Diecezje
Prymas Glemp: w narodowym bólu potrzebna jest nam solidarność ludzka (krótka 2)
Naszych bliskich dotknęła nagła i niespodziewana śmierć – powiedział prymas-senior w kazaniu podczas Mszy św. żałobnej w katedrze polowej. Mówiąc o „tragedii smoleńskiej”, jaką była katastrofa prezydenckiego samolotu podkreślił, że „musimy z tej próby wyjść zwycięsko gdyż nad grobami Katynia powiewa chorągiew Miłosierdzia Bożego. "Dziś w tym narodowym i osobistym bólu potrzebna nam jest solidarność ludzka i bycia razem" – podkreślił.
Trójmiasto: księgi kondolencyjne i msze w intencji ofiar katastrofy
W Urzędzie Miasta Gdyni została wyłożona księga kondolencyjna, do której mogą się wpisywać mieszkańcy miasta. W niedzielę o godzinie 11.30 księga zostanie wyłożona w Dworze Artusa w Gdańsku, a o 15.00 w Urzędzie Miasta w Sopocie. Jeszcze dziś o godzinie 21.00 odbędzie się nabożeństwo w Archikatedrze Oliwskiej.
Warszawa: Rrozpoczęła się Msza żałobna pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego (krótka)
Pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka w katedrze polowej Wojska Polskiego rozpoczęła się Msza św. w intencji wszystkich ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. – Modlimy się w intencji ojczyzny, która została tak dotkliwie zraniona tragicznym odejściem tak ważnych dla niej osób. Niech ich ofiara zaowocuje w życiu społecznym – powiedział nuncjusz rozpoczynając liturgię. Przed katedrą zebrały się tłumy warszawiaków.
Abp Ziółek: oby nas ta tragedia zjednoczyła
Abp Władysław Ziółek ma nadzieję, że tragedia spod Smoleńska zjednoczy Polaków. „Być może będzie to jakiś znak” – mówi metropolita łódzki w rozmowie z KAI i Radiem Vox FM.
Diecezja drohiczyńska: modlitwy za ofiary katastrofy w Smoleńsku
Wyrazy duchowej łączności „ze wszystkimi przeżywającymi ciężkie chwile po stracie najbliższych” w wyniku dzisiejszej katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku przesłał w specjalnym komunikacie bp drohiczyński Antoni Dydycz.
Abp Dzięga o ofiarach katastrofy: pełnili służbę Polsce i za nią oddali swoje życie
Ofiary dzisiejszej tragedii pełniły służbę narodową, w ramach służby Polsce oddali swoje życie – powiedział dziś metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga w Polskim Radiu Szczecin, odnosząc się do katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, w którym zginęło 97 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką, posłowie i dowództwo Wojska Polskiego.
Białystok: prawosławni modlą się w intencji ofiar katastrofy
Modlitwy w intencji ofiar tragedii w Smoleńsku odbywają się w cerkwiach w całej Polsce. W katedrze św. Mikołaja w Białymstoku zostanie odprawione nabożeństwo żałobne w intencji Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego arcybiskupa Mirona, który także był wśród oficjalnej delegacji.
Siedlce: modlitwa za ofiary katastrofy podczas obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia
Siedleckie obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia zainaugurowała dzisiaj uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego w kościele św. Stanisława w Siedlcach. Uczczono 65. rocznicę rozstrzelania w mieście 16 żołnierzy AK, NSZ i innych organizacji niepodległościowych. Jednak w związku z katastrofą prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, uroczystości miały szczególny wymiar.
Łódź: kilkaset osób na Festynie Miłosierdzia
Kilkaset osób uczestniczyło w Festynie Miłosierdzia, który odbył się 10 kwietnia w Łodzi. Tegoroczna edycja spotkania miała wyjątkowy charakter, bo odbywała się w cieniu tragedii w Smoleńsku.
Bp Jędraszewski: po ludzku nie ma odpowiedzi na dzisiejszą katastrofę
Bp Marek Jędraszewski przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu. Msza św. została odprawiona w poznańskim kościele św. Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha.


