Diecezje
Powstał diecezjalny program nowego roku duszpasterskiego
Stworzenie Parafialnego Funduszu Obrony Życia, organizacja diecezjalnych spotkań dla członków poszczególnych ruchów i wspólnot kościelnych oraz zwrócenie uwagi na właściwe wykorzystanie Parafialnych Rad Duszpasterskich i Parafialnych Rad Ekonomicznych dla funkcjonowania Kościoła lokalnego – to niektóre z inicjatyw, jakie archidiecezja wrocławska podejmie w rozpoczynającym się nowym roku duszpasterskim.
Parafia św. Jakuba otrzymała relikwie krwi bł. Jana Pawła II
Parafia św. Jakuba w Bożewie otrzymała od kard. Stanisława Dziwisza relikwie pierwszego stopnia – z krwią bł. Jana Pawła II. Zostały one wprowadzone do kościoła 27 listopada.
Pierściec: pielgrzymka Apostolstwa Dobrej Śmierci do św. Mikołaja
Członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci uczestniczyli 26 listopada w dniu skupienia w sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim. Pielgrzymi wzięli udział w modlitwie różańcowej, Mszy św., a specjalna Kapituła, powołana przez Apostolstwo Dobrej Śmierci, przyznała już po raz piąty honorowe nagrody św. Mikołaja dla osób szczególnie zasłużonych dla szerzenia idei ADŚ.
Zakończył się pierwszy etap prac remontowych sanktuarium
Zakończył się pierwszy etap prac renowacyjnych w sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej. Kosztował ponad 600 tys. zł. Cały remont potrwa kilka lat.
Ostatni dzień zgłoszeń na festiwal kolęd w Będzinie
Jeszcze tylko przez jeden dzień można się zgłaszać do udziału w największym w Polsce festiwalu kolęd. W ubiegłorocznym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie wzięło udział ponad 1780 solistów, zespołów i chórów, czyli przeszło 17 tysięcy osób. Festiwal przeznaczony jest dla amatorów, a odbywa się od 1994 roku.
Bp Zadarko: wierni od wieków traktowali Kościół jako swój dom
„Z obrazów, malowideł, polichromii przebija światło, klimat, treść myśli ludzi, którzy w Kościele widzieli więcej niż bryłę z cegły, instytucję czy miejsce na kontemplację piękna” – stwierdził 27 listopada w Kołobrzegu bp Krzysztof Zadarko. Podczas promocji albumu „Domus ecclesiae” biskup zaznaczył, że w dziełach mistrzów Kościół kojarzy się właśnie z domem, dostarczającym jakiegoś szczególnego doświadczenia "zadomowienia", zamieszkania Boga między nami”.
Zespół Ewangelizacyjny na 17. rocznicę powstania Radia Głos
Adwentowe nabożeństwo wieczorne w bazylice katedralnej w Pelplinie, 27 listopada było głównym punktem obchodów 17. rocznicy powstania Katolickiej Rozgłośni Diecezji Pelplińskiej „Radia Głos”. Po raz pierwszy wystąpił Zespół Ewangelizacyjny tejże rozgłośni noszący nazwę „Na cały głos”. Chwaląc tę inicjatywę biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga napisał: „startujecie z bardzo jasnym i bardzo kościelnym programem”.
Caritas rozprowadzi ponad 60 tysięcy wigilijnych świec
Ponad 60 tysięcy świec rozprowadzi Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej w ramach tegorocznego Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Pozyskane pieniądze przeznaczone zostaną tradycyjnie na pomoc dzieciom.
35 lat ruchu Maitri
Jubileusz powstania ruchu Maitri w Bytomiu świętowano tam 27 listopada. Jego członkowie wspominali początki swojej działalności oraz namawiali do “adopcji serca”. Mszy św. w intencji bytomskiej wspólnoty Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata Maitri przewodniczył bp pomocniczy diec. gliwickiej Gerard Kusz.
Kard. Dziwisz poświęci nowy kościół w parafii pw. bł. Jana Pawła II
W 5. rocznicę powstania parafii kard. Stanisław Dziwisz poświęci 3 grudnia nowy kościół pw. Jana Pawła II. To jedna z pierwszych w Polsce i pierwsza w archidiecezji krakowskiej parafia, której patronuje papież Polak.


