Diecezje
Łódź: 30-lecie sakry biskupiej abp. Władysława Ziółka
Pastorał, pierścień i krzyż otrzymał abp Władysław Ziółek od duchowieństwa z okazji 30. rocznicy sakry biskupiej. W spotkaniu, które odbyło się 4 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi uczestniczyli duchowni, siostry zakonne i przedstawiciele laikatu.
Abp Hoser: dojrzałość polega na odpowiedzialności za innych
– Dojrzałość polega na odpowiedzialności za innych – mówił 4 maja abp Henryk Hoser zwracając się do absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, którzy tego dnia na Placu Piłsudskiego otrzymali nominacje na stopnie oficerskie. Promocję poprzedziła uroczysta Msza św. w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze, której przewodniczył ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.
Bp Nitkiewicz: istnieje związek pomiędzy postawą męczenników, a pełniącymi służbę strażakami
– Istnieje związek pomiędzy postawą męczenników a pełniącymi służbę strażakami – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 4 maja podczas diecezjalnego Święta Strażaków w Koprzywnicy. Ordynariusz sandomierski podziękował wszystkim strażakom za ofiarną i wszechstronną służbę na rzecz drugiego człowieka, a także za czynne włączanie się w życie społeczne i Kościoła.
Bp Jędraszewski do strażaków: strzeżcie wartości duchowych i bądźcie żołnierzami Jezusa Chrystusa
Pełniąc szlachetną i piękną służbę dla Ojczyzny i społeczeństwa, niosąc pomoc w obliczu zagrożeń, stójcie na straży nie tylko dóbr materialnych, ale przede wszystkim wartości duchowych, dzięki którym każdy człowiek wyzbywa się lęku, a Ojczyzna staje się wolnym krajem – zachęcał strażaków bp Marek Jędraszewski. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył 4 maja koncelebrowanej Mszy św. w dzień patrona strażaków – św. Floriana w świątyni na poznańskich Jeżycach.
Kielce: wystawa i pomnik św. Floriana w Dniu Strażaka
Bp Marian Florczyk poświęcił dzisiaj pomnik św. Floriana przed nową siedzibą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1, rozpoczynając obchody Dnia Strażaka w Kielcach. Otwarto także wystawę o tematyce strażackiej w Muzeum Narodowym.
Gdańsk: otwarcie odrestaurowanej sali Pokoju Oliwskiego
Odrestaurowana sala Pokoju Oliwskiego w krużgankach kurii archidiecezji gdańskiej została we wtorek, 4 maja uroczyście otwarta. Stało się to po uroczystej Mszy świętej z okazji 350. rocznicy zawarcia Pokoju Oliwskiego.
Bydgoszcz: jutro międzynarodowa konferencja nt. wpływu Internetu na rozwój regionu
„Internet a rozwój regionalny” – to tytuł specjalnej konferencji naukowej poświęconej mediom, która odbędzie się jutro w Bydgoszczy. Do grodu nad Brdą przyjechali już m.in. sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu ks. Giuseppe Scotii, przedstawiciele Radia Watykańskiego, uczelni oraz mediów.
Prowincjał franciszkanów: utożsamienie się z Chrystusem jest sensem życia zakonnego
Tydzień formacyjny dla franciszkańskich juniorystów i braci zakonnych rozpoczął się 4 maja w Krakowie. W sumie w spotkaniu bierze udział 11 braci z Polski, Słowacji, Ukrainy i Niemiec. Prowincjał franciszkanów konwentualnych o. Jarosław Zachariasz prosił braci, aby sensu swojego życia i podejmowanych działań szukali jedynie w Chrystusie.
Częstochowa: rozpoczęła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Człowiek, wiara, kultura”
„W poszukiwaniu prawdy. Chrześcijańska Europa – między wiarą a polityką” – to temat III Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Człowiek – wiara – kultura”, która odbywa się w Częstochowie dniach 4-6 maja. Konferencja towarzyszy XX Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.
Bydgoszcz: strażacy uczcili swojego patrona – św. Floriana
Kilkuset strażaków zawodowych i ochotników spotkało się dzisiaj w bydgoskiej katedrze na wspólnej modlitwie z okazji wspomnienia swojego patrona – św. Floriana. W uroczystościach, którym przewodniczył bp Jan Tyrawa, wzięły udział władze różnych służb mundurowych, a także księża kapelani.


