Krakowska
Nabożeństwo on-line za zmarłych
Z uwagi na zamknięte cmentarze Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny przygotowała krótkie nabożeństwo za zmarłych. Dzięki niemu wierni będą mogli wirtualnie nawiedzić cmentarz na krużgankach krakowskiego klasztoru i wspólnie pomodlić się za zmarłych bliskich.
Kard. Dziwisz: prośmy Jana Pawła II, by wypraszał społeczny pokój w ojczyźnie
Dziś prosimy św. Jana Pawła II, by upraszał dla naszej ojczyzny społeczny pokój, wzajemne zrozumienie i przebaczenie, poszanowanie godności i prawa do życia dla wszystkich, również dla nienarodzonych i tych, których Jezus nazwał swymi „braćmi najmniejszymi” – mówił kard. Stanisław Dziwisz. W uroczystość Wszystkich Świętych krakowski metropolita senior odprawił Mszę św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II.
Bp Muskus: tajemnicą szczęścia oferowanego przez Jezusa jest On sam
Pan Jezus w Kazaniu na górze nie obiecuje łatwych rozwiązań, Kościoła bez skaz na wizerunku, zgody ze światem, życiowego powodzenia – zauważa bp Damian Muskus OFM w mediach społecznościowych. Jak podkreśla, to ze względu na Jezusa chrześcijanie są zdolni do tego, by „znosić prześladowania, bez uciekania się do przemocy upominać się o sprawiedliwość, by kochać nieprzyjaciół”.
Jak uzyskać odpust zupełny za zmarłych?
Przez cały listopad Kościół umożliwia uzyskanie odpustu zupełnego dla dusz cierpiących w czyśćcu. Zwyczajowo odpust zupełny dla zmarłych można uzyskać w okresie 1-8 listopada poprzez pobożne nawiedzenie cmentarza oraz spełnienie zwykłych warunków odpustu. Z powodu pandemii koronawirusa oraz związanymi z nią trudnościami w dotarciu na groby najbliższych, Penitencjarnia Apostolska wydała dekret przedłużający czas uzyskania odpustów za zmarłych na cały miesiąc.
Koncert „Memento Vitae” w telewizji i internecie
Od kilku lat w uroczystość Wszystkich Świętych na Cmentarzu Rakowickim odbywa się wyjątkowy koncert pt. „Memento Vitae – koncertu bez bisów i oklasków”. W tym roku z powodu pandemii wydarzenie, będące pochwałą życia w obliczu śmierci, będzie można zobaczyć w telewizji i w internecie.
Abp Jędraszewski apeluje do kapłanów o modlitwę za siebie nawzajem, za młodzież i chorych
Abp Marek Jędraszewski poleca kapłanom archidiecezji krakowskiej lekturę i rozważanie „zachęty do walki duchowej”, o której św. Paweł pisał w Liście do Efezjan i prosi ich o modlitwę za siebie nawzajem, za młodzież, wszystkich chorych i tych, którzy się nimi opiekują.
Ojciec Leon Knabit zakażony koronawirusem
O. Leon Knabit OSB jest zakażony koronawirusem. Znany i powszechnie lubiany benedyktyn z Tyńca przebywa w szpitalu. W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej opactwa mnisi zapewniają, że stan ojca Leona, który jest najstarszym wiekiem członkiem wspólnoty mnichów, jest „stabilny i nie budzi niepokoju”.
„Kwesta Listopadowa” Hospicjum św. Łazarza w tym roku on-line
„Kwesta Listopadowa” Hospicjum św. Łazarza co roku jednoczy młodszych i starszych ludzi dobrej woli w działaniach na rzecz podopiecznych krakowskiego Hospicjum im. św. Łazarza. Z racji trwającej pandemii i dzisiejszej decyzji o zamknięciu cmentarzy będzie ona prowadzona wyłącznie on-line.
Pogrzeb prof. Andrzeja Półtawskiego 4 listopada
Uroczystości pogrzebowe prof. Andrzeja Półtawskiego rozpoczną się w środę 4 listopada o godz. 12.00 w kościele Mariackim w Krakowie, a następnie będzie miało miejsce odprowadzenie zwłok do grobowca rodzinnego na Cmentarzu Salwatorskim- dowiaduje się KAI.
W krakowskim ZOL-u prowadzonym przez siostry felicjanki brakuje pracowników
Z powodu pandemii w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla kobiet, prowadzonym przez zgromadzenie sióstr felicjanek, brakuje pracowników. Większość jest zakażona koronawirusem.


