Diecezje
Radom: pierwszy Seminaryjny Dzień Chorego
W Radomiu odbył się Seminaryjny Dzień Chorego. Spotkanie, które po raz pierwszy zorganizowali 9 lutego alumni Wyższego Seminarium Duchownego, zgromadziło chorych i ich rodziny, kapelanów, pracowników służby zdrowia oraz wolontariuszy. Mszę św. w kaplicy seminaryjnej celebrował bp Henryk Tomasik. Z kolei abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych przesłał okolicznościowy list, dziękując za zorganizowanie spotkania wpisującego się w obchody Światowego Dnia Chorego.
Abp Hoser: chorzy i cierpiący są skarbem Kościoła
Chorzy i cierpiący są skarbem Kościoła – podkreślił abp Henryk Hoser 9 lutego. Biskup warszawsko-praski odwiedził Dom Pomocy Społecznej „Pod Brzozami” na Białołęce, gdzie przewodniczył uroczystej Mszy św. i udzielił osobom starszym sakramentu namaszczenia chorych.
Płock: Centrum „Metanoia” apeluje o 1 procent podatku
„Pomóż pomagać” – pod tym hasłem Centrum Psychologiczno-Pastoralne „Metanoia” w Płocku rozpoczęło akcję zachęcającą mieszkańców miasta i diecezji płockiej do przekazywania 1 procenta podatku dochodowego. „Metanoia” jest jedyną placówką na terenie miasta, w której można bezpłatnie uzyskać poradę psychologa, pedagoga, prawnika czy doradcy rodzinnego.
Bp Kopiec: Dzień Chorego bardziej jest potrzebny zdrowym
Dzień Chorego bardziej jest potrzebny zdrowym, bo to oni muszą się nauczyć pokory i wrażliwości na cudze cierpienie – zaznaczał bp Jan Kopiec 9 lutego podczas Mszy św. w Centrum Onkologii w Gliwicach.
Diecezjalne Muzeum ma już swoją stronę internetową
Motyw kwiatu róży zaczerpnięty z zabytkowego ornatu otwiera w sposób oryginalny właśnie uruchomioną internetową stronę Diecezjalnego Muzeum w Bielsku-Białej. Nowo powstała placówka muzealna zamierza dokonać gruntownej inwentaryzacji zabytków kościelnych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej oraz troszczyć się i chronić dobra kultury oraz dziedzictwo artystyczne Kościoła.
Uroczystości pogrzebowe generała Henryka Szumskiego
Dla niego niezwykle ważne było każde spotkanie z drugim człowiekiem. I troska o to, aby przez te spotkania świat stawał się choć odrobinę lepszy – mówił podczas Mszy św. pogrzebowej za gen. Henryka Szumskiego biskup polowy WP Józef Guzdek. W uroczystościach pogrzebowych w katedrze polowej WP wzięli udział m. in. były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, szef BBN Stanisław Koziej, Szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch i Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak. Po Mszy św. trumna z ciałem zmarłego spoczęła na warszawskich Powązkach Wojskowych.
Ogólnopolska konferencja naukowa na temat trzeźwości
O pedagogicznych, społecznych i duszpasterskich aspektach wychowania w trzeźwości będą dyskutowali uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbędzie się 21 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym i Politechnice Radomskiej. Swój udział zapowiedział bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. apostolstwa trzeźwości oraz specjaliści m.in. z KUL, UKSW, SGGW i UMCS.
Obchody Światowego Dnia Chorego
„Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła” – to słowa, które będą często wypowiadanie wśród wiernych z okazji Światowego Dnia Chorego w diecezji bydgoskiej. W hospicjach, szpitalach odbywają się Eucharystie oraz liczne spotkania z chorymi.
Ks. Boniecki odprawił Mszę św. w intencji Wisławy Szymborskiej
„Reakcją chrześcijanina na śmierć kogoś bliskiego jest modlitwa, dlatego tu jesteśmy” – mówił ks. Adam Boniecki 9 lutego w kościele św. Floriana w Krakowie, gdzie odprawił Mszę św. w intencji zmarłej 1 lutego br. poetki Wisławy Szymborskiej.
Wiosenne rekolekcje dla kobiet
Jak wprowadzać dzieci w świat płciowości, ile może kobieta po Bożemu mądra, jak budować dom? – na te i inne pytania zamierzają odpowiedzieć siostry niepokalanki i ojcowie dominikanie z klasztoru w Ustroniu-Hermanicach podczas cyklu spotkań w trzy wiosenne weekendy marca, kwietnia i maja tego roku.


