Diecezje
Relikwie bł. Jana Pawła II w najstarszym radomskim kościele
Relikwie krwi błogosławionego Jana Pawła II wprowadzono do najstarszego radomskiego kościoła pod wezwaniem św. Wacława na Starym Mieście. – To dar, który trudno wyrazić słowami, dlatego powierzamy to wszystko samemu Bogu – powiedział proboszcz parafii ks. Andrzej Tuszyński. Po liturgii odbył się koncert w wykonaniu Violi Brzezińskiej.
33. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża
Z okazji 33. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża do miasta rodzinnego bł. Jana Pawła II dotarła 16 października Pokojowa Sztafeta Biegowa zorganizowana przez Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF "Jastrząb" w Rudzie Śląskiej. Po śmierci Ojca Świętego uczestnicy sztafety postanowili co roku, w połowie października, pokonywać biegiem trasę z Rudy Śląskiej do Wadowic, odwiedzając miejsca, które mają związek z Janem Pawłem II.
Sosnowieckie Hospicjum św. Tomasza pilnie potrzebuje samochodu
Sosnowieckie hospicjum poszukuje osoby lub instytucji, która mogłaby ofiarować samochód dla tej instytucji. Dotychczas używane samochody rozsypują się ze starości, a pieniądze z 1 procenta podatku i datków od darczyńców hospicjum w całości chce przeznaczyć na budowę hospicjum stacjonarnego, która niedługo będzie rozpoczęta.
Templariusze gościli z relikwiami bł. ks. Popiełuszki
Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki gościły w niedzielę 16 października w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy. Peregrynacja doczesnych szczątków męczennika do bielskiej wspólnoty to zasługa rycerzy Zakonu Chrystusa i Świątyni Jerozolimskiej – templariuszy. Jeden z nich, Dawid Grzesiowski, jest legatem delegatury tego świeckiego zakonu na Podbeskidziu.
Modlitwa na górskim szczycie w 33. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża
W 33. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża około półtora tysiąca ludzi, okolicznych mieszkańców i turystów, modliło się 16 października przy Kaplicy "Ludzi Gór" na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Kulminacyjnym momentem wydarzenia była Msza św., którą odprawił duszpasterz przewodników turystycznych w archidiecezji katowickiej, ks. Piotr Wenzel.
Katolicki Uniwersytet Lubelski rozpoczął 94. rok pracy
Katolicki Uniwersytet Lubelski zainaugurował 16 października 94. rok akademicki. Naukę na uczelni, której patronuje Jan Paweł II, niegdyś jej profesor, podjęło w tym roku 5,5 tys. nowych studentów.
100. rocznica urodzin ks. prałata Bernarda Gade
Niewiele osób go pamięta, a był to niezwykły człowiek – mówił o ks. prałacie Bernardzie Gade biskup Jan Wieczorek. W 100. rocznicę urodzin kapłana odprawiono dziś Mszę św. w Zabrzu Mikulczycach, skąd pochodził ks. Gade.
Wprowadzenie relikwii papieskich do parafii pw. bł. Jana Pawła II
Uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła II do parafii, której jest patronem, odbyło się 16 października w Pułtusku w diecezji płockiej. Mszy św. w licznym udziałem mieszkańców Pułtuska przewodniczył ks. dr Włodzimierz Piętka, redaktor naczelny płockiej edycji „Gościa Niedzielnego”.
Msza św. w intencji dawców narządów i ich rodzin
Msza św. w intencji dawców narządów do przeszczepu i ich rodzin była dzisiaj sprawowana w sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piekoszowie. Na terenie gminy Piekoszów mieszkają dwie osoby uratowane dzięki przeszczepowi.
Ks. prof. Sławomir Fundowicz i prof. Janusz Drob laureatami nagrody „Mój Radom”
Ks. prof. Sławomir Fundowicz i zmarły w lutym prof. Janusz Drob zostali laureatami tegorocznej nagrody „Mój Radom”, przyznawanej osobom fizycznym, organizacjom społecznym i instytucjom, które swoim działaniem przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w 16 października podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Biznesu im. Biskupa Jana Chrapka w Radomiu, która była w 2002 roku pomysłodawcą ustanowienia nagrody.


