Diecezje
Kino religijne na festiwalu „Nurt”
Wśród 42 filmów zakwalifikowanych do pokazu w ramach rozpoczętego dzisiaj w Kielcach XVIII Festiwalu Form Dokumentalnych „Nurt” znajdą się także produkcje dotyczące miejsca wiary i Boga w życiu człowieka. „To dość ważny nurt w tegorocznym «Nurcie»” – uważa filmoznawca z Kielc Andrzej Kozieja, członek komisji selekcyjnej.
Duchacze z całej Europy rozmawiali o powołaniach misyjnych
Poszukiwanie nowych dróg dotarcia, m.in. za pośrednictwem internetu, społecznych komunikatorów, większe otwarcie się biskupów i duszpasterzy na młodzież – to zdaniem misjonarzy ze Zgromadzenia Ducha Świętego odpowiedź na zauważalny kryzys powołań. W Bydgoszczy zakończyło się dziś europejskie spotkanie odpowiedzialnych za animację powołaniową.
Święto patronalne Akcji Katolickiej w diecezji drohiczyńskiej
W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, biskup drohiczyński Antoni Dydycz, celebrował uroczystą Eucharystię w intencji ruchów i stowarzyszeń katolickich, działających w diecezji drohiczyńskiej oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, które obchodziły tego dnia swoje święto patronalne.
Jesteście świadkami Słowa, żołnierzami Chrystusa
Bądźcie świadkami Chrystusa w dzisiejszym świecie zachęcał młodzież nowo wyświęcony biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej bp Marek Solarczyk. W niedzielę 20 listopada przewodniczył on uroczystej Mszy św. w katedrze św. Floriana Męczennika na Pradze podczas której odbyła się promocja 80 lektorów i błogosławieństwo dwóch ceremoniarzy.
Alumni przez 12 lat oddali prawie 490 litrów krwi
Alumni sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego przez 12 lat oddali prawie 490 litrów krwi. W intencji honorowych dawców krwi z racji 51. rocznicy istnienia honorowego krwiodawstwa w diecezji sandomierskiej sprawowana była 20 listopada uroczysta Eucharystia w kościele seminaryjnym pw. Świętego Michała.
Sukces „Samochodowej Randki Małżeńskiej”
Około 350 małżeństw spotkało się na „Samochodowej Randce Małżeńskiej” 20 listopada w czterech miejscach w diecezji bielsko-żywieckiej. Inicjatywę Domowego Kościoła diecezji warszawsko-praskiej wsparły lokalne struktury Domowego Kościoła, działające na Podbeskidziu. W tym roku przedsięwzięcie, mające na celu „odświeżenie i powrót do źródła miłości”, realizowane było w 21 diecezjach w ponad 50 miejscach w Polsce.
Metropolita Kalikst o prawosławnym rozumieniu osoby ludzkiej
O prawosławnym rozumieniu osoby ludzkiej mówił 20 listopada w Lublinie metropolita Kalikst (Kallistos) z Wielkiej Brytanii. To przedostatni dzień jego trwającej od 11 listopada wizyty w Polsce.
Pierwsze dziecko w „oknie życia”
Pierwsze dziecko znaleziono dziś popołudniu w uruchomionym w marcu ub. r. w Legnicy "oknie życia" – poinformował KAI rzecznik diecezji legnickiej ks. Piotr Duda. Chłopczyk został już ochrzczony, ma na imię Jan. Okna życia – miejsca, gdzie matki mogą bezpiecznie zostawić nowo narodzone dzieci, zachowując anonimowość – działają już w kilkunastu miastach całego kraju.
Opole: na Wydziale Teologicznym cykl konferencji nt. przemocy
„Media a przemoc” to temat konferencji naukowo-edukacyjnej, która odbyła się 19 listopada na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Duchowni, dziennikarze i naukowcy wspólnie zastanawiali się nad przyczyną tak znaczącej obecności przemocy w środkach masowego przekazu. Sympozjum otworzyło cykl spotkań poświęconych obliczom przemocy.
Częstochowa: Msza św. w intencji zmarłego ks. Grzegorza Ślęzaka – ojca duchownego kapłanów
„Chcemy zmarłego ks. Grzegorza otoczyć kapłańską miłością za jego wieloletnią duchową posługę”, mówił 20 listopada w homilii bp Antoni Długosz. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana za zmarłego w nocy z 17 na 18 listopada ks. prał. Grzegorza Ślęzaka – wikariusza biskupiego ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, wychowawcę wielu pokoleń kapłanów, ojca duchownego.


