Diecezje
Podsumowanie kwest na cmentarzach
Więcej niż w ubiegłym roku zebrali wolontariusze kwestujący w Przemyślu na rzecz renowacji zabytkowych grobowców oraz pomocy potrzebującym. Przemyskie Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu oraz współpracujące z nim instytucje zebrały 30 tys. 444 zł.
W archidiecezji warszawskiej powstaje 15 nowych kościołów
W 211 parafiach archidiecezji warszawskiej funkcjonuje obecnie 200 świątyń. Powstaje – w różnym stopniu zaawansowania prac budowlanych – dalszych 15, z czego osiem w granicach administracyjnych stolicy, a siedem poza Warszawą. W ciągu 2-3 lat erygowane zostaną m.in. parafie w Książenicach i w Adamowiźnie koło Grodziska Mazowieckiego – poinformował KAI ks. Sławomir Nowakowski, dyrektor ds. budowy kościołów w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.
Organizacje katolickie solidaryzują się z warszawskim Marszem Niepodległości
11 listopada zachęcamy wszystkich do manifestowania naszego przywiązania do wolnej ojczyzny i wartości, z którymi się wiąże: z patriotyzmem, poszanowaniem godności każdego człowieka, wspólnoty rodzinnej – czytamy w apelu gdańskich organizacji katolickich przed świętem niepodległości.
Msza dziękczynna za udane lądowanie Boeinga
Załoga i pasażerowie lotu z Nowego Jorku do Warszawy podziękują za udane lądowanie Boeinga 767 podczas Mszy św. dziękczynnej w Świątyni Opatrzności Bożej – w sobotę 12 listopada o godz. 12.00
Modlitwa za zmarłych biskupów w drohiczyńskiej katedrze
Wieczorem 8 listopada, biskup drohiczyński Antoni Dydycz przewodniczył w katedrze p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie uroczystym modlitwom za zmarłych biskupów i rządców diecezji. Koncelebrowaną Eucharystię wraz z członkami kapituł, kapłanami z Drohiczyna i przybyłych z diecezji, poprzedziła modlitwa różańcowa i odśpiewanie nieszporów za zmarłych.
Bp Polak przejął urząd sekretarza generalnego KEP
Nie sami siebie tu postawiliśmy, a Bóg – mówił abp Józef Michalik 9 listopada w Warszawie. W siedzibie Episkopatu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej z okazji przekazania Sekretariatu przez abp Stanisława Budzika swojemu następcy bp. Wojciechowi Polakowi.
Bp Libera: spowiednik ma formować sumienie
„Posługa spowiednika ma zmierzać do formacji prawego sumienia penitentów” – mówił bp Piotr Libera 8 listopada podczas Mszy św. w rocznicę poświęcenia katedry płockiej, z udziałem księży spowiedników, posługujących w katedrze i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Przekazał także katedrze relikwie bł. Jana Pawła II.
Biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy udziela dyspensy na 11 listopada
W związku z przypadającym w piątek 11 listopada Świętem Niepodległości, biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od potraw mięsnych dla diecezji.
Ukazał się I tom zbioru kazań abp. Michalika – kaznodzieja nie może omijać trudnych tematów
O tym, że kaznodzieja nie może omijać trudnych tematów, nawet jeśli wie, że zostanie za to skrytykowany – mówił abp Józef Michalik podczas promocji I tomu zebranych homilii jego autorstwa pod tytułem „W nadziei na czyny z wiary”. Spotkanie z dziennikarzami miało miejsce 9 listopada w siedzibie Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
60 lat nowenny do MB Nieustającej Pomocy
W zabrzańskiej parafii św. Anny świętowano 8 listopada 60-lecie wprowadzenia Nabożeństwa Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Mszy św. przewodniczył bp gliwicki Jan Wieczorek. 60 lat temu obraz MB poświęcił kard. Stefan Wyszyński.


