Diecezje
A.Bujak: nie wyobrażam sobie Europy bez krzyży
„Nie wyobrażam sobie Europy bez krzyży” – podkreśla słynny fotografik Adam Bujak w rozmowie KAI. Artysta goszczący w Bielsku Białej mówił m.in. o swym najnowszym albumie „Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga”, który powstał w reakcji na werdykt Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W listopadzie ubiegłego roku sędziowie uznali, że wieszanie krzyży w klasach szkolnych jest niezgodne z prawem.
Poznań: rekolekcje wielkopostne o wierze i kulturze (zapowiedź)
Były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, marianin ksiądz Andrzej Szostek rozpocznie w niedzielę w poznańskim kościele Wszystkich Świętych cykl rekolekcji wielkopostnych „Społeczeństwo Myślące”, poświęconych problemom wiary i kultury.
Ruszyła „sztafeta postna” – o chlebie i wodzie
Wystarczy zadeklarować choćby jeden dzień postu o chlebie i wodzie, aby włączyć się w to dzieło. „Sztafeta postna” to inicjatywa zaproponowana na Wielki Post przez studentów z Częstochowy.
Apelacja „Gościa Niedzielnego” i Archidiecezji Katowickiej w toku
Zarządzeniem prezesa sądu Sąd Apelacyjny jest dzisiaj zamknięty. Na salę rozpraw weszły tylko osoby, które wcześniej otrzymały akredytacje. Wielu dziennikarzy i publiczność nie została wpuszczona do budynku sądu.
Sandomierz: bp Nitkiewicz poświęcił Młodzieżowe Centrum Kariery
Lokal nowootwartego Młodzieżowego Centrum Kariery w Sandomierzu poświęcił 18 lutego ordynariusz sandomierski. Placówka ta ma, zdaniem bp Krzysztofa Nitkiewicza, umożliwiać młodym ludziom życiową autorealizację.
Kielce: 30 tys. zł dla parafii w Wierszynie na Syberii od radiosłuchaczy Radia Kielce
Symboliczny czek na kwotę 30 tys. zł dla polskiej parafii rzymskokatolickiej we wsi Wierszyna na Syberii odebrał dziś, 18 lutego z rąk prezesa Radia Kielce Janusza Knapa jej proboszcz o. Karol Lipiński OMI, były superior klasztoru na Świętym Krzyżu. Uroczyste spotkanie odbyło się w Kieleckim Centrum Kultury.
Kraków: misterium Męki Pańskiej u salezjanów
Od 27 lutego do 20 marca alumni Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie będą wystawiać misterium Męki Pańskiej.
Rzeszów: Na ulicach miasta zostanie odprawiona Droga Krzyżowa (zapowiedz)
„Bądźmy świadkami miłości” – takie słowa będą towarzyszyć mieszkańcom stolicy Podkarpacia, którzy wezmą udział w Drodze Krzyżowej wiodącej ulicami Rzeszowa. Tradycyjnie od kilkunastu lat w ten sposób w pierwszy piątek Wielkiego Postu, wierni rozpoczynają czas pokuty i nawrócenia. Droga Krzyżowa, której będzie przewodniczył biskup Kazimierz Górny rozpocznie się pod Krzyżem Ofiar Komunizmu i Stalinizmu, a zakończy Mszą świętą w Bazylice o. Bernardynów.
Droga Krzyżowa w intencji wierności kapłanów przeszła ulicami Poznania
– W Wielkim Poście wracajmy wszyscy, kapłani i cały lud Boży, do wierności Chrystusowi – powiedział na zakończenie Drogi Krzyżowej pod pomnikiem Poznańskich Krzyży abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył nabożeństwu, które odbyło się na ulicach Poznania. Wzięło w nim udział kilka tysięcy wiernych.
Pelplin: nabożeństwo pokutne kapłanów diecezji pelplińskiej z o. Janem Górą OP
Dwustu księży z diecezji pelplińskiej zgromadziło się 18 lutego w katedrze w Pelplinie na dorocznym nabożeństwie pokutnym. Liturgii przewodniczył biskup pomocniczy Piotr Krupa. Konferencję wygłosił znany duszpasterz młodzieży, dominikanin o. Jan Góra. Powiedział między innymi, że „ojcostwo kapłańskie jest zwycięstwem bycia dla drugich nad byciem dla siebie”.


