Łowicka
Bp Włodarczyk: fundamenty wizji ks. Franciszka Blachnickiego to m.in. oryginalne ujęcie teologii pastoralnej jako ewangelizacji
„Mówiąc o fundamentach wizji ks. Franciszka Blachnickiego, nie można pominąć oryginalnego ujęcia teologii pastoralnej jako ewangelizacji” – uważa bp Krzysztof Włodarczyk. Delegat KEP ds. Ruchu Światło Życie był jednym z gości sympozjum naukowego „Rozpalić wiarę. Ku odnowie duszpasterskiej w myśl idei Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego”, jakie odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Łowickiej.
Bp Dziuba przenosi seminarium do Warszawy
„Z racji na coraz mniejszą liczbę kandydatów do kapłaństwa, po licznych konsultacjach, zdecydowałem, że nasze Seminarium zostanie od najbliższego roku akademickiego przeniesione do Warszawy” napisał w liżcie pasterskim do wiernych biskup łowicki, Andrzej Dziuba. Skierował go z okazji obchodzonej 20 kwietnia Niedzielę Chrystusa, Dobrego Pasterza.
Dziekani diecezji łowickiej wyrażają wdzięczność św. Janowi Pawłowi II
Znaczenie postaci św. Jana Pawła II dla współczesnych i przyszłych pokoleń podkreślają księża dziekani diecezji łowickiej. W przesłanym KAI oświadczeniu, wobec kampanii medialnej skierowanej przeciw świętemu papieżowi wyrażają wdzięczność za dzieło jego życia.
Roszkowa Wola: uroczystości w miejscu urodzenia założycielki Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek
„Gdyby nie Roszkowa Wola, gdyby nie dom rodzinny Siedliskich, nie byłoby dziś Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, nie byłoby dobra niesionego przez wszystkich, którzy żyją charyzmatem Nazaretu,” powiedziała Przełożona Prowincjalna s. Wiesława Hyzińska w czasie uroczystości odpustowych w Roszkowej Woli – miejscu urodzenia bł. Franciszki Siedliskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.
Najpierw roraty, potem śniadanie w kawiarni parafialnej
Na pierwszą Mszę św. roratnią przybyły dziś wczesnym rankiem z pięknymi lampionami dzieci z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej. Po Eucharystii w kawiarni parafialnej odbyło się słodkie śniadanie.
Medal Misji Karskiego wręczony za dokumentowanie posługi bohaterskiego ks. Pudra
W niedzielę, 30 października w kościele św. Katarzyny w Rzeczycy k. Łowicza miała miejsce uroczysta Msza św. za ks. Tadeusza Pudra i Jana Karskiego po czym nastąpiło wręczenie Medalu Misji – księdzu kanonikowi Henrykowi Linarcikowi. Doceniono w ten sposób jego rolę w propagowaniu postaci ks. Tadeusza Pudra, bohaterskiego kapłana pochodzenia żydowskiego.
Coraz mniej powołań. Seminarium zostanie przeniesione
Brakuje powołań. Do Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu zgłosił się w tym roku jeden kandydat do kapłaństwa a wszystkich kleryków jest siedmiu, dlatego bp Andrzej Dziuba zdecydował o przeniesieniu do Warszawy kształcenia alumnów. Od przyszłego roku akademickiego będą oni studiować w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie.
Niemcy i Ukraińcy na otwarciu „Ogrodu Dialogu” w Rawie Mazowieckiej
Po ponad 80 latach milczenia zostały upamiętnione cierpienia jeńców – Żołnierzy Września 1939 r., którzy po bitwie nad Bzurą zostali uwięzieni na ternie przykościelnym w Rawie Mazowieckiej. Otwarty właśnie „Ogród Dialogu” upamiętnia około 15 tysięcy jeńców i cywili, którzy od połowy września 1939 roku przez kilka tygodni przebywali w obozie pod gołym niebem. W wydarzeniu, które miało charakter ekumeniczny, uczestniczyli m.in. przedstawiciele ambasady niemieckiej oraz uchodźcy z Ukrainy.
„Jaskółka” dotarła na Jasną Górę. Początek sezonu
Po sześciu dniach drogi na Jasną Górę dotarła 367. kompania łowicka, a w niej 220 pątników. Skoro „jaskółka”, jak mówią paulini, już jest – to znak, że sezon rozpoczęty. Według tradycji to jedna z najstarszych polskich pielgrzymek, która odbywa się nieprzerwanie od 1656 r. Pątnicy wyruszyli wtedy do Częstochowy w podziękowaniu za cudowną obronę klasztoru w czasie potopu szwedzkiego. Pielgrzymów witał łowicki biskup pomocniczy Wojciech Osial.
Abp Jędraszewski: Chrystus był prześladowany dla prawdy
– Nasz chrześcijański los, los chrześcijan żyjących w XXI w., musi być kształtowany nieustannym wpatrywaniem się w Chrystusa cierpiącego, który jest Prawdą, był prześladowany dla prawdy i jako Prawda ostatecznie zwyciężył – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas jubileuszu konsekracji archikolegiaty Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego w Tumie.