Diecezje
Prawosławny bp Jakub: Zmartwychwstanie wyznacza cel naszych pragnień i dążeń
Zwycięstwo nad śmiercią, które dokonało się przez śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa powinno się stać latarnią całego życia, która wyznacza kierunek naszych pragnień, nadziei, dążeń i celów – napisał w Orędziu Paschalnym arcybiskup białostocki i Gdański Jakub.
Bp Wieczorek: życie Jana Pawła II to wielkie “TAK” dla Chrystusa
W gliwickiej katedrze odbyła się dziś liturgia ku czci Męki Pańskiej i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu. Podczas kazania bp Jan Wieczorek podkreśli, że życie Jana Pawła II było wielkim “tak” dla Chrystusa i dla Chrystusowego Krzyża.
Gdańsk: misterium Męki Pańskiej
Kilkuset wiernych przeszło ulicami Gdańska uczestnicząc w Drodze Krzyżowej. Z roku na rok w Misterium Męski Pańskiej bierze udział coraz więcej osób. Ulicami śródmieścia i starówki przeszło ponad 70 aktorów ukazujących ostatnia drogę Jezusa. Ukrzyżowanie odbyło się na Górze Gradowej w Gdańsku, która stała się Golgotą.
Kard. Dziwisz: codziennie modlę się za pośrednictwem Jana Pawła II
Kard. Stanisław Dziwisz wyznał, że codziennie modli się za pośrednictwem Jana Pawła II. „Zwracam się do niego o pomoc, tak jak zwracałem się kiedy żył” – powiedział do tłumu Krakowian w swych dzisiejszych rozważaniach przez Kurią na Franciszkańskiej 3, w godzinie śmierci Papieża.
Liturgia Męki Pańskiej w katedrze włocławskiej
Liturgii Męki Pańskiej we włocławskiej bazylice katedralnej przewodniczył ks. bp Stanisław Gębicki. Uczestniczył w niej biskup włocławski Wiesław Mering oraz biskup senior Bronisław Dembowski, a także prezbiterzy, siostry zakonne, klerycy WSD oraz wierni świeccy.
Bp Polak: współczesnemu człowiekowi brakuje pokory
„Jeśli współczesny człowiek i świat odrzuca krzyż, to także dlatego, że brakuje mu pokory, by stanąć przed Ukrzyżowanym i uwierzyć w miłość płynącą z krzyża” – mówił bp Wojciech Polak podczas wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej w katedrze gnieźnieńskiej.
Abp Nowak: Krzyż Chrystusa objawia miłość Ojca
Pocałunek na nogach Ukrzyżowanego Jezusa to pocałunek jedyny w swojej czystości, głębi mocy serca człowieka, który chce powiedzieć: Boże ja Ciebie kocham – mówił wieczorem do wiernych podczas liturgii Męki Pańskiej abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski w tamtejszej archikatedrze Świętej Rodziny.
Bp Gurda w kieleckiej bazylice: Jezus na krzyżu zostawił testament miłości
„Jezus na krzyżu zostawił nam testament miłości, a Jego „wykonało się” to wypełnienie do końca z miłością dzieła zbawienia” – mówił bp Kazimierz Gurda do tysięcy kielczan podczas liturgii Wielkiego Piątku w kieleckiej bazylice katedralnej.
Kraków: „Pasja wg św. Jana” Bacha na festiwalu „Misteria Paschalia”
W ramach krakowskiego festiwalu „Misteria Paschalia” zabrzmiało dziś jedno z najważniejszych dzieł w historii muzyki, „Pasja wg św. Jana” Johanna Sebastiana Bacha.
Warszawa: wyruszyła Droga Krzyżowa ulicami miasta (krótka)
Kilka tysięcy mieszkańców stolicy wyruszyło w Drodze Krzyżowej ulicami miasta. Nabożeństwo prowadzi metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, który niesie krzyż – ten sam, który trzymał w dłoniach Jan Paweł II na kilka dni przed śmiercią podczas swojego ostatniego nabożeństwa Drogi Krzyżowej.


