Diecezje
Bp Florczyk popiera akcję „Solidarności” apelującej o krótszy czas pracy w wigilię
„Współpraca ze związkami zawodowymi może pomóc wypracować dobry obyczaj ograniczenia czasu pracy w wigilię, aby wszystkim dać szansę do rodzinnego przeżycia wieczerzy wigilijnej” – powiedział KAI bp Marian Florczyk.
Parafia w Bolesławiu zaprasza do licytacji na rzecz dzieci na Ukrainie
Książka z dedykacją ks. Jana Twardowskiego, koszulka z podpisami zawodników mistrza Polski, drużyny Wisły Kraków czy folder z autografem mistrza świata w skokach narciarskich z 2011 r. Gregora Schlierenzauera – to tylko niektóre przedmioty, jakie można zlicytować, pomagając dzieciom z Ukrainy. Aukcję organizuje parafia Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Bolesławiu. 15 stycznia dzieci, dla których licytowane są przedmioty, wystąpią z koncertem kolęd.
Abp Nowak na Boże Narodzenie: Kościół częstochowski to nasz dom
Troska o Kościół częstochowski jako dom, świętość małżeństw i rodzin, wierność wierze u ludzi młodych, to tematy, które podejmuje abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski w liście na Boże Narodzenie 2011 r. List zostanie odczytany w kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej w uroczystość Narodzenia Pańskiego.
Bp Nitkiewicz do samorządowców: przychodzący do nas Chrystus wnosi pokój
Przychodzący do nas Chrystus wnosi pokój i uczy, że wszelkie ludzkie podziały można pokonać miłością i żyć ze sobą we wzajemnej zgodzie i harmonii – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 23 grudnia w sandomierskim Urzędzie Miasta podczas spotkania opłatkowego przedstawicielami władz miasta, samorządów lokalnych, instytucji, urzędów i stowarzyszeń.
Warszawa: konkursowe szopki na wystawie w dwóch katedrach
Od jutra w dwóch warszawskich katedrach: św. Jana na Starówce i św. Floriana na Pradze będzie można oglądać najciekawsze szopki bożonarodzeniowe wykonane przez dzieci i rodziców na międzyszkolny konkurs. Już po raz czwarty zorganizowała go Fundacja Orszak Trzech Króli, która w ten sposób chce wskrzesić tradycję wykonywania szopek w polskich domach jako dekoracji świątecznych.
„Niedziela”: krytycznie o kontrowersyjnym utworze o cierpieniach karpia
Niekonsekwentną postawę i niski poziom literacki zarzuca ks. Piotr Bączek, redaktor bielsko-żywieckiego dodatku „Niedzieli”, dramaturgowi Arturowi Pałydze, który napisał niedawno sztukę „Droga krzyżowa karpia”, włączając się ten sposób akcję ekologów ratująca karpie przed cierpieniem. Sztuka bielskiego pisarza nawiązuje do drogi krzyżowej Jezusa Chrystusa i porównuje cierpienie wigilijnej ryby do męczeństwa Zbawiciela.
Bp Rakoczy na Boże Narodzenie: pozwólcie się prowadzić ku wyżynom Boga
Boże Narodzenie to czas, kiedy mamy szanse odkrywać sens istnienia i przyjąć decydującą odpowiedź Boga na ludzkie pragnienie przeżycia życia w sposób dobry – mówił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy w życzeniach bożonarodzeniowych zamieszczonych na portalu kurialnego Wydziału Ewangelizacji.
Kalwaria Zebrzydowska: tradycyjna franciszkańska szopka czeka na odsłonięcie
Jedna z największych szopek bożonarodzeniowych w Polsce jest już gotowa. Uroczyste odsłonięcie ogromniej konstrukcji, przygotowanej przez bernardynów z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, nastąpi podczas wigilijnej Pasterki w klasztorze. Montaż szopki wraz z figurami potrwał około dwóch tygodni. Zadanie to w tym roku powierzono bratu Szymonowi Łopacie.
Wigilia dla ubogich w Świebodzicach
Mieszkańcy Świebodzic spotkali się na wspólnej wieczerzy wigilijnej 23 grudnia w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. W wigilii uczestniczył był bp Ignacy Dec.
Wojskowy Instytut Medyczny: biskup polowy odwiedził poszkodowanych na misjach wojskowych
W przeddzień wigilii Bożego Narodzenia biskup polowy WP Józef Guzdek odwiedził żołnierzy, którzy zostali poszkodowani i ranni w czasie pełnienia zagranicznych misji w Iraku oraz Afganistanie. W Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego biskup spotkał się z kilkoma żołnierzami i dwiema matkami poległych żołnierzy, które wyraziły wielką wdzięczność lekarzom za okazaną pomoc.


