Diecezje
„Beatyfikacja i co dalej”? – dyskusja w ramach Dni Jana Pawła II
O znaczeniu i szansach, jakie przyniosła beatyfikacja bł. Jana Pawła II, o tym, które kwestie podjęte przez papieża pozostały otwarte i powinny być rozwijane i dyskutowane w Kościele – rozmawiali uczestnicy dyskusji panelowej pt. „Beatyfikacja i co dalej?”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach 6. Dni Jana Pawła II, które odbywają się w Krakowie.
Abp Budzik o wniosku usunięcia krzyża z Sejmu: ta idea nie znajdzie poklasku
Myślę, że ta idea nie znajdzie w Sejmie poklasku – powiedział KAI abp Stanisław Budzik komentując złożenie przez Ruch Palikota wniosku do marszałka Sejmu o usunięcie krzyża z sali sejmowej. Metropolita lubelski podkreśla, że krzyż jako symbol wolności i godności człowieka na stałe wrósł w naszą historię i teraźniejszość.
Nowy Statut Księży Emerytów Diecezji Sandomierskiej
Nowy Statut Księdza Emeryta Diecezji Sandomierskiej podpisany 7 listopada przez ordynariusza sandomierskiego przewiduje możliwość przejścia na emeryturę z uzasadnionej przyczyny przez kapłana, który osiągnął wiek 65 lat. Dotyczy to zwłaszcza tych księży, którzy ze względu na zły stan zdrowia określony przez lekarzy, nie mogą owocnie wypełniać swoich obowiązków duszpasterskich.
Abp Nowak udzielił dyspensy od piątkowego postu na 11 listopada
W związku z przypadającym w najbliższy piątek Świętem Niepodległości, abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od potraw mięsnych dla archidiecezji częstochowskiej.
Bp Tomasik udzielił dyspensy na 11 listopada od wstrzemięźliwości od potraw mięsnych
Biskup Henryk Tomasik udzielił dyspensy na 11 listopada od wstrzemięźliwości od potraw mięsnych dla diecezji radomskiej. Tego dnia przypada Święto Niepodległości.
Rozpoczęły się Dni Opieki przed odpustem ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej
W sanktuarium maryjnym w Skarżysku-Kamiennej rozpoczęły się Dni Opieki towarzyszące przypadającemu 16 listopada odpustowi ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej. Centralną Mszę św. będzie celebrował tego dnia abp Celestino Migliore. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta nuncjusza apostolskiego w diecezji radomskiej. Sanktuarium, które jest wierną kopią sanktuarium wileńskiego, powstało w 1986 roku z inicjatywy bp. Edwarda Materskiego.
11 listopada Msze św. w intencji Ojczyzny
Tradycyjnie 11 listopada w trójmiejskich kościołach odbędą się Msze św., podczas których wierni będą się modlić w intencji Ojczyzny, dziękować za wolność oraz prosić o pomyślność dla wszystkich, którzy ją tworzą. W Gdyni uroczysta Msza św. odbędzie się o godz. 10.00, natomiast w Gdańsku w samo południe, tuż po Paradzie Niepodległości.
Bogaty program obchodów 93. rocznicy odzyskania niepodległości
Msze święte, koncerty i inscenizacje historyczne odbędą się w diecezji radomskiej z okazji 93. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Okolicznościowe spotkania odbędą się m.in. w Radomiu, Iłży, Szydłowcu, Białobrzegach, Pionkach i Kozienicach.
Celem sztuki chrześcijańskiej jest ewangelizacja i katechizacja
Czy współczesnych artystów nie obowiązują normy moralne – zastanawiał się 7 listopada abp Władysław Ziółek. Metropolita łódzki otworzył wystawę „Biblia w obrazach” Vincentego Hložnika w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ekspozycja odbywa się w ramach XV Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej.
Posługa kapłańska wymaga uwzględnienia przemian zachodzących w świecie
Posługiwanie kapłańskie wymaga od duszpasterza odpowiedniego przygotowania duchowego i intelektualnego, uwzględniającego przemiany, jakie zachodzą w świecie. Stąd bierze się wymóg kontynuowania formacji – mówił 8 listopada bp Krzysztof Nitkiewicz do kapłanów podczas potkania formacyjnego kapłanów w Sandomierzu.


