Diecezje
Msza św. za zmarłych biskupów i władców Polski
Bp Piotr Libera przewodniczył 2 listopada w katedrze płockiej na Wzgórzu Tumskim Mszy św. za zmarłych biskupów i władców polskich, którzy pochowani są w katedrze płockiej. Po Mszy św. zszedł do krypty, w której znajdują się doczesne szczątki biskupów płockich, aby modlić się za ich dusze w miejscu pochówku.
42 tys. zł na ratowanie zabytkowych nagrobków
Kwotę 42 tys. zł na ratowanie zabytkowych nagrobków udało się zebrać podczas kwesty pod nazwą „Ratujmy `Płockie Powązki`”, która prowadzona była na płockich cmentarzach w dniach 1 i 2 listopada. W akcji zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Starówka Płocka” uczestniczyło ponad stu kwestujących.
Ostrów Wielkopolski: koncert zaduszkowy
Zmarłych w minionym roku wspominano wieczorem 2 listopada w Ostrowie Wielkopolskim. Ostrowskie Zaduszki odbyły się w kościele Najświętszego Zbawiciela.
Sandomierz: modlitwa za zmarłych biskupów diecezji
Eucharystii sprawowanej za zmarłych biskupów i księży diecezji sandomierskiej w liturgiczne wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych przewodniczył 2 listopada w sandomierskiej bazylice katedralnej bp Krzysztof Nitkiewicz. Otwarta została także w celu zwiedzania przez wiernych i turystów krypta grobowa katedry, w której spoczywają wybitni duchowni.
Colloquia Torunensia 2011 o znakach nadziei
"Znaki nadziei dla współczesnego świata” to temat tegorocznych Colloquia Torunensia. Już po raz 17. mieszkańcy Torunia wezmą udział w spotkaniach naukowych, których tematyka dotyczy dialogu społecznego i międzykulturowego. Sesje odbędą się w dniach 4 – 5 listopada 2011 roku.
Bp Ryczan modlił się w intencji swoich poprzedników – biskupów kieleckich
„Prosimy dzisiaj za naszymi przewodnikami duchowymi” – mówił bp Kazimierz Ryczan 2 listopada w bazylice katedralnej w Kielcach, wspominając szczególnie kanoników katedralnych i biskupów kieleckich, a przede wszystkim bp. Mieczysława Jaworskiego.
Olsztyn: w sobotę zamknięcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego 46 męczenników z Warmii
Uroczyste zamknięcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego męczenników II wojny światowej, ofiar nazizmu niemieckiego i komunizmu: ks. Józefa Steinki i 36 Towarzyszy oraz ks. Bronisława Sochaczewskiego i 8 Towarzyszy, będzie miało miejsce 5 listopada w Olsztynie. Proces obejmuje 46 osób – Sług Bożych, męczenników warmińskich.
Częstochowa: ponad 18 tys. zł zebrano na ratowanie zabytkowych nagrobków
„Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią Kamienie…” – te słowa kard. Stefana Wyszyńskiego były hasłem kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, która odbyła się po raz piętnasty 1 listopada na największych częstochowskich nekropoliach. Zebrano ponad 18 tys. zł – informują organizatorzy akcji.
Kraków: ponad 85 tys. zł zebrano podczas tegorocznych kwest na cmentarzach
Ponad 85 tys. zł zebrali wolontariusze podczas tegorocznej 31. kwesty prowadzonej na krakowskich cmentarzach. Pieniądze zostaną przeznaczone na odnowę zniszczonych grobowców.
Kard. Nycz: trzeba dziękować Bogu za szczęśliwe lądowanie Boeinga
– Trzeba Panu Bogu dziękować za szczęśliwe lądowanie Boeinga – powiedział w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski wyraził uznanie dla pilota kapitana Tadeusza Wrony i dla osób z obsługi naziemnej, które przygotowały lotnisko do awaryjnego lądowania samolotu.


