Diecezje
Rodzina to wspólnota życia i miłości
„Naturalna rodzina jest wspólnotą życia i miłości” – powiedział dziś abp Henryk Muszyński. Prymas senior gościł w parafii św. Andrzeja Boboli w Kaczorach. Modlitwa była nawiązaniem do życia niezwykłej błogosławionej – założycielki nazaretanek – Franciszki Siedliskiej, która patronuje nowej świątyni.
Wydano jubileuszową pocztówkę
Z okazji 35. rocznicy nawiedzenia ostrowskiej fary przez kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne wydało pocztówkę. W niedzielę, 27 listopada, okolicznościową kartkę rozprowadzano w parafii.
Kościół nie może schodzić do podziemia ani ukrywać się w zakrystii
„Kościół ma swoje miejsce w świecie. Nie może on schodzić do podziemia ani ukrywać się w zakrystii” – napisał w liście adwentowym do wiernych metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.
Zakończenie XVII Tygodnia Biblijnego
W dniach 20-26 listopada obchodzono w diecezji sandomierskiej XVII Tydzień Biblijny, w którym aktywnie uczestniczyły Uniwersytety Biblijne dla dzieci i dorosłych. W nabożeństwach biblijnych uczestniczyli uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Katolickiego w Stalowej Woli. Natomiast uczniowie Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu włączyli się do ogólnopolskiej akcji „SMS z Nieba”.
Kościół w miejsce skupu zboża
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga poświęci dziś kościół Św. Ducha w Mieszkowach. To druga świątynia w tym mieście, a jej historia jest wyjątkowa – przez 50 lat funkcjonował tu skup płodów rolnych.
Obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
Msze święte i nabożeństwa, wystawy historyczne, okolicznościowe publikacje, konferencje naukowe, konkursy szkolne, akcje edukacyjne oraz panele dyskusyjne – towarzyszą w Kielcach i w regionie świętokrzyskim obchodom 30. rocznicy wybuchu stanu wojennego. Obchody organizuje wspólnie kilkanaście podmiotów i instytucji na czele z NSZZ ”Solidarność” Świętokrzyską i Instytutem Pamięci Narodowej – Delegaturą w Kielcach.
Wzrasta liczba osób korzystających ze stołówki Caritas
Centrum Pomocy „Betlejem”, prowadzone przez Caritas Diecezji Bydgoskiej, każdego dnia wydaje bezdomnym i ubogim około trzystu ciepłych posiłków. Wraz z odczuwalnym ochłodzeniem liczba korzystających z pomocy wciąż wzrasta.
Niech ci, którzy są na obrzeżach, znajdą się w centrum
„Niech ci, którzy są na obrzeżach, znajdą się w centrum naszego zainteresowania i troski” – zachęca w liście pasterskim na Adwent abp Stanisław Budzik. List metropolity lubelskiego „Kościół naszym domem” jest dziś – w pierwszą niedzielę Adwentu – czytany we wszystkich kościołach archidiecezji.
Nie zgadzajmy się na niszczenie autorytetu Kościoła
Do codziennej wspólnej modlitwy w rodzinach zachęca abp Józef Michalik w liście pasterskim na tegoroczny Adwent. Apeluje też, aby nie zgadzać się na szarpanie autorytetu Kościoła albo „instrumentalne wykorzystywanie go do prywatnych lub politycznych interesów”.
Adwent czasem refleksji nad godnością kobiety
Z apelem o poszanowanie godności kobiet zwrócił się do wiernych diecezji wojskowej biskup polowy WP Józef Guzdek w liście na Adwent. List w całości poświęcony jest roli kobiety w Ewangelii oraz współczesnym jej funkcjonowaniu w rodzinie i społeczeństwie. Biskup polowy zachęca do podjęcia przez kapelanów, pracodawców, przełożonych oraz mężów wszelkich działań mających na celu poprawę losu kobiet.


