Krakowska
Kraków: gala finałowa projektów Stowarzyszenia MISEVI Polska
W sobotni wieczór w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie odbyła się uroczysta gala podsumowująca tegoroczne projekty Stowarzyszenia MISEVI Polska. Zgromadzeni mogli zobaczyć efekty pracy wolontariuszy na misjach w Afryce, Madagaskarze i Ukrainie.
Kraków: dziękczynienie za dekret o heroiczności cnót Jana Tyranowskiego
Jan Tyranowski chciał powierzonych sobie ludzi rozkochać w Bogu – mówił o. Łukasz Strzyż OCD w swojej homilii wygłoszonej w kościele pw. św. Stanisława Kostki. Mszy Świętej w “Dniu Wdzięczności” za dekret o heroiczności cnót Jana Tyranowskiego przewodniczył ks. abp Enrique Dal Covolo, postulator procesu beatyfikacyjnego.
Bp Muskus do młodych sportowców: bądźcie zgraną drużyną zawodników Jezusa!
Bądźcie zgraną drużyną zawodników Jezusa: wierną ewangelicznym ideałom i lojalnie przyznającą się do Niego przed światem – zachęcał bp Damian Muskus OFM młodych sportowców z Kalwarii Zebrzydowskiej, którzy zgromadzili się na Mszy św. z okazji 20. rocznicy działalności Parafialnego Klubu Sportowego Św. Józef. Jego podopieczni zdobywają sukcesy w piłce nożnej i siatkówce. Są także organizatorami corocznych Dni Papieskich.
Nowy Targ: abp Marek Jędraszewski poświęcił świątynię i ołtarz w parafii św. Jana Pawła II
Kościół to żywe i duchowe kamienie wiary. W tym miejscu odpowiadamy na zawołanie pontyfikatu św. Jana Pawła II i otwieramy drzwi Chrystusowi – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie uroczystości poświęcenia świątyni i ołtarza w parafii św. Jana Pawła II w Nowym Targu. Wydarzenie miało miejsce 21 października.
Kraków: Sympozjum o słudze Bożym Janie Tyranowskim
W auli Salezjańskiego Domu Inspektorialnego w Krakowie odbyło się sympozjum poświęcone słudze Bożemu Janowi Tyranowskiemu. Wśród gości był m.in. ks. abp Enrico Dal Covolo, promotor jego procesu beatyfikacyjnego.
Kraków: „Czy Kościół jest nadzieją młodych?” – sympozjum z okazji 90-lecia duszpasterstwa św. Anny
Młodzi ludzie szukają nadziei na życie w pełni wartościowe i piękne. Oni Kościoła potrzebują! Potrzebują modlitwy, sakramentów, wspólnoty, przyjaźni, wiedzy, autorytetów. W świecie doczesnym to Kościół jest ostoją tego, co trwałe, na czym warto się opierać. Nie tylko Kościół jest nadzieją młodych, ale i młodzi, odradzający się przez sakramenty święte i modlitwę – są nadzieją dla Kościoła – mówili 21 października uczestnicy sympozjum pt. „Czy Kościół jest nadzieją młodych?”. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji jubileuszu 90-lecia duszpasterstwa akademickiego przy kolegiacie św. Anny w Krakowie.
Kraków: jutro Ekumeniczny Maraton Biblijny (zapowiedź)
W niedzielę wieczorem w Krakowie rozpocznie się dziewiąty Ekumeniczny Maraton Biblijny. Jego tematem przewodnim będą słowa z Księgi Proroka Ezechiela: „Dam wam nowe serce i nowego ducha dam w wasze wnętrze”. Termin organizacji wydarzenia związany jest ze zbliżającą się 500. rocznicą Reformacji, która przypadnie na ostatni dzień miesiąca października, która przyczyniła się do upowszechnienia Pisma Świętego w przekładach na języki narodowe.
Kraków: odpust św. Jana Pawła II na lotnisku w Balicach
Bp Damian Muskus OFM odprawił w piątek w kaplicy na lotnisku w Balicach Mszę św. odpustową ku czci patrona krakowskiego portu – św. Jana Pawła II. „Był on i wciąż dla kolejnych pokoleń pozostaje nauczycielem miłości, która nie wyraża się w deklaracjach, ale wypełnia ludzką codzienność i realizowana jest w czynach” – mówił w homilii.
Bp Muskus do świeckich franciszkanów: bądźcie sługami Ewangelii!
Ewangeliczny radykalizm nie jest zarezerwowany dla wybranych i choć jest wymagającym wzorem, może być realizowany w codziennym życiu – mówił bp Damian Muskus, który w podkrakowskich Mogilanach przewodniczył Mszy św. w 120. rocznicę tamtejszego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Hierarcha apelował do tercjarzy o codzienną wierność Ewangelii i wprowadzanie pokoju i pojednania.
Abp Jędraszewski: mamy stawać się miłością bezinteresowną
W piątek wieczorem abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w parafii św. Jana Kantego w Krakowie. „Bóg jest miłością. My stworzeni na Boży obraz i podobieństwo też mamy stawać się miłością bezinteresowną, nieliczącą na zapłatę i wdzięczność, by ktoś potrzebujący mógł dzięki niej poczuć swoją osobistą godność” – mówił we wspomnienie patrona parafii, miasta i archidiecezji metropolita krakowski.


