Diecezje
Radom: dyrekcja cmentarza potępiła akt przemocy na terenie zabytkowej nekropolii
Dyrekcja cmentarza przy ul. Limanowskiego w Radomiu potępiła akt przemocy, do którego doszło na terenie zabytkowej nekropolii. Dzisiaj w nocy doszło do pobicia pracownika ochrony. Zatrzymano 22-letniego mężczyznę. – Wyrażam absolutną dezaprobatę wobec takich zachowań – powiedział dyrektor cmentarza, ks. Piotr Zamaria.
Gniezno: 70-lecie kapłaństwa ks. prałata Joachima Behnkego
Dziś mija 70. rocznica święceń kapłańskich ks. prałata Joachima Behnkego. Dostojny jubilat przyjął je 2 listopada 1941 roku w Krakowie. Wcześniej przygotowywał się do kapłaństwa w gnieźnieńskim seminarium duchownym pod opieką ówczesnego rektora ks. Michała Kozala – późniejszego biskupa włocławskiego i męczennika Dachau.
Warszawa: odsłonięcie tablicy upamiętniającą Matkę Nieznanego Żołnierza
Dziekan stołecznego garnizonu, ks. płk Jan Domian poświęcił tablicę upamiętniającą Jadwigę Zarugiewiczową odsłoniętą dziś na frontonie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa, od strony Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tablica ma w symboliczny sposób upamiętniać wszystkie matki nieznanych żołnierzy. W uroczystości uczestniczyła małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. Odsłonięcie tablicy było elementem obchodów 86. rocznicy utworzenia Grobu Nieznanego Żołnierza.
Gniezno: Prymas Polski modlił się za poprzedników
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk modlił się 2 listopada w intencji zmarłych arcybiskupów
gnieźnieńskich, biskupów pomocniczych archidiecezji gnieźnieńskiej oraz kanoników Kapituły Prymasowskiej. Mszę św. sprawowaną w południe w katedrze gnieźnieńskiej koncelebrowali bp Bogdan Wojtuś i bp Wojciech Polak.
Kraków: inauguracja Akademii Rodzinnej z Janem Pawłem II
Rozpoczynająca 6 listopada swą działalność Akademia Rodzinna z Janem Pawłem II to bezpłatne zajęcia dla osób w każdym wieku: dzieci, ich rodziców i dziadków. Celem przedsięwzięcia, którego pomysłodawcą jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, jest promocja osoby i nauki Ojca Świętego oraz wzmocnienie więzi rodzinnych poprzez wspólne spędzanie wolnego czasu.
Częstochowa: abp Nowak modlił się za zmarłych biskupów
Za zmarłych biskupów częstochowskich modlił się 2 listopada abp Stanisław Nowak. Mszę św. w intencji bp. Teodora Kubiny, bp. Zdzisława Golińskiego, bp. Stanisława Czajki i bp. Stefana Bareły metropolita częstochowski celebrował rano w krypcie Archikatedry pw. Świętej Rodziny.
Piotrków Trybunalski: rekordowa kwesta na rzecz nagrobków
Rekordową kwotę prawie 19 tys. zł zebrali wolontariusze podczas XXIV kwesty na ratowanie nagrobków Starego Cmentarza w Piotrkowie Trybunalskim. Zbiórka trwała 4 dni.
Żołnierze PKW Afganistan wspominali poległych kolegów
Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie wspominali w uroczystość Wszystkich Świętych swoich kolegów poległych podczas pełnienia misji.
Bp Tomasik modlił się w miejscu kaźni tysięcy zamordowanych podczas II wojny światowej
Uroczystość Wszystkich Świętych jest znakiem nadziei. Jest świętem człowieka – mówił o tym bp Henryk Tomasik, który celebrował Mszę św. na największym radomskim cmentarzu – Firleju. Ordynariusz radomski modlił się przy Pomniku Ofiar Firleja. Monument upamiętnia około 15 tysięcy osób zamordowanych i pochowanych w lesie niedaleko Radomia w latach 1939-45.
Zaduszkowe „Requiem” Mozarta na wałbrzyskim Podzamczu
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej wystąpiła z koncertem zaduszkowym w nocy z 1 na 2 listopada w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na wałbrzyskim Podzamczu. Podczas liturgii trydenckiej zostało wykonane „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta.


