Diecezje
Abp Zimoń: świętość rozważać w kontekście wieczności
„O świętych i świętości najlepiej rozważać w kontekście wieczności” – powiedział abp Damian Zimoń 1 listopada br. wieczorem w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach w czasie Mszy św. w intencji zmarłych biskupów i kapłanów. We Mszy uczestniczyli również katowiccy biskupi pomocniczy Gerard Bernacki i Józef Kupny. Abp Zimoń dodał, że trzeba pamiętać o tym, że do świętości dążymy przez doczesność.
Bp Libera: świętość jest owocem łaski
„Świętość nie jest dziełem czysto ludzkim ani wynikiem starań i wysiłków człowieka. To dzieło Boże, owoc łaski” – mówił bp Piotr Libera podczas Mszy św. na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kobylińskiego w Płocku. W uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada sprawował ją w intencji wszystkich zmarłych płocczan.
Łódź: Noc Świętych
Blisko tysiąc młodych osób wzięło udział 31 października w "Nocy Świętych" w łódzkiej katedrze. W trakcie trwającego ponad dwie godziny wieczornego spotkania młodzież modliła się przy relikwiach świętych związanych z Łodzią.
Cedzyna k. Kielc: wolontariusze Caritas kwestowali na hospicjum
Na cmentarzu komunalnym w Cedzynie, wolontariusze Caritas Diecezji Kieleckiej kwestowali na potrzeby stacjonarnego hospicjum, które jest budowane przy parafii Miłosierdzia Bożego na kieleckim Czarnowie.
Błogosławieństwa programem świętości
– Błogosławieństwa są programem świętości – podkreślił abp Henryk Hoser. W uroczystość Wszystkich Świętych bp warszawsko-praski przewodniczył Mszy św. na cmentarzu w podwarszawskim Józefowie kołom Otwocka.
Abp Skworc: wpatrując się w przykłady świętych możemy przemieniać rodziny i środowiska pracy
O tym, że każdy z nas za przykładem świętych i błogosławionych może przemieniać rodzinę i środowisko pracy – mówił abp Wiktor Skworc w Moszczenicy, gdzie odbyło się poświęcenie kościoła. Administrator diecezji tarnowskiej podkreślił, że dziś trzeba wprowadzać ducha Ewangelii, czyli przebaczenia, życzliwości i pokoju.
Wyznawcy różnych religii modlili się w Gdańsku
Kilkadziesiąt osób wzięło udział we wtorek, 1 listopada w modlitwie międzywyznaniowej na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku. Modlitwa zgromadziła przedstawicieli dziewięciu konfesji.
Zainaugurowano obchody 200-lecia istnienia zabytkowego cmentarza
Zainaugurowano obchody 200-lecia istnienia zabytkowego cmentarza w Radomiu. Mszę świętą celebrował biskup Adam Odzimek. Odczytano również dokument Stolicy Apostolskiej dotyczący udzielenia odpustu zupełnego dla wiernych, którzy będą nawiedzać nekropolię w roku jubileuszu jej powstania, który potrwa do 1 listopada 2012 roku. Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 27 tys. grobów, z czego 2,5 tys. to zabytki. Tylko w tym roku konserwator wpisał do rejestru 335 kolejnych grobów. Nekropolia jest jedną z najciekawszych architektonicznie tego typu w Polsce.
To Chrystus wyzwala w człowieku życie prawdziwe
To Chrystus wyzwala w człowieku życie prawdziwe, życie owocujące szczęściem indywidualnym oraz w wymiarze społecznym. Świadczą o tym święci i wielkie działa, jakich dokonali dzięki swojemu zjednoczeniu z Boskim Mistrzem – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 1 listopada br. podczas homilii na sandomierskiej nekropolii.
Mamy świadka, że niebo nie jest puste
– Mamy świadka, że niebo nie jest puste. Wiemy, że Jezus stamtąd wrócił i przez 40 dni ukazywał się apostołom – mówił podczas nabożeństwa na cmentarzu centralnym w Gliwicach biskup pomocniczy diecezji gliwickiej Gerard Kusz. Hierarcha przewodniczył nabożeństwu, które co roku odprawiane jest na największej nekropolii w mieście. Wspólną modlitwę poprzedziła procesja, w której duchowni i wierni z czterech parafii przeszli z centrum Gliwic na cmentarz.


