Diecezje
Częstochowa: kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków
„Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią Kamienie…" – te słowa Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego są hasłem XV kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, która odbędzie się 1 listopada na największych częstochowskich nekropoliach.
Jakubów: odnowiono zabytkowe polichromie w sanktuarium św. Jakuba
Zakończył się pierwszy etap renowacji Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie. Zdaniem bp. Stefana Regmunta, który poświęcił zabytkowe polichromie z 1713 roku autorstwa Jana Hofmana, świątynie leżące na odradzającym się w Polsce Szlaku św. Jakuba pełnią ważną rolę.
Podbeskidzie: wierni wspominają „Bacę” – zmarłego nagle kapłana z Raby Wyżnej
W siódmą rocznicę śmierci ks. Jacka Rapacza – kapłana z Raby Wyżnej, który posługiwał w kilku parafiach diecezji bielsko-żywieckiej – ukazała się książka gromadząca m.in. wspomnienia przyjaciół zmarłego nagle w wieku 42 lat duchownego. Autor publikacji ks. dr Bogusław Mielec z Krakowa, wieloletni przyjaciel „Bacy”, jak żartobliwie mówili ks. Rapaczu parafianie i koledzy, oprócz wspomnień zebrał i zredagował też zachowane kazania charyzmatycznego księdza.
Kraków: nieszpory ekumeniczne z okazji spotkania modlitewnego w Asyżu
W duchu solidarności z papieżem Benedykta XVI i przedstawicielami różnych religii w Krakowie 27 października wieczorem odbyły się nieszpory ekumeniczne. W spotkaniu w bazylice o. franciszkanów licznie uczestniczyła młodzież z grup i ruchów apostolskich archidiecezji krakowskiej.
Rada Miasta Włocławek uczciła bł. Jana Pawła II
27 października we Włocławku odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Włocławek pod hasłem: „Bł. Jan Paweł II – honorowy obywatel Miasta Włocławek” dla uczczenia beatyfikacji Papieża-Polaka. Oprócz prezydenta i radnych miasta, parlamentarzystów i przedstawicieli środowisk Włocławka honorowym gościem sesji był biskup włocławski Wiesław Mering wraz z biskupem pomocniczym Stanisławem Gębickim i biskupem seniorem Bronisławem Dembowskim.
Wąchock: w opactwie cysterskim wystąpi najlepszy chór chłopięcy na świecie „Trinity Boys” z Londynu
Muzyka angielskiego renesansu zabrzmi w murach cysterskiego opactwa w Wąchocku. W dwuczęściowym koncercie wystąpią światowej klasy muzycy, którzy wykonają – obok znanego repertuaru – utwór napisany specjalnie na tę okazję: Ave Maria w aranżacji Dariusza Górnioka. Koncert odbędzie się 2 listopada w kościele klasztornym.
Orkiestra z Ołoboku w hołdzie Janowi Pawłowi II
Pieśni religijne, prezentacja multimedialna przedstawiająca życie Jana Pawła II, fragment filmu ukazujący spotkanie z Papieżem – to wszystko towarzyszyło koncertowi pt. „Orkiestra Ołobok w hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II w X rocznicę spotkania”. Koncert, który był okazją do wspomnień związanych z wizytą w Castel Gandolfo, odbył się w Domu Rolnika w Ołoboku (diecezja kaliska).
Obra: konferencja w 150. rocznicę śmierci św. Eugeniusza de Mazenod
W Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze koło Wolsztyna 28 października odbędzie się międzynarodowa konferencja zorganizowana w 150. rocznicę narodzin dla nieba św. Eugeniusza de Mazenod, założyciela tego zgromadzenia.
Abp Michalik: patriotyzm to stawianie sobie wymagań
Patriotyzm to nie tylko przywiązanie do ziemi i mowy ojczystej, ale stawianie sobie wymagań – powiedział abp Józef Michalik w archikatedrze przemyskiej. Metropolita przemyski przewodniczył w piątek Mszy św. z okazji 90. rocznicy nadania I Liceum Ogólnokształcącemu w Przemyślu imienia Juliusza Słowackiego.
W Krakowie otwarto wystawę prezentującą postać kard. Adama Stefana Sapiehy
Na placu przed kościołem o. franciszkanów w Krakowie otwarto 27 października wystawę plenerową „Kardynał Adam Stefan Sapieha: człowiek, duszpasterz, mąż stanu”. Przedstawia ona postać i działalność tego wybitnego męża i księcia Kościoła, metropolity krakowskiego, a okazją do przygotowania jej jest przypadająca w tym roku setna rocznica jego konsekracji biskupiej.


