Diecezje
Wadowice: córka słynnego papieskiego dokumentalisty realizuje film o Janie Pawle II
Martha Michelini, córka słynnego włoskiego dziennikarza, pisarza, polityka i papieskiego dokumentalisty Alberta Micheliniego, rozpoczęła w Wadowicach zdjęcia do własnego filmu o Janie Pawle II. W rozmowie z portalem „Wadowice24” 31-letnia artystka, która została ochrzczona przez papieża Polaka, zapowiada, że film dla włoskiej telewizji RAI ma być wyemitowany w jednym z popularnych programów i jego zadaniem jest ukazanie wpływu, jaki Karol Wojtyła wywarł na historię Europy.
Obra: dzieło nowej ewangelizacji wg św. Eugeniusza de Mazenod
Międzynarodowa konferencja zatytułowana „Od Rewolucji Francuskiej do Nowej Ewangelizacji” odbyła się dziś w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze koło Wolsztyna. Spotkanie upamiętniało osobę i dzieło św. Eugeniusza de Mazenod w 150. rocznicę śmierci założyciela zgromadzenia oblatów.
Nowy Targ: kard. Macharski otworzył wystawę z papieskimi pamiątkami
„Miasto Nowy Targ – Jan Paweł II; przeszłość i obecność” – taki tytuł nosi stała wystawa przygotowana w miejskim ratuszu w Nowym Targu. Wystawę otworzył dziś i poświęcił kard. Franciszek Macharski, emerytowany metropolita krakowski.
Kielecka Noc Świętych w wigilię Wszystkich Świętyc
Czuwanie modlitewne przed Najświętszym Sakramentem w „asyście” ok. 30 relikwiarzy i modlitwa pod pomnikiem bł. Jana Pawła II – tak zapowiada się Noc Świętych, zorganizowana w wigilię Wszystkich Świętych w Kaplicy Akademickiej w Kielcach, przez Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Kieleckiej.
Warszawa: procesja z relikwiami świętych alternatywą dla Halloween
Procesja z relikwiami świętych przejdzie (30 października) ulicami warszawskiego Bródna. Jak podkreśla dekanalny duszpasterz studentów ks. Marcin Ożóg,jest to alternatywa dla pogańskiego święta Halloween.
„Niosąc relikwie chcemy przejść tymi samymi chodnikami naszej dzielnicy który na co dzień podążają jej mieszkańcy, aby przypomnieć że świętość jest dostępna dla każdego” – podkreśla ks Ożóg.
Żywiec: kwiaty i znicze na grobach bohaterów walk niepodległościowych
W przededniu Uroczystości Wszystkich Świętych samorządowcy i urzędnicy oddali dziś w Żywcu hołd mieszkańcom miasta i regionu, którzy zginęli w walce o wolną i niepodległą Polskę. Przedstawiciel wojewody śląskiego, reprezentant marszałka województwa śląskiego, członkowie władz miasta i powiatu zapalili znicze i złożyli kwiaty na żywieckim cmentarzu pw. Przemienienia Pańskiego przy pomnikach, mogiłach upamiętniających żołnierzy oraz mieszkańców Żywca, którzy zginęli w obozie KL Auschwitz.
Kraków: zakończył się etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego Kunegundy Siwiec
W Krakowie zakończył się etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Kunegundy Siwiec ze Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, zmarłej w opinii świętości 1955 r. w Stryszawie, k. Suchej Beskidzkiej. Teraz akta procesowe zostaną przekazane do Stolicy Apostolskiej, gdzie będą badane przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych.
Bydgoszcz: zakończyła się międzynarodowa konferencja „Jeden świat – wiele kultur”
Przedstawiciele polskich i zagranicznych uczelni wzięli udział w międzynarodowej konferencji interdyscyplinarnej „Jeden świat – wiele kultur. Dialog kultur, cywilizacji, religii w dobie globalizacji”, która odbyła się w dniach 27-28 października w Bydgoszczy.
Sanktuarium Matki Bożej, Księżnej Ziemi Sieradzkiej
W kościele znajduje się wizerunek Najświętszej Maryi Panny, czczony w parafii od początku XVII w. Od początku gromadził on tłumy wiernych i słynął licznymi łaskami. Cuda te badała już w 1785 r. specjalna komisja biskupia.
Częstochowa: kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków
„Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią Kamienie…" – te słowa Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego są hasłem XV kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, która odbędzie się 1 listopada na największych częstochowskich nekropoliach.


