Diecezje
Powitanie 2012 roku na Jaworzynie Krynickiej
Ok. 2 tys. osób przywitało Nowy Rok na Jaworzynie Krynickiej (1114 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim. Do Krynicy przyjechali mieszkańcy m.in. Tarnowa, Bochni, Brzeska, Limanowej, Szymbarku, Torunia, Warszawy, Piwnicznej, Muszyny, Bobowej, Nowego Sącza, Krakowa. Były też osoby, które przyjechały z zagranicy m.in. z Niemiec, Anglii, Irlandii.
Bp Szlaga na Nowy Rok: pokój w rodzinach wpływa na pokój światowy
Podczas Mszy św. noworocznej w bazylice katedralnej w Pelplinie, biskup Jan Bernard Szlaga powiedział, że światowy pokój jest również zależny od pokoju w rodzinach. Życzył więc rodzinom, aby „było jak najmniej dni złych, kiedy biorą górę nieopanowane humory, fochy, dąsy – to wszystko rozbija jedność, podkopuje miłość i harmonię w rodzinie”.
Dziś święto Bożej Rodzicielki – msza radiowa
Do powierzenia Maryi swojego życia zachęcił 1 stycznia wiernych ks. prałat Walenty Królak. W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki duchowny wygłosił homilię w czasie Mszy św. sprawowanej w Bazylice św. Krzyża w Warszawie i transmitowanej w 1 programie Polskiego Radia.
Chrystusa trzeba szukać z wiarą i odwagą
Zbliżająca się uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, uświadamia nam, że Jezusa Chrystusa trzeba szukać na ziemi z wiarą i odwagą – napisał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w „Słowie na dzień 1 stycznia 2012 roku”, odczytywanym w niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej.
Nie może brakować Boga w codziennych doświadczeniach
„Nie możemy sprowadzić tych świąt do mile przeżytych kilku dni, do rozświetlonych choinek i ulic, do prezentów przekazanych bliskim. To wszystko jest ważne, ale nie najważniejsze” – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy noworocznej w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach.
Bp Greger: tylko światłość Jezusa pozwala ujrzeć sens każdej chwili życia
„Miłość pomnaża czas, który możemy ofiarować innym” – podkreślał 31 grudnia w bielskiej katedrze bp Piotr Greger. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył w kościele św. Mikołaja w Bielsku-Białej uroczystej Mszy św. w ostatni dzień 2011 roku.
Abp Hoser podsumowując rok 2011: żywotność Kościoła w Polsce jest duża
Kościół nadal jest dla większości Polaków światłem i nadzieją – powiedział abp Henryk Hoser podsumowując rok 2011. Biskup warszawsko-praski zwraca uwagę na spadek praktyk religijnych w aglomeracjach miejskich i odpływ młodych z Kościoła, ale też na kolejki do konfesjonałów oraz udział dzieci w nabożeństwach adwentowych. Wskazuje też na zadania, jakie stoją przed Kościołem w przyszłości.
Kielce: bp Florczyk z orszakiem Trzech Króli rozpoczną 6 stycznia „Królewskie Pieśniobranie”
Bp Marian Florczyk z Trzema Królami, członkowie pierwszoligowych klubów sportowych i chętni do wspólnego kolędowania kielczanie, wezmą 6 stycznia udział w ulicznej imprezie „Królewskie Pieśniobranie”, którą uczczą święto Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli.
Ks. Stanisław Bartmiński pierwszym laureatem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka
Emerytowany proboszcz parafii Krasiczyn koło Przemyśla został laureatem przyznanej po raz pierwszy Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka ustanowionej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów (PRChiŻ). Laureat znany jest z działalności na rzecz dialogu międzyreligijnego oraz postaw otwartości i tolerancji.
Bp Nitkiewicz: w nowym roku nie marnujmy szans na czynienie dobra
Niech w nadchodzącym roku nie umknie nam najdrobniejsza okazja, żeby uczynić coś dobrego – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 31 grudnia podczas Mszy św. sprawowanej kościele rektoralnym Ducha Świętego w Sandomierzu.


