Krakowska
Kraków: modlitwa za zmarłych bezdomnych i nieznanych
W intencji osób, które zmarły w opuszczeniu i ubóstwie, w kościele św. Mikołaja w Krakowie, gdzie spoczywają doczesne szczątki bł. Hanny Chrzanowskiej, zostanie odprawiona 3 listopada Msza św. Modlitwa organizowana jest z inicjatywy posługującej bezdomnym i wykluczonym Wspólnoty Hanna. Groby nieznanych i zapomnianych porządkują podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.
Bp Chrząszcz na Cmentarzu Rakowickim: Żebyśmy nigdy nie tracili w naszym życiu celu, jakim jest niebo
Krakowski biskup pomocniczy Robert Chrząszcz w uroczystość Wszystkich Świętych przewodniczył liturgii w kościele Zmartwychwstania Pańskiego na Cmentarzu Rakowickim – najbardziej znanej nekropolii Krakowa.
Kard. Dziwisz: św. Jan Paweł II był człowiekiem Ośmiu Błogosławieństw
Postawa duchowego ubóstwa, ofiarności, miłości i służby św. Jana Pawła II przyniosła ogromny owoc, z którego Kościół czerpie i nadal będzie czerpać w swojej służbie człowiekowi – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył Mszy św. w uroczystość Wszystkich Świętych w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Dziś przypada 75. rocznica święceń kapłańskich ks. Karola Wojtyły.
Podhale: trwają kwesty na odnowienie nagrobków przy największych cmentarzach
W Nowym Targu i Zakopanem odbywają przy tamtejszych cmentarzach kwesty na odnowienie nagrobków. W stolicy Podhala na nowotarskim cmentarzu koncertują w różnych miejscach muzycy związani z orkiestrami dętymi.
Bp Chrząszcz: Stawanie się świętym to zadanie na dziś i na teraz
– Świętymi możemy stać się dzisiaj. Nie wczoraj. Nie jutro. (…) Dzisiaj budujemy naszą świętość – mówił bp Robert Chrząszcz w czasie Mszy św. w uroczystość Wszystkich Świętych w katedrze na Wawelu.
Badaczki z UKSW odkryły kto jest autorem ołtarza w kaplicy w Krakowie-Łagiewnikach
Ferdynand Majerski z Przemyśla jest twórcą głównego ołtarza w kaplicy z relikwiami św. Faustyny i cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego w Krakowie-Łagiewnikach. Odkrycia dokonały badaczki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Debata poświęcona kryzysowi klimatycznemu
„Kryzys klimatyczny – alert dla globalnego bezpieczeństwa” to temat ostatniego panelu międzynarodowej konferencji „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej”, w tym roku odbywającej się pod hasłem „Chrześcijanie Europy wobec kryzysów”. Uczestnikami dyskusji byli bp Antoine Herouard (COMECE), Kamil Wyszkowski (prezes Rady United Nations Global Contact Network Poland), dr n. med. Dorota Jarosińska (WHO European Centrę for Environment and HealthKit), dr Adam Jarubas (poseł PE). Spotkanie moderowała red. Dominika Szczawińska.
Dobiegła końca IX edycja Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych
IX edycja Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych im. św. Jana Pawła II, prowadzona pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski, dobiegła końca. W uroczystości wieńczącej dwa lata formacji wzięli udział Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczący Komisji KEP ds. Duchowieństwa, prowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów ks. Józef Figiel SDS oraz wychowawcy i absolwenci.
Ks. Halik: nie możemy pozwolić na to, aby populiści i nacjonaliści zdyskredytowali Kościół
„Nie możemy pozwolić na to, aby populiści i nacjonaliści niewłaściwie wykorzystywali terminologię i pewne symbole chrześcijaństwa, by źle przekierowali chrześcijańską energię tylko i wyłącznie dla swoich interesów. Nie możemy pozwolić na to, by zdyskredytowali Kościół i chrześcijaństwo” – mówił ks. prof. Tomas Halik, wprowadzając w dyskusję „Kryzys systemów wartości – współczesna wizja człowieka” podczas międzynarodowej konferencji „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej”. W spotkaniu udział wzięli dr Massimiliano Signifredi (Sant’Egidio), ks. Manuel Barrios Prieto (sekretarz generalny COMECE) oraz bp Jerzy Samiec (Kościół ewangelicjo-augsburski). Panel moderował Jan Tombiński.
Bp Muskus po ad limina: dziwi mnie triumfalizm niektórych i zawód innych
Od początku było wiadomo, że nie będziemy świadkami spektakularnych rozwiązań, bo nie w tym celu papież zwołuje biskupów „do progów apostolskich” – mówi bp Damian Muskus OFM po zakończonej wizycie ad limina apostolorum, w której wraz z innymi biskupami metropolii górnośląskiej i krakowskiej uczestniczył w dniach 25-29 października. Hierarcha podkreśla, że wyjeżdża z Rzymu w poczuciu, że „kryzys Kościoła nie jest początkiem jego upadku, ale pilnym wezwaniem do nawrócenia”.


