Krakowska
Krakowskie obchody Roku Świętego Maksymiliana Marii Kolbego
Rok 2021 w Województwie Małopolskim przeżywany jest jako Rok Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, który 80 lat temu poniósł śmierć męczeńską w byłym niemieckim obozie Auschwitz. W najbliższy piątek i w sobotę w Krakowie odbędą się poświęcone mu uroczystości.
Bp Muskus: św. Franciszek nie mówił „Chrystus tak, Kościół nie”
Św. Franciszek z całym realizmem widział w Kościele zarówno piękno Dobrej Nowiny, jak i szpetotę grzechu, który próbuje zgasić jej blask – mówił bp Damian Muskus OFM w bazylice ojców bernardynów w Leżajsku. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył tam odpustowym uroczystościom ku czci św. Franciszka z Asyżu.
Profeto uruchamia Projekt ABBA
Projekt ABBA to głoszenie kerygmatu połączone z modlitwą o uzdrowienie. Tym razem ewangelizacyjne spotkania odbywać się będą w pierwsze środy miesiąca w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stadnikach. Pierwsze już 6 października o godz. 18.00. Projekt organizuje środowisko ewangelizacyjne Profeto.
100-lecie góralskiego kościoła w Białce Tatrzańskiej
– Jeżeli Matka Najświętsza broniła nas i dawała nadzieję w najbardziej trudnych czasach, to przecież niemożliwe, by nie słyszała naszych wołań, była obojętna na nasze modlitwy, zwłaszcza modlitwę różańcową. Ona nie opuści swoich dzieci, będzie razem z nami – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas 100-lecia konsekracji kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Białce Tatrzańskiej.
Abp Jędraszewski: Maryja nigdy nie opuści swych dzieci i będzie zawsze z nami
„Jeżeli Matka Najświętsza broniła nas i dawała nadzieję w najbardziej trudnych czasach, to przecież niemożliwe, by nie słyszała naszych wołań, była obojętna na nasze modlitwy, zwłaszcza modlitwę różańcową. Ona nie opuści swoich dzieci, będzie razem z nami” – powiedział w w Białce Tatrzańskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Ząb: 100-lecie poświęcenia i 10-lecie konsekracji najwyżej położonego kościoła w Polsce
Drewniany stylowy kościół wznosi na poziomie 1013 metrów nad poziomem morza i jest najwyżej położoną świątynią w Polsce. W niedzielę 3 października abp Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystościom z okazji 100-lecia poświęcenia i 10-lecia konsekracji świątyni w Zębie na Podhalu.
Podhalańscy Rycerze Kolumba peregrynują z relikwiami bł. ks. McGivneya
Podhalańscy Rycerze Kolumba rozpoczęli w sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej peregrynację relikwii bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba. Wspólnej modlitwie z góralami towarzyszy wspólna akcja – „dzieło miłosierdzia” dla Domu Samotnej Matki i Dziecka w Częstochowie.
Msza św. inaugurująca rok akademicki na Politechnice Krakowskiej
– By wasza posługa myśleniu i rozumowi służyła każdemu człowiekowi, w całej prawdzie o nim, otwierając go na to, co tak cudowne w świecie, w nas i w Bogu – mówił abp Marek Jędraszewski składając życzenia profesorom i studentom Politechniki Krakowskiej w czasie Mszy św. inaugurującej rok akademicki w kolegiacie św. Floriana w Krakowie.
Bp Muskus: solidarność jest martwym słowem, gdy odwracamy się od potrzebujących
Solidarność z ubogimi, troska o stworzenie i odpowiedzialność za Kościół – to według bp. Damiana Muskusa OFM trzy najważniejsze obszary zaangażowania rodziny franciszkańskiej. Mówił o tym podczas obchodów 800-lecia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, które odbyły się w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie.
Kraków: inauguracja roku akademickiego w Studium Franciszkańskim
63 braci kleryków i juniorystów z trzech seminariów franciszkańskich, mających swoje siedziby w Krakowie, należących do trzech zakonów franciszkańskich (Zakon Braci Mniejszych, Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów) rozpoczęło nowy rok akademicki 2021/2022 w Studium Franciszkańskim. Na I roku studiować będzie 19 braci.


