Krakowska
„Szlachetna Paczka” już w akcji
Rozpoczęła się XVII edycja Szlachetnej Paczki, projektu Stowarzyszenia Wiosna, który inspiruje społeczeństwo do pomocy potrzebującym. Przygotować paczkę dla osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych, a także ubogich dzieci i rodzin można już za pośrednictwem strony internetowej szlachetnapaczka.pl. Akcja co roku łączy tysiące osób potrzebujących pomocy oraz darczyńców i wolontariuszy.
Młodzieżowa modlitwa o jedność
Młodzież związana ze Wspólnotą Taizé, a na co dzień działająca w różnych krakowskich duszpasterstwach, zaprasza na wspólną modlitwę śpiewami z Taizé o jedność chrześcijan. Odbędzie się ona we wtorek 28 listopada o godz. 20.00 w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy Grodzkiej w Krakowie. Przybędą na nią przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich.
Poronin: uroczystości pogrzebowe ks. Juchasa, wieloletniego proboszcza
Zaprzęgiem konnym przywieziono 19 listopada do kościoła w Poroninie na uroczystości pogrzebowe ciało zmarłego ks. prałata Franciszka Juchasa, tamtejszego proboszcza w latach 1997-2012. Mszy świętej w kościele w Poroninie przewodniczył bp Jan Szkodoń. Razem z nim modliło się 55 kapłanów oraz wierni, którzy wypełnili całą świątynię.
Kraków: osoby ubogie, wolontariusze i duchowni na wspólnym obiedzie z okazji Światowego Dnia Ubogich
Osoby bezdomne i potrzebujące oraz wolontariusze, duchowni i siostry zakonne zgromadzili się dziś na wspólnym, niedzielnym obiedzie w Namiocie Spotkań na Małym Rynku w Krakowie z okazji I Światowego Dnia Ubogich.
Kraków: odnowienie Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana
Trwa batalia o kształt Europy i jej powrót do chrześcijańskich korzeni – mówił abp Marek Jędraszewski, który w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przewodniczył Mszy św. w rocznicę proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Przed rozpoczęciem Eucharystii Akt został ponowiony przez metropolitę krakowskiego wraz z biskupami, kapłanami i zgromadzonymi w bazylice wiernymi.
Zmarł ks. Andrzej Szpak SDB – twórca Pieszej Pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg
W wieku 73 lat, po długiej chorobie, zmarł w Krakowie ks. Andrzej Szpak SDB – twórca i długoletni przewodnik pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg na Jasną Górę. Kapłan odszedł w otoczeniu współbraci, młodzieży i wychowanków, którzy do samego końca czuwali przy jego łóżku.
Kraków: podopieczni Wspólnoty Betlejem głoszą rekolekcje z okazji I Światowego Dnia Ubogich
O swoim nawróceniu, odkryciu Boga i odzyskaniu sensu życia mówił w Bazylice Mariackiej podczas rekolekcji „Ubogi niech do mnie przyjdzie”, Marek, podopieczny Wspólnoty Betlejem z Jaworzna. Mieszkańcy wspólnoty wraz z założycielem ks. Mirosławem Toszą głoszą w Krakowie rekolekcje z okazji I Światowego Dnia Ubogich.
Kraków: trwają XIII Dni Muzyki Kościelnej
Koncerty organowe w krakowskich świątyniach, międzynarodowa konferencja naukowa „Musica sacra – instrumentum laudis”, z udziałem m.in. prof. Vincenzo de Gregorio z Papieskiego Instytutu Muzyki Kościelnej w Watykanie, Konkurs Młodych Organistów, uroczyste nieszpory ku czci św. Cecylii oraz spotkanie formacyjno-warsztatowe organistów – to wydarzenia, które odbędą się podczas XIII Dni Muzyki Kościelnej w archidiecezji krakowskiej. Wydarzenie potrwa do 22 listopada.
Oświadczenie „Tygodnika Powszechnego” ws. ks. Adama Bonieckiego
Decyzja Zgromadzenia jest niefortunna, bo podjęta w czasie, w którym bardziej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich lat, potrzebujemy w Polsce głosów jednoczących, zbliżających nas do siebie – pisze redakcja Tygodnika Powszechnego. To reakcja na ogłoszoną dziś decyzje prowincjała Zgromadzenia księży marianów, który pozbawił ks. Bonieckiego możliwości swobodnego wypowiadania się w mediach.
Założyciel Wspólnoty Betlejem: Ubóstwo dotyczy każdego człowieka bez wyjątku
Ubóstwo dotyczy każdego człowieka bez wyjątku. Zdefiniowanie tego, kto jest najbardziej potrzebujący jest trudne. Czy człowiek, który żyje w dostatku, a tak naprawdę ma puste życie, czy ten, który przeżywa radykalną formę ubóstwa materialnego, ale ma poczucie sensu w życiu, jest solidarny – mówi w rozmowie z KAI ks. Mirosław Tosza, założyciel Wspólnoty Betlejem w Jaworznie. Duchowny wraz z podopiecznymi prowadzi rekolekcje „Ubogi niech do mnie przyjdzie” w Bazylice Mariackiej w Krakowie z okazji obchodzonego w niedzielę, 19 listopada, I Światowego Dnia Ubogich.


