Diecezje
Biskup opolski rozpoczął IV Camino Diecezjalne
„Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili” – tymi słowami z Ewangelii według św. Jana biskup opolski Andrzej Czaja rozpoczął rozważanie podczas jutrzni inaugurującej IV Camino Diecezjalne, prowadzące z sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie do katedry opolskiej. Pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Uczniowie-Misjonarze. Wezwani, aby owoc przynosili”. Jej uczestnicy podejmują refleksję nad chrześcijańską dojrzałością, modląc się o nowe powołania, pokój na świecie oraz odnowę Kościoła. Otwarta formuła Camino umożliwia dołączenie do pielgrzymów na każdym etapie wędrówki. Na pierwszy etap drogi wyruszyło ponad 140 osób.
Święto Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
Mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się obchody Święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, biskup polowy Wojska Polskiego. Dalsza część uroczystości odbyła się w Ossowie, przy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r., gdzie żołnierze i pracownicy DGRSZ uczestniczyli w uroczystym apelu oraz pikniku w plenerze.
Konferencja naukowa o słudze Bożym o. Józefie Andraszu w Krakowie
W sobotę 20 czerwca na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie odbędzie się konferencja o słudze Bożym jezuicie o. Józefie Andraszu – kierowniku duchowym świętych (m.in. s. Faustyny Kowalskiej), promotorze kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa i Miłosierdzia Bożego oraz zasłużonym wydawcy i tłumaczu. 1 lutego 2025 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.
Komunikat bp. Lityńskiego w sprawie spotkania organizowanego przez wspólnotę „Miłość i Miłosierdzie Jezusa”
Na stronie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej 17 czerwca opublikowano specjalny komunikat bp. Tadeusza Lityńskiego w sprawie spotkania organizowanego przez wspólnotę „Miłość i Miłosierdzie Jezusa” w Strzelcach Krajeńskich. Biskup informuje, że organizatorzy i kierujący wspólnotą ks. Daniel Galus nie działają w pełnej jedności z Kościołem. Przestrzega diecezjan, by nie brali udziału w spotkaniu oraz innych inicjatywach wspólnoty.
Poznań: modlitwa w intencji Bolesława Chrobrego i królowej Rychezy
W poznańskiej katedrze, w 1001. rocznicę śmierci Bolesława Chrobrego, modlono się w intencji pierwszego króla Polski i pierwszej królowej Polski Rychezy. „Podczas dzisiejszej Mszy św. wznosimy nasze modlitwy do Boga w intencji króla Bolesława I Chrobrego oraz królowej Rychezy, którzy w czasach piastowskich wznosili zręby polskiej państwowości i umacniali fundamenty chrześcijaństwa na polskiej ziemi” – mówił w homilii abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył uroczystej Mszy św.
Ekumeniczne spotkanie w domu biskupów łódzkich
Na spotkanie i wspólny obiad zaprosił kard. Konrad Krajewski duchownych z bratnich Kościołów chrześcijańskich. Wydarzenie odbyło się w domu biskupów łódzkich. – Stół łączy i jest okazją do podzielenia się swoją codziennością – radościami i troskami, które przeżywają Kościoły i ich duszpasterze w naszym mieście – mówił kard. Krajewski.
Jubileusz 25-lecia Zespołu Szkół Katolickich w Piszu
We wtorek 16 czerwca 2026 r. Zespół Szkół Katolickich im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Piszu świętował 25. lat istnienia. Uroczystości Jubileuszowe rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.
Niepełnosprawni w drodze do Matki, która uczy miłości
Kilkadziesiąt osób z niepełnosprawnościami wraz ze swoimi opiekunami uczestniczyło w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Pątnicy przeszli z parafii Świętej Trójcy do Katedry świętego Marcina i świętego Mikołaja, powierzając Maryi swoje intencje, prosząc o potrzebne łaski.
„Nie stańcie się maszynami religijnego marketingu” – kapłani na rekolekcjach o sercu, które wyprzedza algorytmy
W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej trwają rekolekcje dla księży. Duchowni uczestniczą w konferencjach, modlitwie, pracy indywidualnej oraz grupowej, szukając odpowiedzi na pytania o współczesne kapłaństwo, jego wyzwania oraz źródła duchowej siły.
Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła ma już 650 lat
Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie ma już 650 lat. Uroczystości w tutejszym sanktuarium zaplanowano na piątek 19 czerwca. Weźmie w nich udział przewodniczący Penitencjarii Apostolskiej ds. Sumienia – bp Krzysztof Nykiel.


