Krakowska
Zakopane: Episkopat przyjął instrukcję dot. duszpasterstwa chorych i umierających
Instrukcję dotyczącą duszpasterstwa chorych i umierających przyjęli w środę biskupi Konferencji Episkopatu Polski, obradujący podczas 376. zebrania plenarnego. Nowe przepisy wyjaśniają, kto powinien przyjąć sakrament namaszczenia chorych.
Zakopane: biskupi zdecydowali zreorganizować Kolegium Polskie w Rzymie
Decyzję o reorganizacji Kolegium Polskiego w Rzymie podjęli biskupi podczas 376. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Kolegium jest jedną z dwóch placówek, w której mieszkają polscy duchowni, studiujący na rzymskich uniwersytetach.
Zakopane: wyniki wyborów do gremiów Konferencji Episkopatu Polski
Podczas trwającego w Zakopanem 376. zebrania planarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi przeprowadzili wybory do gremiów Episkopatu. W wyniku głosowania ks. dr Andrzej Lubowicki z diecezji drohiczyńskiej został asystentem generalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, zaś ks. Jacek Czenczek koordynatorem ds. egzorcystów w Polsce. Wybrany został również nowy dyrektor Caritas Polska – ks. Marcin Iżycki.
Pierwsza Dama odwiedziła Szkoły Katolickie na Podhalu
Uczniowie, nauczyciele, rodzice i goście Publicznych Szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich nr 1 w Starem Bystrem spotkali się dzisiaj z Pierwszą Damą. Agata Kornhauser – Duda dołączyła do przedszkolnego projektu czytelniczego, mającego na celu wzbudzenie zainteresowania literaturą, kulturą słowa i tradycją, jaka zawarta jest w książkach. W ramach akcji raz w miesiącu organizowane są w przedszkolu spotkania ze znanymi osobami, które czytają dzieciom wybrane fragmenty opowiadań i bajek. Cieszą się one dużym zainteresowaniem zarówno ze strony dzieci, rodziców, jak i zaproszonych gości.
Kard. Dziwisz: Jan Paweł II siał obficie. Był hojnym siewcą słowa Bożego (dokumentacja)
– Jan Paweł II siał obficie. Był hojnym siewcą słowa Bożego, i tak też było podczas pamiętnej wizyty w Polsce dwadzieścia lat temu – powiedział kard. Stanisław Dziwisz w kościele św. Krzyża w Zakopanem, gdzie polscy biskupi rozpoczęli drugi dzień zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Liturgia odbyła się dokładnie w 20. rocznicę spotkania papieża Jana Pawła II z chorymi i starszymi mieszkańcami Podhala.
Zakopane: Msza w kościele św. Krzyża w 20. rocznicę spotkania Jana Pawła II z chorymi
Poranną Mszą świętą w kościele św. Krzyża w Zakopanem polscy biskupi rozpoczęli drugi dzień zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Liturgia odbyła się dokładnie w 20. rocznicę spotkania papieża Jana Pawła II z chorymi i starszymi mieszkańcami Podhala.
Biskup Coimbry: Fatima jest krzykiem, który chce poruszyć sumienia i serca ludzi! (dokumentacja)
Fatima Jest orędziem nadziei! Jest krzykiem, który chce poruszyć sumienia i serca ludzi! – podkreślił portugalski biskup Virgílio do Nascimento Antunes podczas Mszy na zakopiańskich Krzeptówkach. Podczas liturgii polscy biskupi odnowią Akt poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.
Biskup Coimbry: Fatima jest krzykiem, który chce poruszyć sumienia i serca ludzi!
Fatima jest orędziem nadziei! Jest krzykiem, który chce poruszyć sumienia i serca ludzi! – podkreślił portugalski biskup Virgílio do Nascimento Antunes podczas Mszy na zakopiańskich Krzeptówkach. Podczas liturgii polscy biskupi odnowią Akt poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.
Episkopat zapoznał się z obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Zatrzymaj aborcję!”
Kaja Godek i Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, poinformowały dziś biskupów zgromadzonych na 376. zebraniu plenarnym o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej: „Zatrzymaj aborcję!”. Zakłada ona złożenie w Sejmie projektu ustawy, który będzie zakazywał aborcji eugenicznej, czyli zabijania dzieci poczętych, podejrzewanych o niepełnosprawność bądź chorobę.
Dziękczynienie za dar beatyfikacji siostry Bernardyny Jabłońskiej
W niedzielę 4 czerwca br. w kościele Świętego Krzyża w Zakopanem odprawiono uroczystą Mszę św. jako dziękczynienie za dar beatyfikacji siostry Bernardyny Jabłońskiej, wiernej współpracownicy św. Brata Alberta i kontynuatorki Jego dzieła pomocy najuboższym. Eucharystię poprzedziła medytacja „Św. Brat Albert z okruszyn Bożych błogosławieństw” w wykonaniu sióstr albertynek, braci albertynów oraz mieszkańców albertyńskich placówek, wg scenariusza p. Roberta Wyroda.


