Diecezje
Sosnowiec: apel o nieuchwalanie nowej ustawy o przemocy w rodzinie
Nie idźmy szwedzką drogą – apelują psycholog, duszpasterz i pedagog z Centrum Służby Rodzinie i Życiu. Nawiązuje w ten sposób do uchwalonej przez Sejm RP ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Na stronie internetowej diecezji sosnowieckiej opublikowane zostały zalety, ale przede wszystkim wady nowej ustawy.
Bp Skworc apeluje do diecezjan o solidarność z powodzianami
O solidarność duchową i materialną z powodzianami zaapelował biskup Wiktor Skworc. Ordynariusz diecezji tarnowskiej w specjalnym komunikacie prosi wszystkich ludzi dobrej woli, zwłaszcza duchowieństwo, wspólnoty zakonne i wiernych, wszystkie grupy modlitewne o wytrwałą modlitwę w intencji poszkodowanych i ludzi niosących im pomoc.
Bielsko-Biała: czuwanie w wigilię Zesłania Ducha Świętego (zapowiedź)
Wspomnienie pielgrzymki Jana Pawła II z 1995 roku, modlitwa za kapłanów, katecheza, modlitwa o nowe wylanie Ducha Świętego, Eucharystia oraz agapa złożą się na program czuwania w wigilię Pięćdziesiątnicy, które odbędzie w sobotni wieczór, 22 maja, w kościele św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej. Modlitewne czuwanie organizuje Diecezjalna Szkoła Nowej Ewangelizacji.
Warszawa-Praga: apel abp. Hosera o pomoc powodzianom
Z apelem do producentów, hurtowników i wszystkich ludzi dobrej woli o przyłączenie się do zbiórki rzeczowej i pieniężnej dla poszkodowanych w powodzi zaapelował abp Henryk Hoser. W specjalnym komunikacie ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej zaznacza, że potrzebne są środki chemiczne, wiadra z mopami, koce, kalosze i woda mineralna.
„Dzień Dziecka” w Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej
Pod honorowym patronatem ordynariusza diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Stefana Regmunta i Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego odbędą się 29. maja uroczyste obchody „Dnia Dziecka” w Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej w Rokitnie.
Włocławek: bezdomni górą w meczu siatkówki z alumnami
Włocławscy bezdomni pokonali w meczu siatkówki miejscowych kleryków. Już po raz drugi takimi zawodami uczczono pamięć zmarłego przed rokiem o. Bogusława Palecznego, kamilianina, niestrudzonego opiekuna osób bezdomnych. Mecz pomiędzy drużyną mieszkańców Schroniska dla Osób Bezdomnych Caritas we Włocławku a klerykami rozegrano w Wyższym Seminarium Duchownym.
Bydgoszcz: modlitwa przed rzeźbą św. Jana Nepomucena
W intencji powodzian, osób zmarłych tragicznie i poszkodowanych w wyniku żywiołów, modlili się dzisiaj mieszkańcy Bydgoszczy przed figurą św. Jana Nepomucena, która jest usytuowana w pobliżu katedry nad rzeką Brdą.
Bydgoszcz: będzie zbiórka na rzecz poszkodowanych przez powódź
Przed wszystkimi kościołami diecezji bydgoskiej 30 maja odbędzie się zbiórka do puszek na rzecz poszkodowanych przez powódź, która dotknęła mieszkańców południowej Polski. W specjalnej odezwie zostały podane również numery kont, na które można wpłacać pieniądze.
Caritas Poznań: wyruszyły transporty dla powodzian
Pięćdziesiąt tysięcy litrów wody pitnej, czterysta sztuk obuwia gumowego i gumowych rękawic, środki czystości i żywność wyjechały z Poznania do miejsc dotkniętych powodzią. Dary Caritas archidiecezji poznańskiej trafią do Sandomierza, Częstochowy i Łodygowic koło Żywca.
Nowy Korczyn: parafianie uratowali XIII-wieczny kościół przed całkowitym zalaniem
– Woda powoli opuszcza zalany kościół z XIII wieku, który nigdy w swej historii nie doświadczył takiego kataklizmu – informuje KAI ks. proboszcz Grzegorz Kowalik. Pofranciszkański kompleks klasztorny z gotyckim kościołem św. Stanisława, ufundowanym przez Bolesława Wstydliwego i św. Kingę w 1257 r., znalazł się w obrębie najbardziej zalanych terenów diecezji kieleckiej. W Nowym Korczynie groźna okazały się Wisła i Nida, która we wtorek rano przerwała mur kościelny na długości 20 metrów.


