Diecezje
Bp Rojek: zbawienie to nie sprawa uczuć lecz prawda, którą należy żyć
– Zbawienie to nie jest sprawa uczuć i przeżyć lecz prawda, którą należy żyć – przypomniał bp Mariaj Rojek podczas Liturgii Wigilii Paschalnej sprawowanej w archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia NMP w Przemyślu. W homilii pomocniczy biskup przemyski apelował, by wołanie „Alleluja” stanowiło wyzwanie naszej wiary względem każdego człowieka.
Abp Ziółek: świadectwem wiary w Chrystusa są proste czyny
Proste czyny z Ewangelią w sercu – tak powinniśmy świadczyć o swej wierze – mówił 3 kwietnia w trakcie Wigilii Paschalnej abp Władysław Ziółek. Metropolita łódzki przewodniczy liturgii w bazylice archikatedralnej w Łodzi.
Iłża: niezwykła tradycja oznajmująca zmartwychwstanie Chrystusa
W noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odgłosy bicia w bębny czy dzwony oznajmiają koniec postu i zmartwychwstanie Chrystusa. Nikt jednak nie robi tego tak jak barabaniarze z Iłży – mówi regionalistka Beata Bujakowska. Kultywowany przez nich nich zwyczaj jest jedyny w swoim rodzaju.
Radom: kwesta w Wielką Sobotę na zabytkowym cmentarzu
W Wielką Sobotę na radomskim zabytkowym Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego odbyła się wielkanocna kwesta. Do puszek wolontariuszy trafiło 3,6 tys. złotych. Zebrane środki zostaną przeznaczone w całości na ratowanie niszczejących zabytków najstarszej nekropoli Radomia, która za dwa lata będzie obchodziła 200-lecie istnienia.
Radom: od Wielkiego Piątku wierni modlą się w kościołach przy Grobach Chrystusa
Zbliżająca się beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki stała się myślą przewodnią Grobu Pańskiego przygotowanego w radomskiej katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny. Przy grobie umieszczono także wizerunki pięciu błogosławionych kapłanów-męczenników z okresu II wojny światowej. Akcenty patriotyczne, połączone także z obchodzonym Rokiem Kapłańskim, można spotkać również w innych radomskich kościołach.
Bp Płoski poświęcił pokarmy wielkanocne
Biskup polowy WP Tadeusz Płoski poświęcił pokarmy wielkanocne i złożył przybyłym do katedry polowej WP przedstawicielom jednostek wojskowych życzenia. W katedrze obecni byli także pracownicy wojska oraz ich rodziny, a także sympatycy duszpasterstwa wojskowego.
Bydgoszcz: miłośnicy jednośladów na „motoświęconce”
Kilkuset miłośników jednośladów spotkało się dzisiaj przed siedzibą Caritas Diecezji Bydgoskiej na specjalnie zorganizowanej „motoświęconce”. W kaskach motocyklistów, zastępujących tradycyjne koszyki, nie zabrakło soli, pieprzu, masła, jajek, wędlin oraz chleba.
Bydgoszcz: kapłańska wierność głównym motywem Grobu Pańskiego w katedrze
Rok Kapłański i jego hasło „Wierność Chrystusa, wierność kapłana” stały się myślą przewodnią Grobu Pańskiego przygotowanego w bydgoskiej katedrze. Jego tło stanowi górski pejzaż, przełamany na pół, w którego centrum znajduje się Najświętszy Sakrament. Całość sięga aż siedmiu metrów.
Sandomierz: Liturgia Godzin przed wystawionym Relikwiarzem Grunwaldzkim
W sandomierskiej katedrze Liturgia Godzin sprawowana była w Wielką Sobotę przed wystawionym do publicznej adoracji Relikwiarzem Grunwaldzkim. W porannej modlitwie wzięli udział liczni wierni wraz z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem i bp. Edwardem Frankowskim oraz kapłani i siostry zakonne.
Rzeszów: śniadanie wielkanocne dla najuboższych
Ponad 400 osób zasiadło do śniadania wielkanocnego, które tradycyjnie w Rzeszowie zorganizowało Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta oraz diecezjalna Caritas. W spotkaniu uczestniczyły osoby ubogie, samotne i bezdomne. Wraz nimi do stołu zasiedli przedstawiciele władz miasta, województwa i organizacji, które na co dzień pomagają najbardziej potrzebującym. Na stole pojawił się m.in. żurek, jajka, sałatki i ciasto.


