Diecezje
„Echo Asyżu” – dziś międzyreligijne spotkanie w intencji pokoju
Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie wezmą udział w międzyreligijnym spotkaniu w intencji pokoju, które odbędzie się dziś w Krakowie pod hasłem „Echo Asyżu”. Przedstawiciele różnych wspólnot religijnych rozmawiać będą na temat obowiązków wobec prawdy i pokoju, a także wspólnie przejdą na krakowski Kazimierz, miejsce, w którym od wieków mieszkali ludzie wielu kultur i religii.
Potrzebny rozwój duszpasterstwa młodych małżeństw
O konieczności wprowadzenia nowych form duszpasterstwa młodych małżeństw dyskutowano podczas dorocznego spotkania dekanalnych duszpasterzy rodzin z diecezji płockiej. Jedną z takich form mają być warsztaty poświęcone wychowywaniu dzieci. Spotkanie, które odbyło się 24 listopada w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku, rozpoczęto wspólną modlitwą w intencji małżeństw i rodzin.
Na klatce schodowej i w kinie: 3. Przegląd Filmów Wartościowych
W kinie „Świt” na warszawskim Bródnie rozpocznie się 25 listopada trzecia edycja Przeglądu Filmów Wartościowych. W programie projekcje takich mistrzów kina jak Buster Keaton, Andriej Tarkowski czy Louis Bunuel. Impreza potrwa do 27 listopada.
Sympozjum o problemach współczesności w świetle sakramentu pokuty
„Spowiednik wobec problemów współczesności” – to temat sympozjum, które odbyło się w środę 23 listopada na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Duchowni oraz świeccy specjaliści z dziedziny teologii, moralistyki, bioetyki, a także medycyny, rozmawiali o problemach i wyzwaniach, przed którymi stoją w dzisiejszym świecie penitenci oraz szafarze sakramentu pojednania.
Debata nt. pokusy władzy w Kościele
O pokusie władzy w Kościele i obecności krzyża w Sejmie rozmawiali 23 listopada uczestnicy debaty „Trzecie kuszenie Chrystusa: Kościół wobec pokusy władzy”. Wśród prelegentów była Ewa Czaczkowska, publicystka „Rzeczpospolitej”, Adam Szostkiewicz z „Polityki” i ks. Andrzej Draguła z „Więzi”. Spotkanie odbyło się w ramach międzynarodowego sympozjum augustiańskiego organizowanego przez Polską Prowincję Zakonu św. Augustyna.
Msza św. w intencji żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich
Ks. kmdr Janusz Bąk, delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów, przewodniczył dziś Eucharystii w intencji, poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. We Mszy św., odprawionej w katedrze polowej WP, uczestniczyli kombatanci, żołnierze, spadkobiercy tradycji – Karpatczyków oraz przedstawiciele Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i stołecznego garnizonu. W tych dniach mija 70. rocznica odblokowania przez Samodzielną Brygadę Strzelców Karpackich twierdzy w Tobruku.
W sobotę ingres nowego metropolity abp. Wiktora Skworca
Kilkudziesięciu biskupów z kraju i zagranicy, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, rektorzy wyższych uczelni, przedstawiciele świata pracy oraz rzesze wiernych uczestniczyć będzie w sobotnim ingresie nowego metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca do archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach.
Kościół greckokatolicki będzie wspominał ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie
W sobotę i niedzielę Kościół greckokatolicki będzie obchodził 78. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie – ludobójstwa, które według szacunków mogło pochłonąć nawet 10 milionów istnień ludzkich. Nabożeństwu żałobnemu – panichidzie – w archikatedrze obrządku bizantyjskiego w Przemyślu w sobotę wieczorem przewodniczył będzie abp Jan Martyniak.
Patriarcha Cyryl w sierpniu odwiedzi Polskę
Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patr. Cyryl (Gundiajew) przyjął zaproszenie metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy (Hrycuniaka). Jego 4-dniowa wizyta w naszym kraju rozpocznie się 16 sierpnia 2012 r. i towarzyszyć będzie uroczystościom święta Przemienienia Pańskiego na górze Grabarce. Patriarcha gościł w Polsce w 2004 roku jeszcze jako metropolita smoleński i kalinigradzki.
Nie zgadzajmy się na niszczenie autorytetu Kościoła
Do codziennej wspólnej modlitwy w rodzinach zachęca abp Józef Michalik w liście pasterskim na tegoroczny Adwent. Apeluje też, aby nie zgadzać się na szarpanie autorytetu Kościoła albo „instrumentalne wykorzystywanie go do prywatnych lub politycznych interesów”.
Przewodniczący Episkopatu Polski przypomina, że biskupi wyznaczyli zadanie na najbliższy rok, aby wierni pogłębili swoją wiedzę na temat Kościoła i poczuli, że Kościół jest domem, gdzie każdy ma swoje miejsce.


