Diecezje
Jubileusz Prymasa Polski (2)
Prymas Polski abp Henryk Muszyński dziękował 25 marca za ćwierćwiecze posługi biskupiej oraz 18-lecie duszpasterzowania w archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.
Kielce : Akcja „Rozpalmy Pamięć” dla uczczenia Jana Pawła II (zapowiedź)
Wystawę, koncerty, sztukę, filmy, „Drogę Światła” i Mszę św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II – zaplanowano w Kielcach dla uczczenia piątej rocznicy śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II. Obchody pod hasłem „Rozpalmy Pamięć” potrwają od 6 do 10 kwietnia.
Sandomierz: zmarł Józef Witczak, zasłużony dla Kościoła, opiekun Domu Katolickiego
W wieku 78 lat zmarł 30 marca Józef Witczak, zasłużony dla Kościoła sandomierskiego, wieloletni opiekun Domu Katolickiego w Sandomierzu. Uroczystościom pogrzebowym w Wielki Czwartek będzie przewodniczył bp Edward
Frankowski.
Gliwice: Droga Krzyżowa ulicami miasta
Tradycyjnie w Wielki Poniedziałek ulicami Gliwic przeszła Droga Krzyżowa. Nabożeństwo, któremu przewodniczył bp Gerard Kusz zgromadziło rzesze wiernych. Drogę Krzyżową poprzedziła Eucharystia w gliwickiej katedrze pw. św. Piotra i Pawła. Następnie wierni w procesji przeszli przez centrum miasta. Krzyż nieśli przedstawiciele różnych wspólnot, parafii oraz strażacy i kapłani. Uwieńczeniem wspólnej modlitwy, było słowo biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej Gerarda Kusza, który skupiał swoje rozważania na chorobie i cierpieniu.
Obchody 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II we Włocławku
29 marca wieczorem we włocławskiej bazylice katedralnej odbyły się uroczystości związane z piątą rocznicą śmierci Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II. Rocznica ta przypada w tym roku w Wielki Piątek, dlatego zarówno w Watykanie, jak i w poszczególnych diecezjach obchody zostały przesunięte na poniedziałek Wielkiego Tygodnia.
Radom: radni przekazali środki na konserwację zabytków, również sakralnych
Radomscy radni zdecydowali o wsparciu zabytków w mieście, w tym również sakralnych. Najwięcej, bo 700 tysięcy złotych dostanie parafia Opieki Najświętszej Marii Panny na kontynuację prac konserwatorskich neogotyckiej katedry. Wsparcie trafi także do dwóch wspólnot: prawosławnej i ewangelickiej.
Wadowice: powstaje Muzeum Dom Ojca Świętego
Sejmik województwa małopolskiego przyjął 29 marca uchwałę w sprawie utworzenia Muzeum pod nazwą Dom Ojca Świętego w Wadowicach – poinformowało Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego. Samorządowcy zamierzają utworzyć placówkę wspólnie z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, archidiecezją krakowską oraz gminą Wadowice, instytucji kultury pod nazwą Muzeum Dom Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Wcześniej planowano, że oficjalna inauguracja działalności domu-muzeum nastąpi w ramach obchodów 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II.
83 tys. z licytacji pisanek
Rekordową kwotę 83 tys. złotych przyniosła tegoroczna licytacja strusich pisanek „Malowane nadzieją” w Łodzi.
Bydgoszcz: rekolekcje dla związków niesakramentalnych
„Dla nas, dla ludzi grzesznych, Boże Miłosierdzie jest przyszłością” – powiedział o. Mirosław Ostrowski OP. W bydgoskim kościele św. Andrzeja Boboli przy Placu Kościeleckich rozpoczęły się w poniedziałek wieczorem rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych. Kilkadziesiąt osób wsłuchuje się w nauki dominikanina z Warszawy.
Płock: wystawa o ks. Jerzym Popiełuszce
W Prywatnym Liceum Plastycznym w Płocku otwarta została wystawa poświęcona Słudze Bożemu ks. Jerzemu Popiełuszce. Na wystawie znajdują się fotografie oraz publikacje prasowe o duszpasterzu ludzi pracy. Autorem wystawy jest Tadeusz Taworski, wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia im. św. Brata Alberta w Płocku.


