Krakowska
Benedyktyński Instytut Monastyczny zainaugurował swoją działalność
Instytut Monastyczny powołany przez Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, dziś oficjalnie rozpoczyna swoją działalność. Celem nowego podmiotu jest upowszechnianie duchowości, historii i teologii monastycznej, zwłaszcza benedyktyńskiej, poprzez działalność o charakterze naukowym, rekolekcyjnym i wydawniczym.
Chrześcijańska odpowiedzialność za Europę – konferencja międzynarodowa
9 i 10 października w Krakowie odbędzie się XX Międzynarodowa Konferencja z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej” pod tytułem: „Chrześcijańska odpowiedzialność za Europę”. Wśród najważniejszych prelegentów wystąpią: Rocco Buttiglione, abp Grzegorz Ryś, Hans-Gert Poettering, Hanna Suchocka.
Otwarto wystawę poświęconą Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej
Na skwerze pod Oknem Papieskim w sobotnie południe otwarto wystawę “W intencji Ojca Świętego i Ojczyzny” Piesza Pielgrzymka Krakowska 1981-2020. Na 42 planszach, na których znajduje się ponad 500 zdjęć, opowiedziano w skrócie historię każdej pielgrzymki. – Ta pielgrzymka ma wspaniałą historię. To jest pielgrzymka miłości – miłości do papieża – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie otwarcia wystawy.
Ks. Jan Machniak: dawanie świadectwa o miłosierdziu to podstawowe zadanie Kościoła
w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach trwa sympozjum pt. „Bóg bogaty w miłosierdzie”. – Dawanie świadectwa o miłosierdziu Boga jest podstawowym zadaniem posłannictwa Kościoła wobec współczesnego świata – mówił do jego uczestników ks. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia.
Cela św. Faustyny niedostępna dla wiernych
W tym roku w liturgiczną uroczystość św. Faustyny, ze względu na epidemię koronawirusa, nie ma możliwości nawiedzenia celi, w której odeszła ona do domu Ojca – informują siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Zachęcają jednak do modlitwy przy grobie Apostołki Bożego Miłosierdzia.
Małopolska: rozpoczęła się kampania „2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II”
Dzięki specjalnej uchwale polskiego sejmu rok 2020 został poświęcony pamięci osoby Jana Pawła II. O tym fakcie ma przypomnieć startująca właśnie kampania pt. „2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II”, zorganizowana przez województwo małopolskie.
W Bachledówce powstanie Dom Pamięci Prymasa Tysiąclecia
Paulini z parafii Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce prowadzą projekt w celu upamiętnienia wakacji spędzanych przez kard. Stefana Wyszyńskiego na Podhalu. Dom Pamięci Prymasa Tysiąclecia będzie pełnił funkcję edukacyjną, jak i służył pielgrzymom jako miejsce odpoczynku.
Kraków: zakończyła się 30. Kapituła Prowincjalna Zwyczajna Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów
W krakowskim klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów zakończyła się 30. Kapituła Prowincjalna Zwyczajna Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej. Bracia obradowali od poniedziałku. Celem kapituły było podsumowanie ostatniego trzechlecia oraz wybór nowego zarządu Prowincji. Obradom przewodniczył brat Piotr Stasiński, radny generalny, natomiast jej ojcem duchowym był brat Marek Król z Prowincji Austrii i Południowego Tyrolu.
Kraków: 4 października „Ekologia od Franciszka do Franciszka”
W niedzielę 4 października ojcowie franciszkanie zapraszamy na coroczne wydarzenie plenerowe związane ze świętowaniem imienin św. Franciszka z Asyżu. Każdego roku ma ono inną nazwę oraz temat. W ostatnich latach były to tematy poszczególnych misji franciszkańskich na świecie, w tym roku jest to ekologia. „Chcemy wspólnie odpowiedzieć na apel Kościoła i promować chrześcijańskie zaangażowanie o świat jako nasz wspólny do” – zapowiada franciszkanin o. Jan Maria Szewek.
Abp Jędraszewski odprawił Mszę dla dzieci niewidomych i słabowidzacych
– W Chrystusa, który jest pośród nas jako miłość, wpatrują się wszyscy wychowawcy, nauczyciele i kapłani tutaj pracujący. W tego Chrystusa wpatrują się także dzieci i młodzież, które tutaj uczą się adaptacji do życia i akceptacji swej sytuacji – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas święta patronalnego Szkoły dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. św. Tereski w Rabce-Zdroju.


