Diecezje

27 stycznia 2012 | 17:57

Jasna Góra: dziś pierwsze ogólnopolskie czuwanie modlitewne Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę

Dzisiejszej nocy na Jasnej Górze odbędzie się pierwsze ogólnopolskie czuwanie modlitewne Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Uczestnicy modlić się będą o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii. Krucjata została zainicjowana w czerwcu ubiegłego roku. Obecnie codzienną dziesiątkę różańca odmawia niemal 70 tys. Polaków, w kraju i za granicą.

27 stycznia 2012 | 17:49

Kościół jako azyl twórców – książka IPN o Kościele i kulturze w latach 80.

„Kościół i kultura w latach osiemdziesiątych XX wieku” – to tytuł publikacji, którą wydał katowicki oddział IPN pod redakcją krajowego duszpasterza środowisk twórczych ks. Wiesława Aleksandra Niewęgłowskiego.

27 stycznia 2012 | 17:35

Prezydent Komorowski: Auschwitz pozostanie raną na duszy Europy i świata

„Auschwitz zawsze już będzie poruszać sumienie każdej myślącej i czującej osoby, pozostanie raną na duszy Europy i świata” – napisał prezydent RP Bronisław Komorowski w liście do uczestników obchodów 67. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Dokument został odczytany podczas trwających w Oświęcimiu głównych uroczystości rocznicowych.

27 stycznia 2012 | 17:32

Bp Regmunt na Światowy Dzień Chorego: nie obawiajmy się namaszczenia chorych

O wartości sakramentu spowiedzi i namaszczenia chorych w czasie choroby mówi bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia, w liście na Światowy Dzień Chorego, który przypada 11 lutego. „Wierni często kojarzą ten sakrament z bezpośrednim przygotowaniem na śmierć, tymczasem ma on pomóc powrócić do zdrowia” – podkreśla biskup zielonogórsko-gorzowski.

27 stycznia 2012 | 17:09

O nauce Kościoła nt. przeszczepów na szkoleniu w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze

W ramach lubuskich obchodów Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji zorganizowano szkolenie dla lekarzy i pielęgniarek. Poprowadzili je transplantolog, psycholog i ksiądz.

27 stycznia 2012 | 16:38

Oświęcim: Msza w intencji ofiar obozu i byłych więźniów Auschwitz-Birkenau

Mszę św. w intencji ofiar obozu i byłych więźniów, którzy przeżyli obozowe piekło, odprawiono 27 stycznia w kościele św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu. Okazją jest obchodzona dziś 67. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz Birkenau i miasta Oświęcimia. W modlitwie uczestniczyli m.in. żyjący świadkowie tamtych dni – byli więźniowie obozu – oraz przedstawiciele lokalnej społeczności Oświęcimia, pracownicy Państwowego Muzeum.

27 stycznia 2012 | 14:43

Kielce: spotkanie na temat sprawiedliwości, przebaczenia i sumienia

Spotkanie publicystki Haliny Bortnowskiej na temat „Sprawiedliwości naprawczej”, które odbyło się 26 stycznia br. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w ramach II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko Żydowskich Tikkun-Naprawa po kilkunastu minutach przekształciło się w dialog z licznie przybyłą publicznością. Kielczan interesowały m.in. problemy związane z: karą śmierci, przebaczeniem i zadośćuczynieniem.

26 stycznia 2012 | 21:57

Caritas zielonogórsko–gorzowska włącza się w akcję „Podaruj Kroplę Miłości”

Caritas diecezji zielonogórsko–gorzowskiej włącza się w ogólnopolską akcję „Podaruj Kroplę Miłości”. Jej celem jest uświadamianie społeczeństwu, że każdy może coś ofiarować drugiemu człowiekowi i nie muszą to być dobra materialne, lecz cenny dar, jakim jest krew, ratująca życie bliźniego.

26 stycznia 2012 | 18:13

Współczesne problemy spowiedników – spotkanie kapłanów na Jasnej Górze

Nowe problemy moralne, takie jak in vitro, "prywatyzacja religii" i "mentalność singla" – to zdaniem kapłanów problemy, jakie dostrzegają spowiednicy. Zauważają też mniejsze kolejki do konfesjonałów, choć także dojrzalsze spowiedzi. Kryzys spowiedzi wynika też – zdaniem ks. Janusza Królikowskiego z UJPII w Krakowie – z braku spowiedników w konfesjonałach. Na jasnej Górze zakończyło się czterodniowe sympozjum kapłańskie poświęcone spowiedzi. Wzięło w nim udział ponad stu kapłanów.

26 stycznia 2012 | 17:54

Powołano Oddział Misyjny Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Powołano Oddział Misyjny Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Decyzję w tej sprawie podjęto podczas zebrania Zarządu Głównego KSD, 25 stycznia w Łodzi. Patronat nad oddziałem objął bp Jerzy Mazur, ordynariusz ełcki, od 2011 przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.