wiernych Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej poprosić o szczególną wspólnotową oraz indywidualną modlitwę – napisał bp Edward Dajczak w komunikacie skierowanym do wiernych diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Namiot posłuży za polową jadłodajnię dla bezdomnych w Koszalinie
Na dziedzińcu Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie otwarto polową jadłodajnię. To sposób na godne ugoszczenie bezdomnych i ubogich w reżimie sanitarnym. Pawilon pobłogosławił bp Krzysztof Zadarko, który powiedział: „To symboliczne otwarcie bramki jest momentem, kiedy chcemy powiedzieć, że nic nas nie może odgrodzić od czynienia miłosierdzia”.
Biskupi Edward Dajczak i Krzysztof Włodarczyk zakażeni koronawirusem
– Bp Edward Dajczak oraz bp Krzysztof Włodarczyk w niedzielę wieczorem (18 października br.) odebrali pozytywny wynik na obecność wirusa SARS-CoV-2 – informuje ks. Wojciech Parafianowicz, Rzecznik Prasowy Kurii Biskupiej w Koszalinie. Biskupi obecnie czują się dobrze, pozostają w izolacji domowej. Zapewniają o modlitwie i proszą o duchowe wsparcie.
Msza św. w intencji rodzin szensztackich
W kołobrzeskiej konkatedrze WNMP 18 października wieczorem w dzień służby zdrowia, której patronem jest św. Łukasz, odprawiona została Msza św. w intencji ruchu szensztackiego. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił opiekun wspólnoty ks. dr Zygmunt Czaja.
Bp Dajczak udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św.
Bp Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, udzielił wiernym dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w niedzielę. Odwołał tegoroczną wizytę duszpasterską, polecił odwołać bierzmowania, a spotkania grup i wspólnot parafialnych – przenieść do kościołów.
Wręczenie nagrody im. kard. nominata Ignacego Jeża
W 13. rocznicę śmierci kardynała nominata Ignacego Jeża, odprawiono Mszę św. w bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu. Eucharystii przewodniczył bp pomocniczy diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko. W tym dniu wręczono już po raz 12. Nagrodę imienia byłego pierwszego ordynariusza diecezji. Otrzymał ją Szymon Cieślar, dyrygent chóru Orantes i dyrektor Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej w Szczecinku.


