Krakowska
Abp Marek Jędraszewski wygłosi rekolekcje dla studentów
„O tym, co najważniejsze” opowie młodzieży akademickiej abp Marek Jędraszewski podczas rekolekcji w bazylice św. Trójcy w Krakowie. Beczkowe Akademickie Rekolekcje Wielkopostne potrwają od niedzieli 4 marca do środy 7 marca.
Kraków: rozpoczęło się studium na temat „Księgi życia” św. Teresy od Jezusa
W środę wieczorem w Karmelitańskim Instytucie Duchowości w Krakowie rozpoczęło się studium na temat „Księgi życia”. Kurs dotyczy pierwszego dzieła św. Teresy od Jezusa i jest kierowany do tych, którzy poszukują w swoim życiu mistrzów duchowych. Podczas pierwszych zajęć poruszona została między innymi kwestia polityki władców katolickich, dominujących nurtów duchowości, Inkwizycji, sytuacji konwertytów oraz temat sytuacji kobiety w XVI-wiecznej Hiszpanii.
Kraków: wyjątkowe nabożeństwo na pamiątkę odnalezienia relikwii bł. Salomei
W Jubileuszowym Roku bł. Salomei w kościele św. Andrzeja w Krakowie odbędzie się 6 marca specjalne nabożeństwo ku czci pierwszej polskiej klaryski. Upamiętnia ono odnalezienie jej relikwii w krakowskiej bazylice ojców franciszkanów.
Ks. Niepsuj: Hanna Chrzanowska w cierpiącym człowieku widziała rysy cierpiącego Chrystusa
O szczegółach procesu beatyfikacyjnego Hanny Chrzanowskiej i swoim spotkaniu z krakowską pielęgniarką opowiadał postulator jej procesu ks. Mieczysław Niepsuj podczas wykładu w ramach przygotowań archidiecezji krakowskiej do uroczystości wyniesienia na ołtarze służebnicy Bożej. Kapłan podkreślał, że Hanna Chrzanowska w cierpiącym człowieku widziała cierpiącego Chrystusa.
Kraków: „Jaki Kościół?” – debata z udziałem s. Chmielewskiej, ks. Bonieckiego i red. Terlikowskiego
O tym, że biskupi nie powinni stawać się stroną w sporach politycznych, ale powinni zabierać głos, po to, aby przypominać podstawowe zasady ewangeliczne i sprowadzać dyskusję na właściwy poziom oraz o tym, że największym zagrożeniem dla Kościoła jest pogarda dla drugiego człowieka – mówili uczestnicy debaty społecznej pt. „Jaki Kościół?”, która odbyła się 28 lutego w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wskazywali, że w Kościele nie należy troszczyć się o to, by być „jednakowymi”, ale „zjednoczonymi”.
Bp Muskus: nie możemy ustawać w obronie życia i jego godności
Wciąż trzeba nam stawać po stronie życia, w obronie jego wartości i godności – mówił bp Damian Muskus OFM w kościele św. Maksymiliana w Nowej Hucie, gdzie przewodniczył wielkopostnej liturgii stacyjnej. Według biskupa, wzorem takiej postawy jest patron świątyni, którego śmierć w Auschwitz była zwycięstwem życia. „Nie może nam nigdy spowszednieć jego ofiara” – zaapelował.
Konkurs pieśni religijnej na 40-lecie pontyfikatu Jana Pawła II
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” organizuje po raz pierwszy Małopolski Konkurs Pieśni Religijnej „Nie lękajcie się” im. Jana Pawła II. Okazją do ogłoszenia konkursu jest jubileusz 40-lecia pontyfikatu papieża Polaka.
Festiwal „Misteria Paschalia”
Arcydzieła muzyki renesansu i baroku w wykonaniu najsłynniejszych zespołów i solistów z Wysp Brytyjskich zaprezentowane zostaną w najpiękniejszych krakowskich kościołach podczas 15. edycji Festiwalu „Misteria Paschalia”, który tradycyjnie odbędzie się w Wielkim Tygodniu. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych europejskich festiwali muzyki dawnej.
Bp Muskus: módlmy się o jedność Polaków
W niełatwym czasie sporów społecznych i politycznych warto przypomnieć postać św. Jacka Odrowąża, który może stać się dziś dla nas patronem odnowionej jedności Polaków – mówił bp Damian Muskus OFM, który przewodniczył liturgii stacyjnej w bazylice ojców dominikanów w Krakowie. Hierarcha zachęcał, by o tę jedność modlić się za wstawiennictwem założyciela polskich dominikanów.
Ks. prof. Andrzej Witko nowym dyrektorem Muzeum Archidiecezji Krakowskiej
Ks. prof. Andrzej Witko został mianowany przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Zastąpi na tym stanowisku ks. Józefa Andrzeja Nowobilskiego, który pełnił funkcję dyrektora placówki przez ostatnich 25 lat.


