Diecezje
Prymas Polski na obchodach 100-lecia kopalni soli w Wapnie
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk uczestniczył 4 grudnia w uroczystościach setnej rocznicy powstania kopalni soli w Wapnie. Kopalnia ta – dziś już nieistniejąca – była niegdyś drugim co do wielkości w Polsce zakładem wydobywającym sól kamienną.
Bp Gębicki na uroczystościach barbórkowych w Turku
W kościele św. Barbary w Turku włocławski bp pomocniczy Stanisław Gębicki przewodniczył uroczystej Mszy św. odpustowej w intencji górników. „Niech spojrzenie na postać św. Barbary – Patronki górników, pomoże nam wiernie trwać przy Chrystusie, być Jego świadkami w XXI wieku. Niech Ona wyprasza wam, bracia górnicy i waszym rodzinom, wszelką pomoc i błogosławieństwo Boże” – powiedział do zebranych ks. biskup. W Eucharystii uczestniczył Zarząd i pracownicy Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów” oraz liczni mieszkańcy Turka.
Relikwie błogosławionego papieża na Górze Chełmskiej
Do szensztackiego sanktuarium Przymierza zostały uroczyście wprowadzone relikwie bł. Jana Pawła II. Uroczystościom na Górze Chełmskiej przewodniczył bp pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Paweł Cieślik.
Zakończyły się „Ligawki” – konkurs gry na instrumentach pasterskich
Ponad 140 muzyków – także Białorusini, Ukraińcy, Litwini i Słowacy – wzięło udział w dorocznym konkursie gry na instrumentach pasterskich „Ligawki” w Ciechanowcu. W jury zasiadali profesjonalni muzycy i etnografowie.
Abp Nowak na zakończenie misji ewangelizacyjnych i peregrynacji relikwii Krzyża świętego
Do wdzięczności Bogu za dar misji ewangelizacyjnych i peregrynacji relikwii Krzyża świętego zaapelował abp Stanisław Nowak. Metropolita częstochowski napisał do wiernych Zawiercia i okolic na zakończenie peregrynacji Krzyża świętego w 2011 roku. Słowo metropolity zostało odczytane we wszystkich kościołach i kaplicach regionu zawierciańskiego w drugą niedzielę Adwentu.
Potrzebna nam odwaga św. Barbary
Prośmy o odwagę świadczenia jak św. Barbara – mówił podczas Mszy św. w intencji pracowników kopalń i ich rodzin ordynariusz gliwicki bp Jan Wieczorek. 5 grudnia Kościół wspomina patronkę górników. Tradycyjnie wspólna modlitwa odbyła się w kościele św. Jacka w Gliwicach Sośnicy w oprawie górniczej orkiestry dętej, z licznymi sztandarami, z udziałem władz samorządowych, dyrekcji kopalni oraz samych górników wraz z rodzinami.
Caritas krakowska uhonoruje dziś swoich wolontariuszy
Ponad 3 tys. ton żywności przekazał najuboższym w tym roku Punkt Socjalny prowadzony przez krakowską Caritas. 2400 ton pochodziło z unijnego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD). Podczas dzisiejszego Koncertu Adwentowego najbardziej zaangażowani w program wolontariusze otrzymają dyplomy z podziękowaniami od kard. Stanisława Dziwisza.
Zepchnięcia odpowiedzialności za zło nie można tłumaczyć okolicznościami życia
„Być chrześcijaninem to nieustannie trwać w postawie pokuty i nawrócenia” – podkreślał 4 grudnia w sanktuarium Barbary w Strumieniu biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger. Duchowny, który przyjął sakrę biskupią tydzień temu, przewodniczył w niedzielę uroczystościom odpustowym w tym jednym z najstarszych polskich ośrodków kultu patronki górników.
Msza św. w intencji Marszałków Piłsudskiego i Rydza Śmigłego
Mszą św. w katedrze polowej WP uczczono dziś pamięć marszałków Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza Śmigłego. Eucharystii przewodniczył wikariusz generalny biskupa polowego ks. płk January Wątroba. We Mszy św. uczestniczyli członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”, z których piętnastu złożyło ślubowanie.
Jubileusz „Rozmów o wierze” w Radio Kraków
Dziś została wyemitowana w Radiu Kraków setna, jubileuszowa audycja z cyklu: „Rozmowy o wierze”. Audycje podejmują szerokie spektrum tematów z zakresu wiary, duchowości, Kościoła, aktualnych problemów społecznych, dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego.


